Iako još nije zvanično potvrđeno, sva je prilika da će mlađi osnovci u škole krenuti u punom sastavu, ali uz poštovanje epidemioloških mera, dok se za starije razmatraju i drugi modeli nastave. Ako situacija bude nalagala, rekao je ranije ministar prosvete Branko Ružić, oni će ići po modelu od prethodne…

Iako još nije zvanično potvrđeno, sva je prilika da će mlađi osnovci u škole krenuti u punom sastavu, ali uz poštovanje epidemioloških mera, dok se za starije razmatraju i drugi modeli nastave. Ako situacija bude nalagala, rekao je ranije ministar prosvete Branko Ružić, oni će ići po modelu od prethodne godine – jedan dan onlajn, jedan dan u učionicama. I to je, po njegovim rečima “najdrastičnija opcija”.
Ono što jeste poznato, je to da će ove godine učenici četvrtog i osmog razreda osnovne škole, ali i četvrte godine gimnazija raditi po reformisanom programu.
Učenici će ove školske godine imati po dva časa nastave o veštačkoj inteligenciji, za sedmi i osmi razred, ali u okviru programa Tehnike i tehnologije i Informatike i računarstva.
U Ministarstvu prosvete za Euronews Srbija kažu da su u programima za četvrti i osmi razred napravljene sitnije izmene u odnosu na prethodne, a da je jedino potpuno promenjen program biologije za sva četiri razreda.
“U prethodnim programima se u petom razredu učilo o ćeliji, biljkama i mikroorganizmima, u šestom o mikroorganizmima i životinjama, u sedmom o čoveku, a u osmom o ekologiji i zaštiti životne sredine. Novi program je spiralni, odnosno u svakom razredu se uči pomalo od svake od ovih oblasti, s tim što se u svakom narednom razredu znanja proširuju u skladu sa uzrastom učenika”, navode u Ministarstvu prosvete, i dodaju da u četvrtom i osmom razredu nisu uvedeni novi predmeti, niti je menjan fond postojećih časova.
Slobodne nastavne aktivnosti
Novim planom i programom predviđeno je da se od petog do osmog razreda umesto izbornih predmeta uvedu slobodne nastavne aktivnosti sa fondom od jednog časa nedeljno, i to od šest ponuđenih: Vežbanjem do zdravlja, Životne veštine, Medijska pismenost, Preduzetništvo, Moja životna sredina i Umetnost, kao i programi koje je škola sama pripremila ili programi starih izbornih predmeta – Crtanje, slikanje i vajanje, Hor i orkestar, Čuvari prirode, Šah, Svakodnevni život u prošlosti. Građansko vaspitanje i verske nastave ostali su kao izborni programi.
Promene za gimnazijalce
Umesto kao poseban predmet, kako se do sada izučavao u 4. razredu gimnazije, “Ustav i pravo građana” se spaja sa sociologijom, koja će biti zastupljena sa većim brojem časova. Čeka ih i devet izbornih programa od kojih biraju dva. Najviše novina ima u programu za srpski jezik i književnost i to kada je reč o lektiri.
“Tražim pomilovanje” Desanke Maksimović, ali i “Bašta sljezove boje” Branka Ćopića vraćeni su u školski program i gimnazijalci će ih obrađivati kao obaveznu lektiru u četvrtoj godini, a u lektiru je vraćena i savremena srpska drama, koja je nedostajala.
Novi profili po dualnom modelu
Od 1. septembra uvedeno je sedam novih obrazovnih profila po dualnom modelu obrazovanja u srednjim stručnim školama u Srbiji, prenosi Euronews. Đaci će moći da se školuju za: tehničara štampe, obućara, stolara, trgovinskog tehničara, tehničara za oblikovanje nameštaja i enterijera, tehničara za operativnu forenziku, tehničara PTT saobraćaja.
Trenutno po dualnom modelu radi 120 škola u Srbiji sa oko 10.000 učenika. Uključeno je oko 900 kompanija u kojima učenici uče uz rad.
Izvor: Blic / Zelena učionica
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
“Znaš i sama koliko je teško sa jedinice doći do petice. Možda ću da je izvučem iz škole danas, videću…”
– Šta kaže? – Kao da će uskoro završiti ovi pre nas, pa će nas prozvati. Kaže da će brzo ići to sve. – Jel’ vidiš ti, samo nešto čekamo,...
Pedagog Snežana Golić: Naši prosvetni radnici dele se na ZAPISNIČARE i LIDERE
Piše: Snežana Golić, pedagog Ako grubo (i nepravedno, ali poente radi) analiziramo ljude koji rade u školama, uvidećemo dve osnovne kategorije. 1. ZAPISNIČARI - PRAVE UVID I NE REŠAVAJU, VEĆ...
Zašto su ekskurzije skuplje od porodičnih letovanja – na dnevnice nastavnika i lekara mora se platiti i porez
Posle duge pauze zbog korona virusa, đaci širom Srbije kreću na rekreativne nastave i ekskurzije, ali se roditelji žale na cene tih putovanja. Aleksandar Markov, profesor istorije i predsednik Foruma...
Roditelji pozajmljuju novac i dižu kredit zbog proslave mature
Kad saberete šta sve treba platiti za proslavu mature, ne možete a da se ne zapitate kako i roditelji sa prosečnim platama uspevaju to da podmire. - Tako što se...
Nema komentara.