Piše: Maja Rogan
Gospodin Sebastijan živi u predgrađu Londona sa svojom suprugom i dvoje dece. Početkom devedesetih živeli ste u njihovoj kući radeći kao bebisiterka. Uveče ste odlazili u školu engleskog jezika za strance. Preko dana ste čuvali decu, odvodili ih i dovodili iz vrtića, na časove plivanja, u školu jahanja. U toku večere dogovarali ste o planovima i aktivnostima za sutra. Svakog petka ujutru u hodniku u drvenoj kutiji pored ogledala čekala vas je sedmična plata i dodatak u slučaju prekovremenog rada. Posle tri meseca svoje domaćine ste doživljavali kao korektne ali zatvorene, hladne i ne tako druželjubive ljude, što vam je najviše smetalo. Uvideli ste da živite sa engleskim intelektualcima koji su posvećeni poslu, porodici i hobiju. Oni su svojim brodićem odlazili na pecanje, povremeno na pešačenje (hiking). Putovanje u inostranstvo za njih je bila rutina i sastavni deo godišnjeg odmora.
Vi ste se družili sa „koleginicama“ iz škole sa kojima ste se viđali uglavnom preko vikenda. Odlazile ste zajedno na kafu i u šoping.

Jednoga dana vrativši se iz kupovine, svojim domaćinima pohvalili ste se da ste kupili majicu, pantalone i cipele poznate svetske marke.
Te večeri gospodin Sebastijan je izrazio želju da razgovaras vama nevezano za sutrašnje obaveze sa decom.
– Nadam se da si zadovoljna našim odnosom u kući, aktivnostima oko dece i tvojim napretkom u učenju engleskog
jezika.
– Da, jesam.
– Privikla si se na vremenske uslove ovde kod nas?
– Trudim se, mada mi neki put i ne uspeva.
– Ti živiš s nama već šest meseci. Naš interes je da imamo jedan harmoničan odnos i da svako zna svoje obaveze. Moja supruga i ja ti se zahvaljujemo na tvom radu i želji da nam izađeš u susret i u toku svog slobodnog vremena.Ti si odrasla osoba i imaš pravo da trošiš svoj novac kako želiš i time da zadovoljavaš svoje potrebe. Ti živiš sa namai zbog toga bih želeo da ti ukažem na sledeće: Ti imaš dvadeset godina i želiš da pratiš modu i sve što to podrazumeva. Danas si kupila firmiranu i skupu odeću i obuću.
– Da, tu marku nosi i moja mama i to je sada vrlo popularno.
– Tvoja mama ne živi sa nama u kući, ali ti živiš. Ako mene pitaš, trošenje novca na skupu garderobu za nekoga tvojih godina, ko sam brine o sebi je pogrešno. Meni bi bilo drago da si izrazila želju da sama ili sa prijateljicama iz škole odeš na produženi vikend do Bristola ili na jug do Sautemptona ili do Kembridža. Kupila bi studentsku kartu, tamo bi našla neki hostel, hranila bi se u studentskoj menzi, na kraju krajeva dovoljni su ti sendvič i topla supa koju možeš da poneseš od kuće, ali organizacije i radoznalosti ti manjka. Žao mi je što već šest meseci nisi mrdnula iz Londona. Ja znam da si ti živela u porodičnom domu. Sada imaš nove životne mogućnosti i izazove. Ovo je prilika da vidiš nešto novo. Procenjujem da od novca koji zarađuješ možeš predloženo da priuštiš. Ako se ne snalaziš najbolje oko organizacije, supruga i ja ti možemo pomoći. Trošiti novac na način koji ti radiš je suludo. Kada se vratiš kući, pitaće te prijatelji gde si sve bila, šta si sve videla. Promena mesta boravka daje razumu novu snagu. Treba da vidiš nešto novo i da o toj temi pričamo. Treba da upoznaš ljude van Londona. Oni su mnogo topliji i otvoreniji, šteta, tebi je to nepoznato. Kladim se da bi ti se svidelo, sudeći po tvom mentalitetu tebi to nedostaje. Razmisli sada o svemu što sam ti rekao. Ako želiš, možemo porazgovarati o ovoj temi još jednom, ako ne, ja ću shvatiti da je to stvar tvog izbora.
Moja obaveza je bila da ti ovo kažem. Želim ti prijatno veče i laku noć.
Odlomak iz knjige „Turistički tartufi“
Autor: Maja Rogan
Nakon uspeha „Turističkog vešeraja“, koji je na šaljiv način opisivao goste naše zemlje, ali i nas kao domaćine, turistički vodič i autorka Maja Rogan objavila je novu knjigu – „Turistički tartufi“. Ovog puta, podelila je s javnošću zanimljive crtice sa iskustvima drugih vodiča, ali opisala i Srbe kao turiste.
Izvor: Detinjarije.com