Svako ko bude u kontaktu sa inficiranim biće testiran

„To podrazumeva masovno testiranje. Svi koji su bili u kontaktu sa osobom koja je inficirana će se testirati, a isto važi i za one koji su do sada bili u samoizolaciji, da ne bi ostalo da su nosioci virusa i prenosili ga, kaže dr Predrag Kon

Epidemiolog Predrag Kon rekao je danas da planirani prelazak na agresivno suzbijanje korona virusa znači testiranje i onih koji su bili u kontaktu sa inficiranim osobama, kao i onih koji su u samoizilaciji, a ne samo obolelih.

Kon je, za RTS, objasnio da sa politike zaravnjenja krive, koja je sadržala vanredne mere, policijski čas, smanjenje kontakata, prelazimo na opciju agresivnog suzbijanja, a deo toga je otkrivanje svih nosioca virusa i smeštanje u posebne, specijalno izgrađene bolnice.

- Advertisement -

„To podrazumeva masovno testiranje. Svi koji su bili u kontaktu sa osobom koja je inficirana će se testirati, a isto važi i za one koji su do sada bili u samoizolaciji, da ne bi ostalo da su nosioci virusa I prenosili ga. Posao je ogroman, ali omogućuje ubrzano suzbijanje u odnosu na raniju varijantu da samo razvlačimo I čuvamo živote, jer su testirani samo teški slučajevi”, kazao je on.

Ukazao je da će svi laboratorijski kapaciteti zemlje biti uključeni u to, navodeći da ima trenutno 10.000 ljudi u samoizolaciji.

Kazao je da je potrebno planirati posao testiranja kako bi se smanjila mogućnost zaražavanja.

„Treba da znamo da imamo činjenicu da od 17 do 5 nema nikog na ulicama. Do tada treba organizovati delove domova zdravlja. Nema više skupljanja testova po kućama”, naveo je on.

Kon je rekao da ovo podrazumeva dodatni napor, a da su mogućnosti epidemioloških službi na gornjoj granici.

Što se trijaže tiče kaže da je to najbolja metodologija za čuvanje života, a istovremeno mora biti i najzaštićenija.

- Advertisement -

Objasnio je da je to dobro zbog testiranja u perspektivi i pravovremenog otpuštanja onih koji imaju dva negativna testa.

Što se aktuelne situacije tiče rekao je da može biti bolja, ali i da ne treba biti previše nezadovoljan.

„Mi smo u 19 danu, a 3 i 4 nedelja su nedelje nagle ekspanzije u prirodnim uslovima. Mi držimo krivu pod zaravnjenjem, pod usporenim rastom. Nadam se da ćemo ovim merama i daljem preorijentisanjem agresivnim suzbijanjem da dobijemo još više na vremenu i suzbijemo virus što pre”, rekao je on.

Kazao je da je ohrabrujuće što se smanjuje broj umrlih u Italiji.

„Ako vidimo da je vrh tamo prošao to jako mnogo nama znači zbog ukupnog potencijala virusa. Pratićemo i čekamo da izgubi potencijal koji je sada ogroman”, dodao je on, prenosi Tanjug.

Kon je kazao da, uz aktuelne mere, ne smatra da je neophodna izolacija naselja i mesta.

- Advertisement -

„Mislim da još uvek držimo pod odgovarajućom kontrolom situaciju i treba samo nastaviti uporno i izgurati. Moramo mnogo više kadra uključiti. Biće i nama potrebno u zavodima da angažujemo ljude na masovnoj administraciji koja prati sve”, zaključio je on.

Izvor: Politika

spot_img

Najnovije

Počinje letnji raspust za osnovce

Za učenike osnovnih škola u Srbiji danas je poslednji nastavni dan u školskoj 2025/2026. godini. Đaci od prvog do sedmog razreda odlaze na letnji raspust, dok osmake već naredne sedmice očekuje polaganje završnog ispita i upis u srednje škole.

Stanković: Završni ispit polaže više od 64.000 osmaka, ima mesta u srednjim školama

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će završni ispit za upis u srednje škole polagati više od 64.000 učenika i naveo da će biti mesta da se svi upišu, ali da je za pojedine škole veliko interesovanje i da na jedno mesto konkuriše čak 10 učenika.

Koje države u Evropi nude besplatne obroke za svoje učenike i kako ovo utiče na njihovo ponašanje u učionici?

Širom Evrope, trenutno se vode rasprave o kvalitetu obrazovanja, mentalnom zdravlju dece i porastu siromaštva, novo istraživanje pokazuje da jedno jednostavno rešenje ima mnogo bolji efekat nego što se ranije mislilo.

Ne možemo se uvek voditi devizom – Šta je nama falilo. Naša deca ne žive u istim okolnostima i istom svetu u kojem smo...

Deviza – Kako smo mogli mi, pa nam ništa ne fali – ne može se bezuslovno primenjivati, jer su uslovi i stilovi života u periodima koji se upoređuju različiti. Obim, vrsta i složenost izazova sa kojima su se roditelji nekada suočavali tokom podizanja dece bili su drugačiji nego danas.

PROGLAŠENE „IGRAČKE SA SVRHOM 2026“

Šesta godina smotre pokazala da igračke nisu igračke, već alati za učenje, razvoj i uključivanje

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img