Bez straha u školske klupe: Kako izgleda testiranje za upis u prvi razred i šta roditelji treba da znaju

Za mnoge porodice, upis u prvi razred predstavlja emotivan i važan trenutak, ali i izazov pun pitanja, neizvesnosti i često – stresa.

Školske ustanove širom Srbije već sprovode procenu spremnosti budućih đaka prvaka. Iako mnogi roditelji testiranje doživljavaju kao ispit koji dete mora da „položi“, pedagozi poručuju – razloga za brigu nema. 

U razgovoru za Euronews Srbija, pedagoškinja Osnovne škole “Gornja Varoš”, Nataša Kokić, kaže da sam dolazak budućih prvaka u školu često izaziva uzbuđenje kod dece, ali i roditelja. Testiranje ne počinje odmah zadacima, kako kaže,  prvi korak je opuštanje deteta i upoznavanje sa okruženjem.

- Advertisement -

“Na početku decu treba malo opustiti, osloboditi, pa im najčešće dajemo da crtaju svoju porodicu. Za to vreme razgovaramo sa njihovim roditeljima o razvoju deteta – kako je to teklo od samog rođenja pa sve do sadašnjeg trenutka“, objašnjava Kokić.


Pročitajte i: Frka zvana ŠKOLA: Šta moje dete treba da zna pred polazak u prvi razred?


Nakon uvodnog razgovora, roditelji izlaze iz prostorije, a dete ostaje sa psihologom ili pedagogom. Tada počinje procena spremnosti za školu.

Zapravo, testiranje jeste jedna procena sposobnosti dece, odnosno spremnosti deteta za polazak u školu, i ona podrazumeva neku procenu kognitivnih sposobnosti, govorno-jezičkog razvoja, kao i negde socijalnih i emocionalnih veština koje je dete postiglo do datog trenutka“, kaže ona.

Foto: Canva

Test ne može da se “padne”

Jedan od čestih strahova roditelja je – šta ako dete ne prođe testiranje? Međutim, Kokić ističe da testiranje nije prepreka, već alat za razumevanje deteta.

“Test ne može da se padne. Najvažnije je da roditelji budu opušteni i da relaksiraju svoje dete. Da ih ne plaše, da im ne govore da je to test, nego da je to jedan razgovor sa psihologom, pedagogom, nekada i učiteljima“, savetuje Kokić.

Cilj razgovora sa detetom jeste da se utvrdi koliko je ono spremno da odgovori na izazove koje škola donosi, i gde eventualno postoji potreba za dodatnom podrškom ili praćenjem.

- Advertisement -

Pročitajte i: Šta dete treba da zna za upis u prvi razred? – odgovor stručnjaka


Kokić ističe da je najvažnije deci predstaviti školu kao pozitivno i prijatno mesto.

“Da im pozitivno govore o svemu onome što ih čeka – da će u školi steći nove drugare, da će i dalje biti igre, da će moći da rastu uz učenje“, navodi.

Jedna od ključnih preporuka jeste i kvalitetno vreme s decom, posebno bez ekrana i digitalnih uređaja.

“Što više vremena da provode sa svojom decom, u razgovoru, u igri, ako može na otvorenom. Fizičke aktivnosti i čitanje mnogo znače, jer primetili smo da digitalni uređaji utiču na pažnju i razvoj govora“, upozorava.

Kako dodaje, u Osnovnoj školi “Gornja Varoš” već je upisano oko 96 prvaka, a testiranje se sprovodi u zakazanim terminima. Do sada je testirano više od 80 dece, a testiranja se, kako kažu iz škole, nastavljaju tokom maja i završavaju se krajem meseca.

“Za decu koja su objektivno bila sprečena, postoji mogućnost testiranja i tokom leta”, kaže Kokić.

- Advertisement -

Izvor: Euronews

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img