
Zdravi zubi važan su preduslov opšteg zdravlja ljudskog organizma. Oni imaju važnu ulogu u procesu ishrane, i predstavljaju filter preko koga hrana dospeva u organe za varenje. Drugim rečima, njihov zadatak je da svakodnevno pripremaju hranu za varenje. Zdravlje zuba kod dece čuva se od najranijih dana, još pre nicanja prvih bebinih zubića. Zato je veoma važno da roditelji budu što bolje upućeni, da shvate značaj oralne higijene i pravilne ishrane za zdravlje zuba, ali i da redovno vode dete kod stomatologa. Evo šta sve treba da znate kada su u pitanju nega i zdravlje zuba vašeg deteta.
Izbijanje zubića
Iako izbijanje zubića kod mnogih beba može da izgleda dramatično, dete postaje nervozno, kenjkavo, budi se noću, plače, obrazi su rumeni, postoje načini da pomognete vašoj bebi da lakše prebrodi nicanje zuba. Sa druge strane, neke bebe se ponašaju potpuno normalno, kao da se ništa ne dešava. Dakle, svaka beba reaguje drugačije na bol koji se javlja prilikom izbijanja zubića.
Natalni zubi
Mada je to redak slučaj, neke bebe se rađaju sa jednim donjim sekutićem (ili sa oba, što je još ređe). Takvi zubi zovu se natalni zubi. Oni su slabo ukorenjeni, rasklaćeni i kao takvi ne ometaju bebino dojenje. Tokom sisanja mleka, natalni zubi se povlače u desni i ne mogu da izazovu povrede na maminim dojkama.
Neki stomatolozi preporučuju vađenje natalnih zuba, a u tom slučaju dete će biti bez jednog ili oba donja sekutića sve negde do šeste godine kada mu izbijaju trajni zubi. Drugi se pak oštro protive njihovom vađenju.
Kada izbijaju prvi zubi?
Svaka beba je posebna, njen razvoj teče indivudualnim tokom, tako da je teško unapred reći kada će se pojaviti njeni prvi zubići. Ipak, prema statistici, najčešće je to između 6. i 9. meseca, ali je svako nicanje koje se kreće u rasponu od 4. i 14. meseca sasvim normalno. Prvi zubi su srednji sekutići, češće donji, mada kod neke dece izbijaju prvo gornji. Kod deteta koje je napunilo dve, dve i po godine, trebalo bi da su izbili svih 20 mlečnih zuba.
Stomatološke zapovesti
- Održavati redovnu higijenu zuba i usta;
- Na detetovom jelovniku pretežno treba da bude zdrava, prirodna hrana, bogata hranljivim materijama, vitaminima i mineralima;
- Redovni odlazak kod dečijeg stomatologa.
- Konzumiranje slatkiša treba da bude kontrolisano, isključivo uz osnovni obrok, a nikako između dva obroka. Naročito je opasno da dete jeden slatkiše uveče pred spavanje;
- Ako do karijesa dođe, hitno odvedite dete na popravku zuba. Mlečni zubi se leče isto kao i stalni. Veoma je važno da oni ostanu u ustima dok ih ne zamene stalni zubi. Prisustvo mlečnih zuba je jako važno za pravilan rast vilice;
Higijena zuba
Nega usne duplje obavezna je i pre nego što počnu da izbijaju prvi zubići. Za to se koristi gaza i blagi rastvor kojim se lagano i pažljivo čiste bebine desni i usna duplja. Čistu gazu možete koristiti sve do prvog bebinog rođendana, kada je vreme i za prvu četkicu. Ona treba da bude mekana i prilagođena uzrastu deteta. Isto tako, i pri odabiru paste morate voditi računa kom je uzrastu namenjena, a s obzrim da paste za zube sadrže fluor, ne preporučuju se za decu mlađu od dve godine. Do tada, za pranje detetovih zuba koristite samo finu četkicu i vodu.
Dete treba da pere zube dva puta dnevno, ujutru i uveče, a posebno je važno večernje pranje zuba. Naime, dok dete spava, slabi lučenje pljuvačke, što olakšava razmnožavanje bakterija, koje su glavni uzročnik pojave karijesa.
Naučite dete što ranije da samo pere zube, u početku mu pomažite, objasnite mu kako se pravilno peru zubi i upozorite ga da ne bi trebalo da guta pastu i da obavezno posle pranja dobro ispere usta vodom. Perite i vi zube zajedno sa detetom, njemu će to biti zabavno. Svako dete voli da imitira svoje roditelje, pa će se veoma radovati što mu se pružila sjajna prilika za to.