Učenje muzike – zašto i kako početi?

Slučaj je hteo da vi niste imali iskustva sa muzičkim školovanjem, a želeli biste da vašem detetu ipak pružite mogućnost. Saznajte u sledećim redovima koliko je učenje muzike, kako se počinje, i kakve se mogućnosti pružaju u okviru našeg sistema muzičkog obrazovanja.

dete sviranje klaviraZašto je bavljenje muzikom važno za dete?

Učenje muzike ima ogroman značaj za razvoj vašeg deteta. Razvijanjem muzičkih sposobnosti, kod deteta se uvećava niz posebnih sposobnosti od kojih će dete imati izuzetno puno koristi kako u detinjstvu, tako i kasnije tokom života. Sluh, vid, verbalno izražavanje, sposobnost čitanja, učenje stranih jezika, matematičke sposobnosti, kreativna sposobnost, socijalna prilagodljivost i empatija samo su neke od sposobnosti koje muzičari izvanredno razvijaju. Muzika angažuje ceo mozak – obe hemisfere su aktivne pri učenju sviranja, što pospešuje detetove intelektualne operacije, naročito u domenu apstraktnog mišljenja. Ona utiče i na psihički i na fizički razvoj, a ulazeći u svet muzike, dete počinje aktivno da razvija estetsko rasuđivanje i jedan složeniji odnos prema umetnosti uopšte.

Muzika ima sposobnost da uvežba mozak za kompleksnije razmišljanje, odnosno razmišljanje koje uključuje rešavanje nekog problema, rasuđivanje, analiziranje, uočavanje sličnosti i razlika. Slušanjem klasične muzike poboljšavaju se pamćenje i koncentracija, a učenjem sviranja nekog instrumenta razvija se prostorno-vremensko rasuđivanje. Psiholozi su dokazali da deca koja se u predškolskom uzrastu konstantno bave muzičkim aktivnostima upadljivo brže i sa većom tačnošću savlađuju probleme u igrama kao što su slaganje slagalica ili lego kocki. Deca sa dobrim prostorno-vremenskim rasuđivanjem uživaju u šahu, apstraktnoj matematici, razumeju razmere i proporcije i bolje razumeju prirodne nauke od ostale dece.

- Advertisement -

Muzikom se, što je naročito važno, podstiču kreativnost i mašta a deca koja sviraju neki instrument razmišljaju bistrije i kritički. Za povučenu decu sa problemom socijalne interakcije, muzičke aktivnosti se mogu koristiti i kao terapija, jer omogućavaju detetu da se izrazi, kroz pesmu i igru uklopi u društvo i razvije kolektivni duh.

spot_img

Najnovije

Roditelji novosadskih đaka pisali ministarki: Nećemo dozvoliti zastrašivanje nastavnika

Roditelji većine dece koja pohađaju OŠ "Žarko Zrenjanin" u Novom Sadu obratili su se ministarki prosvete Slavici Đukić Dejanović

Ministarstvo prosvete naložilo umanjenje januarskih plata zaposlenima koji učestvuju u štrajku

Ministarstvo prosvete naložilo je direktorima osnovnih i srednjih škola da se prilikom obračuna januarske plate one umanje zaposlenima koji su učestvovali u štrajku.

Svakodnevne greške roditelja koje mogu dovesti do stresa kod dece

Nekoliko svakodnevnih grešaka roditelja mogu dovesti do toga da deca budu pod stresom i da počnu da se neprimereno ponašaju.

Jasper Jul: Svake godine za detetov rođendan uradite ovu baš važnu stvar

Veliki danski stručnjak za decu Jesper Jul dao je jedan vrlo jednostavan, a tako efektan savet za roditelje

Šta znači nalepnica ‘Beba u autu’? Mnogi roditelji ne znaju pravi razlog

Mnogi roditelji imaju oznaku 'Beba u autu' na zadnjem prozoru automobila, ali nisu imali pojma da osim upozorenja drugim vozačima, postoji još jedno važno značenje ove nalepnice.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img