Gostujući na TV Prva podsetio je da danas u osnovnu školu od prvog do četvrtog razreda u Beogradu ide 66.573 osnovca i oko hiljadu dece koja idu u specijalne škole i to su, kako je rekao, deca koja će dobiti besplatno tablete i digitalne udžbenike.
“Naša zemlja je znatno napredovala u digitalizaciji. Svedoci smo toga kako se razvija eUprava, tako da polako idemo ka ukidanju šaltera. Došlo je vreme da izvršimo i digitalizaciju u školi. Zato je Grad Beograd odvojio sredstva kako bi sva deca od prvog do četvrtog razreda 1. septembra dobila besplatni tablet za koji će se zaduživati škole, a roditelji će potpisivati revers i uzimati tablete za svoju decu. Potom ćemo raspisati tender za kupovinu digitalnih udžbenika, tako da će svako dete dobiti kod i na svom tabletu imaće isti udžbenik koji ima u školi. Neće morati da nosi udžbenike kući. Grad Beograd će za svako dete obezbediti digitalni udžbenik” istakao je Vesić.
Izdavači će nakon toga imati još godinu dana da, ukoliko to žele, digitalizuju i radne sveske, dodao je Vesić.
Ovo nije trošak, već ulaganje u budućnost
Osim toga, porodicama koje su slabijeg materijalnog stanja i nemaju internet, zahvaljujući dogovoru sa „Telekomom” biće obezbeđeno pet hiljada rutera za besplatan vaj-faj, istakao je Vesić, precizirajući da će to biti realizovano posredstvom škola i centara za socijalni rad.
Internet će biti obezbeđen i u područnim školama, tako da će svako odeljenje bez obzira na to koliko ima đaka imati internet da bi deca mogla da koriste tablete.
“Ovo je velika stvar za Beograd. Osim u Estoniji, u Evropi nemate zemlju u kojoj deca od 1. do 4. razreda imaju tablete i digitalne udžbenike. To pokazuje koliko napredujemo kao zemlja i srećan sam što je Grad došao u situaciju da ima novca za to – naveo je Vesić, precizirajući da će u ovaj projekat biti uloženo skoro četiri miliona evra.
Navedeni iznos nije trošak već ulaganje u budućnost, ocenio je zamenik gradonačelnika.
O starijim razredima razgovaraće se narednih godina, dodao je Vesić, a za sada se projekat odnosi na niže razrede osnovne škole.
Vesić je na kraju naveo da će škole birati udžbenike, ali da se Grad neće mešati u njihov izbor. Grad će sa izdavačima pregovarati o ceni udžbenika jer bi trebalo da bude znatno niža, s obzirom na to da neće postojati troškovi štampe i distribucije.
Izvor: BIZlife
Deca izvan Beograda su deca druge klase, da li je tako?! Ako ne bude i za decu koja ne žive u Bg treba svi da se pobune i izbiju protesti. Zašto segregacija?
I zaboravih, na tim tabletama obavezno nekako ograničiti instaliranje igrica i drugih gluposti koje samo zaglupljuju decu. Naučno je dokazano kroz puno studija da je svaka generacija manje inteligentna od svojih roditelja. A što je direktno posledica gledanja u ekran dece što počinje odmah po rođenju deteta!
Ovo je strasno! Hajde da su to hteli od petog razreda, ali od prvog? Da li su oni svesni da je bas deci do cetvrtog razreda neophodna stampana knjiga, da se sa njom zblize, da nauce slova, da pisu, crtaju, vezbaju motoriku itd.?
Njima je cilj uvesti sve što uništava obrazovanje.