Više od polovine roditelja dece sa invaliditetom smatra da ih institucije ne štite od diskriminacije

U okviru istraživanja je sprovedena desk analiza, koja je pratila rad zaštitnika građana i poverenika za zaštitu ravnopravnosti od 2021. do 2024. godine vezan za decu sa invaliditetom.

Analizom „Unapređenje zaštite prava dece sa invaliditetom: Zaštitnik građana i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti” utvrđeno je da više od 56 odsto roditelja smatra da institucije ne štite tu decu od diskriminacije, izjavio je danas konsultant Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom Lazar Stefanović.

U okviru istraživanja je sprovedena desk analiza, koja je pratila rad zaštitnika građana i poverenika za zaštitu ravnopravnosti od 2021. do 2024. godine vezan za decu sa invaliditetom.

- Advertisement -

Obavljena je i anketa sa 57 roditelja te dece, povodom njihovog mišljenja o radu institucija.

Na pitanje da li su se roditelji obraćali tim institucijama, više od petine je odgovorilo da se obraća zaštitniku građana. Preostali deo se obraća povereniku za zaštitu ravnopravnosti.

Stefanović je rekao novinarima da je 44 odsto roditelja donekle ili u potpunosti zadovoljno preduzetim merama prilikom obraćanja, dok 56 odsto nije.

Što se tiče upoznatosti sa ulogama institucija, Stefanović je naveo da je 44 odsto upoznato, a više od 50 odsto donekle upoznato.

Mediji su, a najviše televizija, glavni resurs za širenje informacija o tim institucijama, izjavio je Stefanović.

Prema njegovim rečima, potrebno je pokrenuti javne kampanje o pravima dece sa invaliditetom i dostupnim mehanizmima zaštite, kako bi se povećalo poverenje roditelja i dece u institucije.

- Advertisement -

Neke od preporuka su i uspostaviti jasne mehanizme za praćenje budžetskog izdvajanja i trošenja sredstava namenjenih deci sa invaliditetom, kako na centralnom, tako i lokalnom nivou. Zaštitnik građana treba češće da koristi ovlašćenja da pokrene postupak ocene ustavnosti i zakonitosti pred Ustavnim sudom, u slučajevima kada odredbe propisa krše prava dece sa invaliditetom, naveo je Stefanović.

Analiza je kreirana u sklopu projekta „Usklađivanje sa standardima: Unapređenje prava dece sa invaliditetom“, u okviru programa „Prava deteta su ljudska prava“, koji realizuje Užički centar za prava deteta, uz podršku Evropske unije.

Izvor: Danas.rs

spot_img

Najnovije

Istina o Labubu, naizgled običnoj igrački: Svi se pitaju zašto je svet poludeo za plišanim privescima

Standardna figura (privezak) može da košta oko 7.000 dinara, dok unikatni, kolekcionarski ili limitirani primerci dostižu dvostruko ili trostruko višu cenu.

Nacionalno telo za akreditacije: Dozvoljeno polaganje ispita, nastave, odbrane završnih radova u uslovima blokade

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) obavestilo je visokoškolske ustanove da je Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta usvojila predlog da se u uslovima blokada akreditovanih prostorija visokoobrazovnih ustanova dozvoli izvođenje ispita, nastave, konsultacija i odbrana radova – završnih, master i doktorskih disertacija.

„Koliko rade, velika im je plata“, „Da nešto vrede, ne bi radili u školi“, „Ko neće da radi, knjižicu, pa napolje“…

Kada sledeći put napišete komentar i iskalite svoj bes na nastavnicima, razmislite da li gađate u srce problema. Jer taj problem je toliko veliki da smo svi postali deo njega.

Da li bi deci trebalo POTPUNO zabraniti društvene mreže?

Neki donosioci politika u Evropskoj uniji i tehnološki lideri sve više podržavaju jedan predlog: potpuno zabraniti deci ispod određenog uzrasta da koriste društvene mreže.

Obrazovanje bez barijera: Nastavak podrške resursnim centrima širom Srbije

Udružene snage za unapređenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img