Više od polovine roditelja dece sa invaliditetom smatra da ih institucije ne štite od diskriminacije

U okviru istraživanja je sprovedena desk analiza, koja je pratila rad zaštitnika građana i poverenika za zaštitu ravnopravnosti od 2021. do 2024. godine vezan za decu sa invaliditetom.

Analizom „Unapređenje zaštite prava dece sa invaliditetom: Zaštitnik građana i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti” utvrđeno je da više od 56 odsto roditelja smatra da institucije ne štite tu decu od diskriminacije, izjavio je danas konsultant Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom Lazar Stefanović.

U okviru istraživanja je sprovedena desk analiza, koja je pratila rad zaštitnika građana i poverenika za zaštitu ravnopravnosti od 2021. do 2024. godine vezan za decu sa invaliditetom.

- Advertisement -

Obavljena je i anketa sa 57 roditelja te dece, povodom njihovog mišljenja o radu institucija.

Na pitanje da li su se roditelji obraćali tim institucijama, više od petine je odgovorilo da se obraća zaštitniku građana. Preostali deo se obraća povereniku za zaštitu ravnopravnosti.

Stefanović je rekao novinarima da je 44 odsto roditelja donekle ili u potpunosti zadovoljno preduzetim merama prilikom obraćanja, dok 56 odsto nije.

Što se tiče upoznatosti sa ulogama institucija, Stefanović je naveo da je 44 odsto upoznato, a više od 50 odsto donekle upoznato.

Mediji su, a najviše televizija, glavni resurs za širenje informacija o tim institucijama, izjavio je Stefanović.

Prema njegovim rečima, potrebno je pokrenuti javne kampanje o pravima dece sa invaliditetom i dostupnim mehanizmima zaštite, kako bi se povećalo poverenje roditelja i dece u institucije.

- Advertisement -

Neke od preporuka su i uspostaviti jasne mehanizme za praćenje budžetskog izdvajanja i trošenja sredstava namenjenih deci sa invaliditetom, kako na centralnom, tako i lokalnom nivou. Zaštitnik građana treba češće da koristi ovlašćenja da pokrene postupak ocene ustavnosti i zakonitosti pred Ustavnim sudom, u slučajevima kada odredbe propisa krše prava dece sa invaliditetom, naveo je Stefanović.

Analiza je kreirana u sklopu projekta „Usklađivanje sa standardima: Unapređenje prava dece sa invaliditetom“, u okviru programa „Prava deteta su ljudska prava“, koji realizuje Užički centar za prava deteta, uz podršku Evropske unije.

Izvor: Danas.rs

spot_img

Najnovije

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom: Višak hromozoma ali i ljubavi

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom obeležava se od 2012. godine svakog 21. marta

SVETSKI DAN ŠUMA – dan kad slavimo pluća naše planete

Ovogodišnja poruka glasi: „Šume i zdravlje“ – jer zdrave šume znače zdrav život za ljude i celu planetu

Danas je Svetski dan poezije – praznik reči, emocija i umetnosti izraza

Poezija nije samo umetnost lepih reči. Ona ima moć da nas vrati sebi, da nas spoji s drugima, da nas uteši, probudi i inspiriše.

10 kućnih aktivnosti za razvoj fine motorike kod dece uzrasta 3-7 godina

Razvoj fine motorike je važan korak ka samostalnosti i pripremi za školske veštine poput pisanja. Najbolje od svega – ove aktivnosti su zabavne, podstiču kreativnost i omogućavaju kvalitetno vreme provedeno zajedno sa detetom.

Ministarstvo prosvete: Isplata sredstava za pokriće 50 odsto školarine do 30. aprila, ostatak do 30. septembra

Ministarstvo prosvete saopštilo je da će, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, isplata sredstava za pokriće 50 odsto plaćene školarine u školskoj 2024/2025. godini biti izvršena preko studentske kartice, na račun koji je otvoren uz studentsku karticu, najkasnije do 30. aprila za deo školarine plaćen do 28. februara, odnosno do 30. septembra za preostali iznos plaćene školarine.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img