20. novembar – simbol borbe za prava dece

20. novembar postaje simbol borbe za prava dece i podsećanje na važnost svakodnevne brige o njihovom blagostanju.

Svetski dan deteta obeležava se svake godine 20. novembra, podsećajući nas na važnost prava dece, njihove zaštite i stvaranja boljeg sveta za najmlađe generacije.

Istorijat 20. novembra – Svetskog dana deteta

1954. godine Ujedinjene nacije su predložile uvođenje Universal Children’s Day (Univerzalnog dana deteta). Cilj je bio da se širom sveta promovišu dečja prava, solidarnost među decom i bolje razumevanje njihovih potreba.

- Advertisement -

20. novembra 1959. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Deklaraciju o pravima deteta, dokument koji je definisao osnovna prava dece, uključujući pravo na obrazovanje, zdravstvenu zaštitu i sigurnost.

Na isti datum 1989. godine usvojena je Konvencija o pravima deteta – dokument koji je postao temelj zaštite dece širom sveta, s najširim prihvatanjem od svih međunarodnih ugovora. Danas ga je ratifikovala gotovo svaka država na svetu.

20. novembar postaje simbol borbe za prava dece i podsećanje na važnost svakodnevne brige o njihovom blagostanju. To je dan kada vlade, organizacije, škole i zajednice širom sveta organizuju događaje kako bi podigli svest o izazovima s kojima se deca suočavaju.

Foto: Canva

Koja su prava deteta?

Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta štiti ekonomska, socijalna, kulturna, građanska i politička prava dece.

Ovo su neka od prava deteta koja bi svako trebalo da zna i poštuje:

  1. Pravo na zaštitu od diskriminacije
  2. Pravo na porodicu
  3. Pravo na zdravlje
  4. Pravo na zaštitu od zlostavljanja
  5. Pravo na identitet
  6. Pravo na obrazovanje
  7. Pravo na slobodu mišljenja
  8. Pravo na informacije
  9. Pravo na privatnost
  10. Pravo na umetnost
  11. Pravo na naknada
  12. Pravo na odgovorno postupanje vlade

Detaljnije o PRAVIMA DETETA čitajte ovde

Svako dete ima pravo na srećno detinjstvo, na bezbrižnost, obrazovanje, porodicu, zdravlje… Ipak, studija za ovu godinu pokazuje da je došlo do porasta od 21% ozbiljnih kršenja prava deteta u oružanim sukobima širom sveta, zbog konflikata u Izraelu i Gazi, Ukrajini, Sudanu i mnogim drugim zemljama.

Foto: Canva

Prava dece širom sveta su ugrožena zbog niza kriza, navodi se u izveštaju KidsRights Index-a za 2024. godinu. To je indeks koji godišnje i sistematski ocenjuje globalnu situaciju u vezi sa pravima dece. Detaljnije o tome pročitajte na linku.

Poštovanjem dečijih prava stvaramo bolji svet danas, sutra i za budućnost

- Advertisement -

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Neurolozi ističu koje dve svakodnevne navike štete zdravlju mozga

Zdravlje mozga ključno je za očuvanje kognitivnih funkcija, emocionalne stabilnosti i opšteg kvaliteta života, jer nam omogućava da učimo, pamtimo i donosimo odluke. Međutim, određene svakodnevne aktivnosti mogu negativno uticati na neurološko zdravlje.

Kako odgajiti ljude koji priznaju greške: Saveti za roditelje

Kao roditelji, imamo dužnost da budemo taj spoljni nadzor koji pomaže našoj deci da ne izgube moralni kompas i razviju odgovoran odnos prema svojim greškama.

Zagrljaj ima najveću snagu ako je autentičan i iskren – proslavite Međunarodni dan zagrljaja

Danas je Međunarodni dan zagrljaja. Ovaj praznik ozvaničen je 21. januara 1986. godine, a o njegovoj popularnosti govori činjenica da se proslavlja širom sveta verovatno zato što smo svesni koliko nam zagrljaj utiče na kvalitet života.

Prosvetne inspektorke iz Zrenjanina odbile da izvrše vanredni nadzor, uputile pismo javnosti

Prosvetne inspektorke iz Zrenjanina odbile su da sprovedu vanredni nadzor u školama, a javnosti su uputile otvoreno pismo.

Predsednik reprezentativnog Sindikata prosvetnih radnika Srbije podneo ostavku

„Mislim da je najpoštenije od mene da podnesem ostavku, kako ne bih ugrozio za prosvetare veoma važne pregovore oko Posebnog kolektivnog ugovora“, kazao je Gligorić.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img