Svetski dan deteta obeležava se svake godine 20. novembra, podsećajući nas na važnost prava dece, njihove zaštite i stvaranja boljeg sveta za najmlađe generacije.
Istorijat 20. novembra – Svetskog dana deteta
1954. godine Ujedinjene nacije su predložile uvođenje Universal Children’s Day (Univerzalnog dana deteta). Cilj je bio da se širom sveta promovišu dečja prava, solidarnost među decom i bolje razumevanje njihovih potreba.
20. novembra 1959. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Deklaraciju o pravima deteta, dokument koji je definisao osnovna prava dece, uključujući pravo na obrazovanje, zdravstvenu zaštitu i sigurnost.
Na isti datum 1989. godine usvojena je Konvencija o pravima deteta – dokument koji je postao temelj zaštite dece širom sveta, s najširim prihvatanjem od svih međunarodnih ugovora. Danas ga je ratifikovala gotovo svaka država na svetu.
20. novembar postaje simbol borbe za prava dece i podsećanje na važnost svakodnevne brige o njihovom blagostanju. To je dan kada vlade, organizacije, škole i zajednice širom sveta organizuju događaje kako bi podigli svest o izazovima s kojima se deca suočavaju.
Koja su prava deteta?
Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta štiti ekonomska, socijalna, kulturna, građanska i politička prava dece.
Ovo su neka od prava deteta koja bi svako trebalo da zna i poštuje:
- Pravo na zaštitu od diskriminacije
- Pravo na porodicu
- Pravo na zdravlje
- Pravo na zaštitu od zlostavljanja
- Pravo na identitet
- Pravo na obrazovanje
- Pravo na slobodu mišljenja
- Pravo na informacije
- Pravo na privatnost
- Pravo na umetnost
- Pravo na naknada
- Pravo na odgovorno postupanje vlade
Detaljnije o PRAVIMA DETETA čitajte ovde
Svako dete ima pravo na srećno detinjstvo, na bezbrižnost, obrazovanje, porodicu, zdravlje… Ipak, studija za ovu godinu pokazuje da je došlo do porasta od 21% ozbiljnih kršenja prava deteta u oružanim sukobima širom sveta, zbog konflikata u Izraelu i Gazi, Ukrajini, Sudanu i mnogim drugim zemljama.
Prava dece širom sveta su ugrožena zbog niza kriza, navodi se u izveštaju KidsRights Index-a za 2024. godinu. To je indeks koji godišnje i sistematski ocenjuje globalnu situaciju u vezi sa pravima dece. Detaljnije o tome pročitajte na linku.
Poštovanjem dečijih prava stvaramo bolji svet danas, sutra i za budućnost
Izvor: Detinjarije.com