U Japanu je doneta regulativa prema kojoj će vređanje preko interneta biti sankcionisano zatvorskom kaznom od godinu i po i drugim strogim kaznama, među kojima je i novčana kazna od oko 2.200 dolara.
Primena ovakvih, strožih kazni je značajna jer „pokazuje da pravne regulative tretiraju sajber maltretiranje kao zločin kojim se treba ozbiljno pozabaviti i deluje kao sredstvo odvraćanja od takvih postupaka”, izjavio je japanski ministar pravde, prenosi Tanjug. On je naglasio da odluka o kažnjavanju ne može da se smatra „neopravdanim ograničenjem slobode izražavanja”.
Pročitajte i – Novo istraživanje SZO: 12 odsto dece zavisno od video igara, Srbija na vrhu liste
I do sada su postojale kazne za vređanje preko interneta, ali su kazne bile značajno blaže. Najduža zatvorska kazna bila je 30 dana, a novčana – do 75 dolara. Maksimalna novčana kazna za vređanje preko interneta u Japanu sada je 2.200 dolara, a za najteže oblike sajber nasilja propisano je godinu i po dana zatvora.
Produžiće se i rok zastarelosti u vezi sa vređanjem, sa jedne na tri godine.
Da li će strože kazne delovati?
Cilj ovakvog poteza Japanske vlade jeste da utiče na društvo i skrene pažnju na uticaj koji mogu imati društvene mreže – u negativnom smislu. Kazne za cyberbulling, odnosno onlajn vređanje i zlostavljanje krenule su nakon što je profesionalna rvačica i popularna TV zvezda Hana Kimura izvršila samoubistvo 2020. godine, nakon talasa negativnih komentara i vređanja koje je doživela na internetu.
Ipak, postavlja se pitanje da li će ovakve kazne biti efektivne? Da li će ovakve kazne za vređanje predstavljati neku vrstu cenzure i ograničavanja slobode govora i izražavanja na internetu? Kako će se postaviti granica između kritike i vređanja?
Izvor: Detinjarije.com