Zatvor i novčane kazne za vređanje preko interneta

Vređanje preko interneta u Japanu može biti sankcionisano zatvorskom kaznom od godinu i po i drugim strogim kaznama

U Japanu je doneta regulativa prema kojoj će vređanje preko interneta biti sankcionisano zatvorskom kaznom od godinu i po i drugim strogim kaznama, među kojima je i novčana kazna od oko 2.200 dolara.

Primena ovakvih, strožih kazni je značajna jer „pokazuje da pravne regulative tretiraju sajber maltretiranje kao zločin kojim se treba ozbiljno pozabaviti i deluje kao sredstvo odvraćanja od takvih postupaka”, izjavio je japanski ministar pravde, prenosi Tanjug. On je naglasio da odluka o kažnjavanju ne može da se smatra „neopravdanim ograničenjem slobode izražavanja”.

- Advertisement -

Pročitajte i – Novo istraživanje SZO: 12 odsto dece zavisno od video igara, Srbija na vrhu liste

I do sada su postojale kazne za vređanje preko interneta, ali su kazne bile značajno blaže. Najduža zatvorska kazna bila je 30 dana, a novčana – do 75 dolara. Maksimalna novčana kazna za vređanje preko interneta u Japanu sada je 2.200 dolara, a za najteže oblike sajber nasilja propisano je godinu i po dana zatvora.

Produžiće se i rok zastarelosti u vezi sa vređanjem, sa jedne na tri godine.

Da li će strože kazne delovati?

Cilj ovakvog poteza Japanske vlade jeste da utiče na društvo i skrene pažnju na uticaj koji mogu imati društvene mreže – u negativnom smislu. Kazne za cyberbulling, odnosno onlajn vređanje i zlostavljanje krenule su nakon što je profesionalna rvačica i popularna TV zvezda Hana Kimura izvršila samoubistvo 2020. godine, nakon talasa negativnih komentara i vređanja koje je doživela na internetu.

Ipak, postavlja se pitanje da li će ovakve kazne biti efektivne? Da li će ovakve kazne za vređanje predstavljati neku vrstu cenzure i ograničavanja slobode govora i izražavanja na internetu? Kako će se postaviti granica između kritike i vređanja?

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img