Zgodna mama! Ovako izgleda mesec dana nakon porođaja!!! A beba, kako je?

Vrišti sa naslovnih strana. Vrišti iz komentara na društvenim mrežama. A tamo negde, iscrpljena, u kući sa svojom bebom, vrišti od muke ”obična” majka koja to nije uspela…

I molim vas, nemojte im se diviti. To nije realnost. Spisak aktivnosti sa bebom je beskonačan, a ukupno vreme koje imamo na raspolaganju je konstanta, neki broj jedan, neka celina. Svaki put kada vam neka moderna mama kaže kako je dobro organizovana pa uspeva da spava, odmori se, zdravo se hrani, beba je mirna, ima uvek sređene nokte i besprekornu frizuru, kuća je uredna, i redovno stiže na kafu sa drugaricama, treba da uključite funkciju ”translate” koja ce razotkriti nešto od sledećeg: imamo baku koja je neprestano prisutna/baka nam kuva ili smo svaki dan kod nje na ručku/imam novca da plaćam pomoć u kući i kupim svašta nešto da nam olakša život/bebu ne dojim te nemam problem sa grudima/bebu ne dojim te sam lako zamenljiva/adaptirana formula dete drži sitim i uspavanim duže vremena/ostavljam dete da otplače i da se čeliči/kupujem gotove kašice pa nemam mnogo posla pored šporeta/lepo dam detetu neki telefon, tablet, pa je dugo mirno/redovno ostavljam bebu nekome na čuvanje kako ne bi trpeo moj izgled ili društveni život/i jos svašta nešto po potrebi…

Gde je ovde problem? Pa, poneka stavka je u redu ako vam se može, i svima bi nam značila. Neke druge stavke i nisu jer znače uskraćivanje nege i pažnje detetu. Ali, suština je – nemojte se sa takvima porediti, radite najbolje što umete i odajte sebi priznanje za to. Nisu ovo postigle jer su dobro organizovane, već zato što imaju neku od olakšavajućih okolnosti ili su odabrale da se sa malom bebom bore za prevlast nad vremenom i pažnjom. A vi, sve što niste stigle, niste zato što ste necemu drugom dale prednost.

- Advertisement -

Postoji taj trend kod modernih roditelja da dolazak deteta ne sme ništa da promeni. A pre svega ne sme da promeni količinu slobodnog vremena i dinamiku društvenog života. Prođe me jeza kad to čujem. Ako zaista želite da se bavite svojim detetom, moraće da se promeni. Organizacija života, stavovi, odgovornost, ljudi koji nas okružuju… sve to treba preispitati, napraviti veliko spremanje, presložiti po prioritetima i pronaći mesto koje im pripada. I nadalje, periodično, raditi velika spremanja. Sav taj višak koji vam ne čini dobro trošiće vaše zajedničko vreme i narušavati porodični mir. Dete je najbolji filter vaših nesređenih gomila svega i svačega. Jer dete će iz vas izvući najbolje što je moguće da u ovom životu postanete. Dajte sebi vremena da celim bićem u toj promeni uživate.

Izvor: Lola magazin

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img