Naravno, da svi želimo najbolje za našu decu i da bismo najradije da ih zaštitimo od svega što ne valja. Međutim, pitanje je da li je “helikopter roditeljstvo“ prava stvar i koliko je zdravo i za njih i za nas?
Ilonda Golt Kevines, stručnjak za roditeljstvo i kolumnista lista „Hafington post“ napisala je knjigu „Dete, molim: Kako mi je staromodno roditeljstvo pomoglo da se saberem pre nego što se raspadnem“. Njena poruka je da, ako vidite da vam dete odustaje čim vi niste sa njim u tome što radi to znači da ste sve pogrešno radili. I morate da prestanete odmah!
Kada je Ilonda rodila prvo dete pre 16 godina, ona je radila ono što mnoge mame danas rade: uklonila je sve prepreke da podigne samopouzdanje svoje ćerke, da zaštiti njena osećanja i učini njenu misao moćnom.
Isto je bilo i sa drugim detetom. Ali, u vreme kada je treća beba došla na svet sedam godina kasnije, Ilonda je udarila u zid. Bila je iscrpljena, mrzovoljna i toliko zauzeta trčanjem sa fudbalskih utakmica na vannastavne aktivnosti, da nije imala uopšte vremena za sebe.
„Ako vidite da vam dete odustaje čim vi niste sa njim u tome što radi to znači da ste sve pogrešno radili. I da morate da prestanete odmah!“
U početku, mislila je da je krivica njena. Kada i zašto je roditeljstvo postalo ovako teško? –pitala se.
Onda je mukom naterana shvatila: voleti svoju decu ne znači satreti sebe i prestati da brineš o sopstvenim potrebama. Majka, ne da ne treba, nego ne sme da smatra centrom svog života njihove aktivnosti i udovoljavanje njima.
Poenta je osposobiti ih za život i naučiti ih sve ono što ti znaš, a ne raditi to doveka umesto njih.
Evo pet stvari koje majke treba da prestanu da rade svojoj deci:
- Terati ih da idu na aktivnosti koje nisu sami odabrali
Možemo uvek upisati dete na neku aktivnost koju ono ne želi i očekivati da će je vremenom zavoleti ili se zainteresovati za nju. Vodati ih sa stranih jezika na tenis i sa tenisa na karate i tako unedgled. Ali, sve je uzalud ako im to ne leži i ne dopada im se. Godinama sam obe moje ćerke učila da sviraju klavir, navijala, bodrila ih i terala da vežbaju. Nikada to nisu zavolele a samim tim ni dale neke razultate. Kada se sada toga setim, sa žaljenjem pomislim koliko sam vremena i novca mogla da uštedim da sam to shvatila na vreme.
- Nagovarati ih da jedu povrće
Ne možemo očekivati da deca uvek znaju šta je najbolje za njih, kaže Kavinesova. Oni jednostavno nemaju naše iskustvo i znanje. Sa obe moje ćerke, imala sam dugačke razgovore o tome zašto treba da jedu svoj brokoli i koliko je to dobro za njih. Dangubili smo, a one bi opet mrljavile. Sa svojim sinom, koji mi je treće dete, jednostavno kažem: „Dovuci svoje dupence ovamo i jedi.“ I stvar je rešena.
- Predstavljanje sveta kao boljeg mesta nego što jeste
Budimo iskreni. Mi svi predstavljamo svet boljim mestom nego što jeste, barem kada su naša deca u pitanju. Treba biti realan i govoriti deci da svet zna da bude i tek kako opasan. Ovo se posebno odnosi na decu koja odrastaju u osećaju u manje privilegovanim uslovima, trpeći nepravdu usled društvenih okolnosti. Umesto da se to od njih krije, treba im objasniti da će u životu morati da se potrude više od drugih.
- Ne smemo ignorisati naše potrebe
„Samo napred , trudite se da budete super-mama, ali ako to radite u prljavoj majici, masne kose i uvek oznojene, koja je poruka koju šaljete svojoj deci?“ pita Kavinesova. Kada je shvatila da je ignorisanje sopstvenih potreba ugrozilo njeno psihičko i fizičko zdravlje, ona je počela da vodi decu sa sobom na treninge. „Jeste da je to bilo u rano jutro, ali smo nosili bojanke i grickalice, i oni su prisustvovali mom kardio kik-boks treningu“, kaže ona. „Navikli su se na to kao i na sve u životu, a ja sam se osećala mnogo bolje.“
- Ne smemo dozvoliti da misle da su nepogrešivi
Nije u našoj moći da utičemo na snagu svoje dece, ali moramo im pomoći da shvate ko su i koliko mogu. Nedavno sam doživela da slušam jedno dete na viloini koje je toliko grešilo da su deca u publici glasno negodovala na toliko odsustvo sluha. To je proizvod roditelja koji nije iskren sa svojim detetom i koji mu sve dopušta. Ne volimo da vidimo svoju decu povređenu ili uznemirenu, ali ponekad je nepohodno reći im istinu. Ne možemo ih zaštititi od svega. Ali i ne treba, jer kad-tad će se naći sami u tom svetu totalno nespremni za ono što ih čeka. Naše je da ih naučimo, a ne da ih prezaštićujemo.
Priredila: Jasmina Jovanović
Izvor: The Stir