Skidanje pelena: Evo kad treba da o’ladite malo

Nekoliko znakova da ste pod ozbiljnim stresom zbog prelaska sunca milog na nošu.

Skidanje pelena jedna je od onih velikih prekretnica. I (skoro) svaka mama se tom trenutku raduje i istovremeno od njega strepi, pitajući se kako će to da izvede. (Tate, nema ljutiš, oni među vama koji su aktivno učestvovali u tom procesu verovatno mogu da se izbroje na prste jedne ruke.)

Sve knjige o roditeljstvu pune su saveta na tu temu. I čitajući ih, shvatate da stručnjaci za odgajanje dece izgleda podrazumevaju da ćete u rekordnom roku uspeti malu osobu da naučite da vas obavesti na vreme kad joj se piški ili kaki, uprkos činjenici da dotična mala osoba nije još čestito ni progovorila i da njeno životno iskustvo, do trenutka kad počnete da ‘skidate pelene’, govori da se piški ili kaki opušteno, gde god i kad god se poželi. Pošto mala osoba nosi pelene, jasno.

- Advertisement -

Ako na to dodate i babe, tetke, komšinice i drugarice koje imaju odraslu decu, pa su zaboravile kako to u stvari izgleda, koje vas izlažu „šta čekaš“ i „vreme je“ i „veliki/velika je već za pelene“ pritiscima, jasno je da ćete biti pod tolikim stresom da ozbiljno rizikujete da vas zvekne srčka. Ok, možda ne baš infarkt, ali anksioznost svakako postaje realna opasnost.

Kako da znate kad je vreme da o’ladite malo? Evo nekoliko signala koji ukazuju da ste pod ozbiljnim stresom:

Sve vreme ste kao na iglama. „Opusti se malo, niko nije krenuo u školu u pelenama“, kazaće vam ona jedna, posebna prijateljica, ona što zna kako vam je i pre nego što progovorite.

Da, mislite vi, ali šta ako moje dete bude prvo? Uostalom, ponekad se desi i da čitate u novinama neki tekst o lenjim roditeljima čiji petogodišnjak još ne ide na nošu… I ne možete da se oduprete panici kad pomislite da biste i vi mogli da budete jedan od tih slučajeva za koju godinu.

Ponašate se kao poremećeni papagaj. „Je l’ ti se piški“, „reci mami je l’ ti se piški“, „hoćeš reći mami ako ti se bude piškilo“, „nemoj da zaboraviš da kažeš mami ako ti se piški“, „je l’ ti se piški“, „reci mami je l’ ti se piški“, „hoćeš reći mami ako ti se bude piškilo“, „nemoj da zaboraviš da kažeš mami ako ti se piški“, „je l’ ti se piški“… I tako po ceo dan, svakog budnog trenutka, DANIMA.

Očaj preti da prevlada. Gde god da se nađete (u gostima, u restoranu, u kafiću) prvo se raspitujete gde je toalet uz panični osmeh koji preti da preraste u facijalni grč.

spot_img

Najnovije

Šta PRVO da uraditi kada vas ujede komarac? Genijalan trik koji odmah uklanja otok i svrab

Leto donosi tople večeri, uživanje u prirodi i druženje na otvorenom, ali sa sobom nosi i jednu od najiritantnijih pojava - ujede komaraca. Taj prepoznatljivi, uporni svrab i dosadan otok mogu u sekundi da pokvare raspoloženje.

Zašto dečiji kupaći kostim ne sme da bude plav

Bezbednost u vodi počinje mnogo pre nego što dete uskoči u nju – počinje već u radnji, izborom prave boje kupaćeg kostima.

Profesorka književnosti upozorava: Bez čitalačkih navika nema ni uspešnog učenja

Mnogo važnije od samog broja bodova na završnom ispitu jeste da učenici razviju navike koje će im pomoći u daljem školovanju – sposobnost da čitaju sa razumevanjem, kritički razmišljaju i samostalno usvajaju nova znanja - naglašava profesorka Jovana Reba

Učenici iz Srbije osvojili pet medalja na Evropskoj olimpijadi iz fizike

Učenici iz Srbije takmičili su se na jubilarnoj desetoj evropskoj olimpijadi iz fizike EuPhO 2026 u Geteborgu

Marija Bulajić Škuletić: Odgajanje dece nije projekat koji može, a ne mora uspeti i od kojeg možemo dići ruke kad se zamorimo

Doneti dete na svet tek je prvi stepenik u preuzimanju odgovorne uloge roditeljstva. Dati svoj puni doprinos u procesu socijalizacije i razvoja samostalne ličnosti uz puno uvažavanje ličnih osobenosti, ali i moralnih načela – proces je koji traje godinama, i to bez pauza.

Pratite nas

KOMENTARI

1 Komentar

  1. Ima dece koja i u skolu krenu sa pelenama i to nema nikakve veze ni sa cijom lenjoscu… nego sa detetovim zdravljem. Obratite paznju i na to, ako vam se ucini da sve preeedugo traje i traje i traje i nema pomaka. Nas su slali i na magnetnu rezonancu i na urodinamicka ispitivanja i lecili dete od nocnog mokrenja i sta sve nisu… i nista. Dete je poslo u skolu a pelene su i dalje prisutne… Nekoliko fals dijagnoza, 4 razlicita leka koja ne pomazu… tako da, ne osudjujte odmah kad vidite da je neko razlicit, ne znate zasto je to tako… u nasem slucaju ne znaju ni doktori.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img