Đuzepe „Pino“ Puljizi bio je rimokatolički sveštenik koji je otvoreno izazvao Sicilijansku mafiju koja je kontrolisala taj kraj i zbog toga je ubijen na svoj 56. rođendan. Njegov život opisan je u knjizi ‘Pino Puglisi, sveštenik koji je uz osmeh naterao mafiju da zadrhti’ (2013), i prikazan u filmu ‘Dođi u svetlost’ (originalni italijanski naslov ‘Alla luce del sole’) iz 2005. godine. On je prva osoba koju je mafija ubila, a koju je Katolička crkva proglasila blaženom.
Puljizi je rođen u Brankaču, radničkom naselju u Palermu, Sicilija, u skromnoj porodici. Otac mu je bio obućar, a majka krojačica. U bogosloviju je ušao sa šesnaest godina, zaređen je za sveštenika 2. jula 1960. godine. Nakon zaređenja, službovao je u raznim parohijama, uključujući i jednu seosku parohiju pogođenu krvnom osvetom.
U svoj stari kraj Brankačo Puljizi se vratio 1990. godine i postao paroh crkve San Gaetano. Otvoreno je govorio protiv mafije koja je kontrolisala taj kraj i otvorio je prihvatilište za siromašnu decu. Ponudili su mu druge parohije u mirnijim delovima Palerma, ali je izabrao San Gaetano.
Puljizi: „Možemo i moramo da kritikujemo crkvu kada osećamo da ne odgovara na naša očekivanja, jer je potpuno ispravno težiti njenom poboljšanju.“ Sa svojim prepoznatljivim humorom, dodao je: „Ali crkvu treba kritikovati kao majku, a ne kao taštu!“
Uz malo podrške iz palermske nadbiskupije, pokušavao je da promeni mentalitet vernika, koji je bio pod uticajem straha, pasivnosti i zakona ćutanja (omertà). U svojim propovedima pozivao je ljude da daju informacije o mafijaškim aktivnostima, čak i ako ne mogu da imenuju počinioce. Odbijao je novac koji mu je mafija nudila za crkvene proslave, i nije dozvoljavao mafijašima da predvode crkvene procesije.
Pokušavao je da odvrati decu od napuštanja škole, krađe, dilovanja droge i prodaje krijumčarenih cigareta. Ignorisao je upozorenja i odbio da poveri obnovu crkve građevinskoj firmi koju mu je mafija „preporučila“, iako se krov crkve urušavao. Parohijani koji su pokušavali da sprovedu reforme suočavali su se sa pretnjama: vrata njihovih kuća su paljena, primali su pretnje telefonom, a njihove porodice su bile upozorene da ih čekaju još gore stvari.
Zločinački čin mafije – planirano ubistvo jednim hicem i doživotne kazne
Puljizi je ubijen na svoj 56. rođendan – 15. septembra 1993. godine, ispred svoje kuće jednim hicem iz neposredne blizine. U besvesnom stanju je prebačen u bolnicu, ali lekari nisu uspeli da ga reanimiraju. Ubistvo su naredila lokalna mafijaška braća, Filipo i Đuzepe Gravijano. Jedan od ubica, Salvatore Grigoli, kasnije je priznao zločin i otkrio da su poslednje reči sveštenika bile: „Očekivao sam vas.“
Ovo ubistvo je šokiralo Italiju. Osmoro sveštenika iz Palerma odmah je pozvalo papu da dođe na sahranu, ali je papa Jovan Pavle II već imao zakazanu posetu Toskani i nije prisustvovao. Na misi zadušnici, nadbiskup Palerma kardinal Salvatore Papalardo žestoko je osudio mafiju.
Dana 14. aprila 1998. godine, mafijaši Gaspare Spatuza, Nino Mangano, Kozimo Lo Nigro i Luiđi Đakalone osuđeni su na doživotne kazne zbog ubistva Puljizija. Braća Gravijano takođe su osuđena na doživotnu robiju jer su naredili ubistvo.

Sahrana i beatifikacija
Grobnica Pina Puljizija nalazi se u Katedrali u Palermu. Tokom posete Siciliji u novembru 1994. godine, papa Jovan Pavle II pohvalio je Puljizija kao „hrabrog propovednika Jevanđelja“. Pozvao je Sicilijance da ne dozvole da smrt sveštenika bude uzaludna i upozorio da su tišina i pasivnost prema mafiji isto što i saučesništvo.
Njegova omiljena rečenica bila je: „Ako svako učini nešto, može se učiniti mnogo“ – ta rečenica i danas stoji ispisana po zidovima Brankača.
Beatifikacija je čin Katoličke crkve kojim se neka osoba proglašava blaženom (lat. beatus, „blažen“), što je korak koji prethodi kanonizaciji – proglašenju svecem. To znači da Crkva priznaje da je ta osoba živela na izuzetan način veru i hrišćanske vrline i da je sada na nebu, te može biti javno čašćena u određenim krajevima, zajednicama ili redovima.
Kardinal Palerma je 1999. godine započeo postupak beatifikacije Pina Puljizija, proglasivši ga „Božjim slugom“, a 28. juna 2012. godine, papa Benedikt XVI dozvolio je Kongregaciji za kauze svetaca da proglasi Puljizija mučenikom – što je bio prvi korak ka njegovoj beatifikaciji. Papa je potpisao dekret u kojem se priznaje da je otac Puljizi ubijen „iz mržnje prema veri“, što znači da može biti beatifikovan i bez čuda pripisanih njegovom zagovorništvu.