Antitela na Covid-19 pronađena u majčinom mleku i biće korišćena kao lek?

Mleko majki koje su preležale koronavirus moglo bi da se koristi za zaštitu od ove bolesti, najnovije je otkriće naučnika sa Amsterdamskog univerziteta. 

Mleko majki koje su preležale koronavirus moglo bi da se koristi za zaštitu od ove bolesti, najnovije je otkriće naučnika sa Amsterdamskog univerziteta.

Analizirajući uzorke mleka trideset dojilja pozitivnih na Covid-19, naučnici su otkrili antitela koja mogu da pomognu u lečenju i prevenciji ove bolesti.

- Advertisement -

„Majčino mleko bi moglo da bude korišćeno za rizične grupe kada se pojavi sledeći talas ove infekcije,“ kaže profesor Hans vab Gudover iz Dečije bolnice pri Amsterdamskom univerzitetu, dodajući da naučnici smatraju da bi se nakon pijenja mleka, antitela mogla zakačiti za sluzokožu i zatim napadati virus pre nego što uđe u telo.

Kada virus uđe u organizam, imuni sistem radi na stvaranju antitela, koja se prikače na površinu virusa, onesposobljavajući ga ili ga obeležavajući kako bi ga ćelije imunog sistema uništile. Kada se virus drugi put pojavi, imuni sistem brzo proizvodi ovo oružje, kako virus ne bi mogao opet da izazove infekciju.

Po ovom principu rade i vakcine – izlažući osobu bezopasnoj količini infekcije, one podstiču organizam da stvori antitela,  i omogućavaju da imuni sistem nauči da prepozna napadača ukoliko se kasnije pojavi u telu.

Ledene kockice mleka kao lek?

Umesto da se majčino mleko samo pije kako bi se unela ova antitela, naučnici smatraju da bi još bolji efekat imalo uzimanje mleka u obliku kockica leda koje bi se polako otapale u ustima. Na taj način bi antitela imala duži kontakt sa ćelijama sluznice disajnih puteva i organa za varenje, pa bi se samim tim lakše stvorio ovaj zaštitni sloj.

Izvor: Detinjarije.com

spot_img
spot_img

Najnovije

U kom uzrastu se inteligencija najviše razvija i kako da je podstičete kod dece ?

Inteligencija se razvija najviše u najranijim uzrastima, i raste sve do perioda adolescencije 16-18god, kada se njen dalji napredak usporava ili počinje da stagnira.

Individualni obrazovni plan (IOP): Šta je i šta znači za moje dete

Detalj koji često muči roditelje je “da li će to negde da piše” da njihovo dete radi po IOP-u...

Roditelji nekad i sad

Roditelji se do kraja života preispituju. Često imaju osećaj nesigurnosti. Dezorjentisani su mnoštvom saveta, kritikama, primerima neke bolje dece i nekih uspešnijih roditelja. Nekada misle da o svojoj deci ne znaju ništa, da sve rade pogrešno. 

Nemate vremena za druženje? Evo kako do veće socijalne povezanosti

Prema psihologu Robertu Waldingeru, zauzeti ljudi „često misle da će u nekoj neodređenoj budućnosti imati 'višak vremena', kada će moći da se povežu sa starim prijateljima“. Ali znamo da se to ne dešava često.

Rani znakovi autizma kod dece: Prepoznajte, ne plašite se, delujte

Vaša pažnja, strpljenje i posvećenost su ključni za detetov uspeh. Ako imate bilo kakve sumnje, ne oklevajte da potražite stručno mišljenje – čak i najmanji korak ka razumevanju i podršci vašem detetu može napraviti veliku razliku u njegovom životu.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img