Novopečenim roditeljima suočavanje sa bebom koja neće da spava u svom krevecu može biti iscrpljujuće, posebno kada spava jedino kada je vi držite. Neprekidno ljuljanje i umirivanje ne samo da vas ostavljaju umornim, već i brinete o kvalitetu bebinog sna.
Uz neke blage tehnike učenja spavanja, možete pomoći svojoj bebi da nauči da se umiri i zaspi samostalno. Evo nekoliko praktičnih saveta kako biste vi i vaša beba dobili odmor koji zaslužujete.
Zašto beba spava samo kada je držite?
Ako vaša beba ne spava u krevecu, već samo u vašim rukama, važno je razumeti uzroke ovog ponašanja. Neki od glavnih uzroka su:
Prilagođavanje životu van materice
Courtney Zentz, stručnjak za spavanje beba objašnjava da je jedan od glavnih razloga zašto bebe ne spavaju osim kada se drže je njihovo prilagođavanje životu izvan materice.
„Tokom 40 nedelja, bebe su unutar materice, gde su zaštićene toplinom tela, zvukom srca i blagim ljuljanjem“, kaže ona. „U prvim nedeljama van materice, majka i beba se upoznaju. Udobnost, sigurnost, toplina i bliskost podsećaju ih na ono što su doživljavale unutra, zbog čega to traže i napolju.“
Moro refleks
Zentz objašnjava da je drugi razlog Moro refleks, odnosni nevoljni odgovor bebe na stimulaciju ili iznenađenje i traje do 16 nedelja od rođenja. To je primitivni refleks koji izaziva nevoljni zaštitni motorni odgovor. Moro ili ‘iznenađeni’ refleks može ometati san novorođenčeta jer kada se dogodi, bebe se mogu naglo probuditi, zahtevajući utehu i podršku da ponovo zaspe.
Navika
Prema Zentz, bebe mogu razviti sklonost da spavaju samo kada se drže ako ste ih u početku navikli da soavaju na rukama. Ova navika može ometati njihove prirodne cikluse spavanja.
„Iako svaka beba dolazi sa sposobnošću da spava, učenje kako da zaspi je veština“, objašnjava ona. „Metode koje dete povezuje sa uspavljivanjem—kao što su nošenje, ljuljanje, skakanje ili hranjenje—postaju njihova očekivana rutina za spavanje. Kako rastu i prolaze kroz faze dubokog i lakog sna, često se dovoljno probude da očekuju istu podršku za spavanje, što dovodi do čestih noćnih buđenja koja mnogi novi roditelji doživljavaju.“
Refluks, kolike i gasovi
Refluks, kolike i gasovi takođe mogu biti uzroci zbog kojih vaša beba želi da spava u rukama, kaže Suzy Giordano, stručnjak za spavanje
„U prvim nedeljama života, udobnost vaše bebe je od najveće važnosti. Ako primetite simptome refluksa, kolika, gasova ili drugih medicinskih problema, uvek se prvo posavetujte sa pedijatrom. Nošenje često pruža utehu bebama koje doživljavaju ove probleme, olakšavajući san i povećavajući verovatnoću da će lakše zaspati.“
Kreiranje povoljnog okruženja za spavanje
Uspostavljanje zdravih navika spavanja za vašu bebu može delovati izazovno, ali je moguće.
Uredite okruženje za spavanje
Prema Zentz, idealno okruženje za spavanje počinje sa dobro pripremljenom dečjom sobom. Preporučuje korišćenje tvrde, ravne površine za spavanje, kao što su krevetac ili kolica. Takođe je ključno održavati udobnu temperaturu u prostoriji, idealno između 20 i 21 stepeni Celzijusa. „Tamna soba može pomoći u regulaciji ciklusa spavanja i budnosti dok se cirkadijalni ritam vaše bebe još uvek formira“, dodaje ona.
Upotreba umirujućih tehnika
Đordano savetuje korišćenje umirujućih tehnika kao što su umotavanje ili beli šumovi kako bi se pomoglo bebi da nauči da spava samostalno.
„Umotavanje je odlična strategija za prvih nekoliko nedelja života vaše bebe“, kaže ona. „Pomaže u kontroli Moro refleksa i oponaša prijatno okruženje materice, čineći da se vaša beba oseća sigurno i manje preopterećeno svojom novom sposobnošću da se slobodno kreće. Bela buka je još jedan koristan alat, jer može pomoći vašoj bebi da blokira uobičajene zvuke iz domaćinstva. Zvuci iz prirode, poput talasa, kiše ili grmljavine, posebno su efikasni jer imaju umirujući emocionalni uticaj na bebe.“
Kreiranje rutine za spavanje
Izuzetno je važno napraviti raspored, odnosno tačno odrediti trajanje spavanja i vreme spavanja.
Tehnika smanjivanja
Zentz opisuje tehniku smanjivanja kao postepeni i negujući pristup koji pomaže vašoj bebi da razvije veštine samostalnog spavanja. Ova tehnika postiže delikatnu ravnotežu između roditeljske podrške i autonomije bebe, omogućavajući gladak prelaz ka samoumirenju.
„Učiti bebu da dobro spava zahteva vreme i strpljenje“, objašnjava Zentz. „Kako vaša beba postaje bolja u uspavljivanju, biće joj potrebno manje pomoći. Ali zapamtite, obratiti pažnju na hranjenje, vreme i rutine je ključno. Umorna beba će se teško uspavati i zadržati san. Preporučujem postepeno smanjivanje vašeg angažovanja tokom nedelje. Na kraju tog perioda, trebali biste moći da stavite svoju bebu da spava u pravom trenutku, u okruženju koje pogoduje snu, i ona će se uspavati sama.“
Ne odustajte
Đordano naglašava važnost upornosti kada se suočavate sa bebom koja ne spava, bez obzira na vaš pristup.
„Svaki dan je nova prilika, pa ne brinite ako danas niste postigli svoj cilj. To je potpuno normalno. Samo nastavite. Mogu vas uveriti da će vaša beba poboljšati svoje navike spavanja uz doslednu praksu i stabilnu rutinu za spavanje“