Od početka kupališne sezone, koja se uskoro završava, u Srbiji se udavilo više od desetoro dece. S obzirom na to da se crni bilans života koja je odnela voda povećava iz godine u godinu, jasno je da naša zemlja među decom ima mnogo neplivača što iziskuje uvođenje obaveznih časova plivanja u osnovnim i srednjim školama.
Da treba razmišljati u tom pravcu, i ponoviti praksu koja je vladala, ili se zadržala u nekolicini škola, slažu se i nastavnici, a i roditelji koji, i zbog tragedija, ali i osvojenih medalja naših vaterpolista, svoju decu upusuju na ovaj sport. Iz Ministarstva prosvete nismo dobili nikakve odgovore na pitanja u vezi sa ovom temom.
Voda u Srbiji je progutala Katarinu, Nadžmedina, Viktora, Sejdu, Stefana i Nikolu…
Crna serija počela je 7. maja kada se u Dunavu, u Novom Sadu, tokom veslačkog treninga utopila Katarina Kaunović (15), čije je telo izvučeno tek posle 17 dana, 24 maja. Na Ada Huji utopio se Nadžmedin T. (14) 18. maja. Istog dana i na Adi Ciganliji se utopio Viktor. R. (12) čije su telo ronioci sutradan izvukli. Samo dva dana kasnije crna serija nastavljena je u Srbobranu, gde je, takođe, Dunav u Bačkom kanalu, u Nadalju, odneo Stefana Pisarevića (4). Ni poslednji vikend u junu nije ostao bez tragičnih vesti – u Zapadnoj Moravi, u opštini Ljubić kod Čačka, utopio se dečak S. J. (15). Serija je nastavljena 7. jula kada je iz Šumaričkog jezera pored Kragujevca isplivalo telo dečaka od 12 godina.
Posle četiri dana od nestanka 6. septembra u Nišavi je pronađen desetogodišnji Sejde Malićević iz Niša. A poslednja u nizu tragedija koja je postresla Srbiju jeste davljenje braće Stefana (14) i Nikole (13)u Srebrnom jezeru prošlog vikenda.
Gubitak ovoliko dece za samo par meseci i te kako govori da među njima ima mnogo onih koji ne znaju da plivaju, što iziskuje uvođenje časova plivanja u školama.
Na to je još pre tri godine ukazivao Nacionalni prosvetni savet, čiji je predlog mera predviđa da se uvedu plivanje, pa čak i skijanje. Pominje se i da će osnovci i srednjoškolci imati po tri časa fizičkog vaspitanja nedeljno i izborni sport, u okviru kog mogu birati i plivanje. Nepoznanica je, međutim, koliko je takvih škola.
Ne verujem ce se sistematski uvesti plivanje, posto je u osnovnim skolama u kojima je postojalo, od ove godine ukinuto iako skole imaju svoje bazene. Ima 8-9, takvih skola u BG, treba proveriti kakva je situacija u njima i cija je to odluka. Spominju Ministarstvo…. mislite o tome 😐