Danas je Svetski dan osoba sa autizmom

Danas je Svetski dan osoba sa autizmom, a svake godine na ovaj dan zaključak je isti — osobe sa autizmom nisu dovoljno uključene u društvo.

Danas je Svetski dan osoba sa autizmom, a svake godine na ovaj dan zaključak je isti — osobe sa autizmom nisu dovoljno uključene u društvo. Predsednica Upravnog odbora Saveza udruženja Srbije za pomoć osobama sa autizmom Vesna Petrović ističe da se porodicama čiji članovi imaju autizam ne posvećuje dovoljno pažnje.

Na 58 zdrave dece u svetu rodi se jedno sa autizmom, a broj dece sa autizmom povećava se svake godine.

- Advertisement -

Vesna Petrović upozorava da društvo ne sme da zaboravi porodice osoba sa autizmom, naročito ne u Srbiji.

„Često bez podrške u sistemu, pogotovo u unutrašnjosti Srbije, u manjim mestima, gde ne postoje nikakvi sistemi podrške i gde se o svom detetu jedino brine porodica koja, na kraju, ne izlazi kao pobednik. Većina roditelja postavlja pitanje šta će se dogoditi sa njihovim detetom posle njihove smrti“, rekla je Petrovićeva.

Srbija nema nacionalni registar osoba sa autizmom. Petrovićeva kaže da već nekoliko godina traje „borba“ za registar, jer bi na osnovu broja osoba sa autizmom mogla da se utvrdi i strategija o njihovim potrebama. Međutim, još nema adekvatne reakcije onih koji donose odluke.

Dodaje da je neophodan i centar za osobe sa autizmom koji će da obuhvati ranu dijagnostiku autizma, rad sa roditeljima, kao i da se pod okriljem centra napravi registar.

Problem sa zakonom, uticaj okrženja i stručnjaka

Prema njenim navodima, osim autističnih osoba, u registru koji je najavio ministar zdravlja Zlatibor Lončar biće upisane i osobe sa drugim smetnjama u razvoju, ali samo do 18. godine. Pomenula je i uvođenje usluge „Predah“, zahvaljujući kojoj roditelji mogu da ostave svoje dete u specijalizovanom smeštaju do 45 dana u toku godine, mada i tu postoji ograničenje u pogledu godina.

- Advertisement -

Lončar najavio tri projekta

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar, gostujući sinoć u Drugom dnevniku RTS-a, najavio je da će, u saradnji sa Unicefom, softver za registar osoba sa autizmom biti završen do 1. juna. Paralelno sa ovim projektom radi se i na izgradnji centra u kom će autistična deca moći da borave, kao i na motivisanju i edukaciji kadrova koji će da rade sa njima.
„Prema Zakonu o socijalnoj zaštiti, ‘Predah’ smeštaj će koristiti samo osobe sa autizmom do 26 godina. Šta je sa starijima? Njima je potrebnija pomoć, tim roditeljima je potrebnija pomoć. Mi smo pokušavali da ukažemo na to, i dalje ćemo pokušavati“, naglasila je Petrovićeva.

Srbija ima 24 stručnjaka koji mogu da dijagnostikuju autizam. Petrovićeva smatra da je to veliki problem za roditelje koji ne žive blizu velikih gradova i da treba da bude pristupačnije, kao u drugim državama.

Roditelji prvo primete izostanak govora kod deteta i tada se obično javljaju logopedima. Petrovićeva kaže da to najviše muči roditelje, ali da se i njima i njihovoj deci može pomoći sa više strana.

„Vi kao roditelj mislite — kad bi mogao da mi kaže da li ga nešto boli, da li je gladan, šta hoće — onda ne bi bio anskiozan, ljut, a to se prenosi na porodicu. Logoped je jako važan, ali tu je i čitav tim — psihijatar, psiholog, defektolog. Tu su i učitelji i mnogo mogu da daju, kao i deca, koja su u odeljenju sa drugarom koji ima taj problem. Oni mogu da budu sjajni, zato što je imitacija vršnjačke grupe velika stvar“, rekla je Petrovićeva.

Izvor: RTS

spot_img

Najnovije

Pitaju me kako, nakon dva karcinoma, podnosim neizvesnost onog „Šta ako…?“

Zastrašuje me scenario koji dolazi iz onog mog starog dela koji veruje da je briga način da se zaštitim. I podsetim sebe da postoji mnogo raznih načina da zaštitim sebe, osim brige. Autor: Ljiljana Milić

ZAVRŠNI ISPIT: Podsetnik na najvažnije – od ponedeljka polaganje

Završni ispit se polaže u ponedeljak, utorak i sredu, 23, 24. i 25. juna

UNICEF: Od ključnog značaja jačanje podrške roditeljima – od najranijeg uzrasta dece

Novi izveštaj osvetljava važnost ulaganja u programe podrške roditeljima od najranijeg uzrasta dece kroz međusektorsku saradnju i održivo finansiranje

Srpski Karibi – skriveno jezero u netaknutoj prirodi Fruške gore

Slikovito nazvano srpskim Karibima - ovo jezero nalazi se na samo 2 sata vožnje od Beograda i sat od Novog Sada

Kako putovanja oblikuju karakter dece

Za decu, svako novo putovanje je avantura. Bilo da je u pitanju more, selo kod bake, planina, drugi grad ili čak odmor kod prijatelja – svako pomeranje iz svakodnevnog okruženja nosi sa sobom promenu, izazov i priliku za rast.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img