Portal bebac.com sproveo je istraživanje o stanju u srpskim porodilištima, evo rezultata.

Porodilišta u Srbiji su sistemski zanemarena jer se u njih ne ulaže, što je razlog zbog kojeg su porodilišta u lošem stanju i nemaju dovoljno osoblja, posebno u manjim gradovima i opštinama, ocenila je autorka istraživanja portala bebac.com Jasmina Mihnjak.
Mihnjak je na predstavljanju rezultata istraživanja “Kakva su nam porodilišta?” rekla da je 9.888 mama, učesnica u istraživanju, porodilišta u Srbiji ocenilo kao “vrlo dobra” – ocenom 3,54.
Ona je rekla da su mame najnižu ocenu porodilištima Srbije dale u pružanju pomoći pri dojenju bebe (2,8), dok je 43 odsto žena reklo da u porodlilštu nisu savladale dojenje.
“Mame najslabije ocenjuju boravak u porodilištu posle porođaja, ocenom 2,95, zato što nisu zadovojne stanjem u sobama, hranom, smeta im neljubaznost osoblja i nedostatak savetovanja u vezi sa dojenjem”, rekla je Jasmina Mihnjak.
Prema njenim rečima, mame su visoke ocene dale lekarma (4,17) i babicama (4,02) i zadovoljne su brzinom prijava i odnosom osoblja prema njima u porođajnoj sali.
“Oko 42 odsto mama je reklo da je porođaj ispunio njihova očekivanja, 27 odsto je reklo da je bilo bolje od očekivanog, a 31 lošije od očekivanog. Znači, 70 odsto žena je pozitivno ocenilo porodilišta”, kazala je ona.
Jamina Mihnjak je dodala da se zadovljstvo žena u velikim porodilištima u Beogradu i Novom Sadu razlikuje od zadovoljstva kvalitetom usluge u manjim i srednjim poodilištima.
Ona je navela da manjim porodilištima nedostaju adekvatni uslovi, poput sale za carski rez, dok je u velikim porodilištima problem to što u njima boravi veliki broj žena i ne može svakoj od njih da se posveti dovoljno pažnje.
Autorka istraživanja je kazala da je od ukupnog broja učesnica u istraživanju (9.888) 73 odsto žena ocenjivalo prvi porođaj i da su to uglavnom bile žene od 26 do 35 godina starosti, koje su visoko obrazovane žene i koriste Internet.
Jasmina Mihnjak je rekla da su se žene većinom porađale prirodnim putem i da su one zadovoljnije porođajem od žena koje su se porodile carskim rezom.
“Porođajem su veoma zadovoljne mame koje su se porodile uz pomoć epiduralne anestezije, koju je primilio 28 odsto ispistanica”, kazala je ona i dodala da se žene više informišu o porodaju na Internetu, a ne kod lekara. Takođe, zadovoljnije su one koje su informisane kod lekara i u školama za trudnice.
Kada je reč o korupciji, Jasmina Mihnjak je kazala da je istraživanje pokazalo da korupcijeima u porodilištima, da je 42 odsto žena reklo da je imalo vezu na porođaju, dok je u četiri odsto slučajeva tražen novac od ispitanica.
“Ispitanice su svojom voljom dale novac u 26 slučajeva. Istraživanje je pokazalo da ne postoji razlika u stepenu zadovljstva žena koje su dale novac i onih koje nisu”, ocenila je autorka.
Prema oceni mama, najbolje porodilište u Srbiji za 2016. godinu je porodilište Kliničko-boliničog centra “Dr Dragiša Mišović”.
Po oceni ispitanica za najbolje malo porodilište u 2016. godini u Srbiji proglašeno je porodilište iz Sente, dok je za najbolje srednje porodilište za ovu godinu proglašeno porodilište Kliničko-boliničog centra “Dr Dragiša Mišović”, a najboljim velikim porodilištemu Srbiji u 2016. godini proglašeno je porodilište “Betanija” iz Novog Sada.
Izvor: Mondo
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Danas je Svetski dan prevremeno rođenih beba: Doktor o glavnim uzrocima i posledicama
Svake godine 17. novembra obeležava se širom sveta kako bi se podigla svest o prevremenom rođenju i zabrinutost za prevremeno rođene bebe i probleme sa kojima se suočavaju njihovi roditelji....
Malo je falilo da se porodi u kolima: Tata Uglješa pozvao policiju, zahvaljujući njima stigli u porodilište
Aleksandra Nikolić iz Jajinaca umalo se jutros porodila u kolima, da se njen suprug Uglješa nije setio i pozvao policiju u pomoć. Kako je za Telegraf.rs ispričao ponosni suprug i...
Da li su bebe svesne već pri rođenju?
Postoje dokazi da neka forma svesnog iskustva postoji od samog rođenja, a možda čak i u kasnoj trudnoći, otkrila je međunarodna grupa istraživača sa Triniti koledža u Dablinu i kolega...
Postporođajna depresija može imati genetske korene
Postporođajna depresija (PPD), česta podvrsta teškog depresivnog poremećaja, ima izraženiji nasledni faktor u poređenju s drugim psihičkim stanjima, ali se genetika PPD-a manje proučava u odnosu na druge psihičke poremećaje...
Nema komentara.