Imali sve petice, a na prijemnom nula bodova

Deljenje visokih ocena bez pokrića kroz osnovno i srednje obrazovanje veliko je društveno zlo.

Daje lažnu sliku o školama, a đacima neće pomoći kad jednog dana budu morali da pokažu realno znanje. Na ovo upozoravaju pedagozi, a koliko su u pravu pokazuju i rezultati prijemnih ispita na kojima čuveni vukovci ostvare više nego skroman rezultat. Neki osvoje neverovatnih nula bodova, a malo “bolji” dobiju svega desetak poena (od mogućih 40), i to iz predmeta iz kojih su tokom školovanja imali – sve petice.

Otrežnjenje i za decu i za roditelje bude bolno, ali prosvetari nisu iznenađeni. Sa davanjem nerealnih ocena, počne se u nižim razredima osnovne škole, gde ima i po 20 učenika sa svim peticama, tako se nastavi do male mature, a ta praksa prelije se i na srednje škole.

- Advertisement -

Pri upisu na fakultet, odlikaši se obično zalete na najteže i najpopularnije, koji traže znanje, što se ispostavi kao nepremostiva prepreka i pokazatelj koliko su zavaravani visokim ocenama. Površan odnos prema ocenjivanju doveo je do hiperprodukcije vukovaca kojih ima deset puta više nego pre 30 godina.

Ko je kriv? Roditelji koji pritiskaju nastavnike, ili nastavnici koji idu linijom manjeg otpora. Ili škole koje se utrkuju koja će imati bolji uspeh, a nastavnik koji drži stroge kriterijume, trpi pritisak celog kolektiva da “popusti”. Sve potpomaže i Ministarstvo prosvete, kritikujući obrazovne ustanove kada im pada prosečna ocena, tumačeći to kao popuštanje u radu.

Možda bi svi u tom lancu trebalo da poslušaju dekane fakulteta koji tvrde da najbolje rezultate na prijemnom i tokom studija pokažu đaci koji iz škole donesu stabilno znanje, a to obično nisu oni sa svim peticama u knjižici. Zato deco i roditelji, – jurite znanje, a ne ocene.

Izvor: Novosti

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img