Hrana koju dete konzumira ne bi trebalo da bude previše začinjena ili vruća, kako ne bi pojačala bolove izazvane plikovima u ustima, kada ima varičele.
Varičele ili ovčije boginje su zarazna eruptivna bolest, koju karakteriše vezikularne erupcije (slično opekotinama) na koži, a ponekad i u ustima. Dakle, na ishranu deteta obolelog od boginja u velikoj meri utiču simptomi bolesti.
Osim izbočina po telu, mališani pate i od temperature. Detetu sa visokom temperaturom potrebno je dosta tečnosti, kao što su čajevi i kompoti. Pripremite proceđene ili pasirane supe, sveže voćne sokove i ponudite obrano mleko i sveži sir. Možete kuvati pudinge, pire od povrća i voća, kako bi se lakše gutalo.
Nakon što se donekle oporavi od temperature, a kvržice u ustima prorede, mališan može da pređe na normalnu ishranu, primerenu njegovom uzrastu i simptomima koji prate boginje. Mogu se javiti glavobolja, bol u stomaku i grlu. Osip na koži u početku izgleda kao ujed insekata, koji se zatim pretvara u crvene plikove ispunjene tečnošću.
Među namirnicama koje pomažu imunološkom sistemu da se efikasno bori protiv virusa su pomorandže i drugo citrusno voće, bogato vitaminom C i antioksidansima. Idealno bi bilo da detetu date bar čašu svežeg soka od pomorandže. Izbegavajte kupovne proizvode, da biste izbegli aditive i dodati šećer, koji dodatno slabi imuni sistem.
Biljni čajevi su i više nego dobrodošli. Oni od cimeta, bosiljka i kamilice su aromatični i imaju blagotvorna svojstva za organizam. Ostali proizvodi koji jačaju imunitet, za borbu i eliminaciju virusa iz organizma su šargarepa, jaja, indijski orasi, đumbir, beli luk, cvekla i intenzivno obojene bobice, poput borovnica.
Izvor: yumama.mondo.rs