Dehidratacija, koja je najuobičajeniji problem leti, se kod dece različito manifestuje u zavisnosti od uzrasta.

Treći tropski talas u Srbiji. Vrele dane, nasleđuju sparne noći. Ove temperature najteže podnose hronični bolesnici, deca i trudnice. Iako teško podnose vrućine, roditelji najmlađima mogu da olakšaju vrelo leto, kao i da spreče dehidrataciju ili ublaže dijareju.
Dehidratacija, koja je najuobičajeniji problem leti, se kod dece različito manifestuje u zavisnosti od uzrasta.
„Bebe, koje ne znaju da se požale da li su žedne, moraju na vreme da se hrane i za to je mleko sasvim dovoljno. Bebama starijim od dva, tri meseca može se dodavati i tečnost u ishranu“, kaže doktorka Snežana Rsovac, pedijatar na Univerzitetskoj dečjoj klinici „Tiršova“.
Dehidratacija nastaje kada se gubi tečnost putem stolice ili povraćanja, ali i znojenjem, što je karakteristično za letnje mesece. Ukoliko je dete pregrejano, nije u odgovarajućem prostoru, bilo je izloženo suncu, onda može doći do dehidratacije.
Prema njenim rečima, poželjno je što manje odeće u letnjim mesecima.
„U prvom trenutku kada nastupi dehidratacija treba rashladiti dete. Mlake kupke, tuširanje i unos tečnosti ukoliko dete ne povraća. Ukoliko povraća, onda ga treba što pre dovesti kod lekara“, ističe Snežana Rsovac.
„U letnjim mesecima najčešći uzroci dijareje su adeno rotavirusi. Ređe salmonela. Kada je loša stolica u pitanju, treba unositi probiotik i dovoljan unos tečnosti. Ukoliko dete povraća i zbog toga stalno gubi tečnost, treba ga dovesti kod lekara kako bi mu intravenski bila nadoknađena tečnost“, navodi doktorka Rsovac.
Tokom letnjih meseci i apetit je slabiji, a doktorka Rsovac kaže da decu treba ostaviti da sami određuju svoje potrebe. Nekada će više jeste, a nekada manje. Preskakanje jednog ili dva obroka nije razlog za zabrinutost.
„Ukoliko to traje više dana onda to znači da postoji neki razlog za značajno smanjenje apetita i svakako treba doći kod lekara“, dodaje doktorka.
Što se tiče izlaganja suncu, to su uobičajeni saveti kojih se treba pridržavati.
„Izbegavanje direknog sunčevog zračenja, zaštita i kreme. Treba provetravati prostorije u kojima se deca nalaze, posebno u ranim jutarnjim i večernjim satima. Osim toga, treba i na neki način rashladiti prostorije u kojima deca borave. Što se tiče starije dece, ona će se igrati napolju svakako, ali ih treba nadzirati“, zaključuje doktorka Rsovac.
Izvor: RTS
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: PORODICA
‘Imam bebu od sedam meseci i veganče je od rođenja’: Priča majke iz Srbije koja je izazvala burne reakcije na mrežama
Broj vegana je u porastu širom sveta. Mnogi od njih i decu od rođenja pokušavaju da vaspitaju kao vegane, dok neki lekari upozoravaju da je to težak, praktično nemoguć zadatak...
Uticaj porodičnih obrazaca na ulogu majke
Pogledala je sebe na video snimku kako se kreće po dvorištu porodične kuće za svojom jednoipogodišnjom ćerkom i...
Novi zakon u Kini: Uz razvod, supruga dobija i isplatu za kućne poslove
Sud u Pekingu naložio je muškarcu da svojoj supruzi plati 7.700 dolara (6.300 EUR) kao deo brakorazvodnog sporazuma, kako bi joj nadoknadio kućne poslove koje je obavljala tokom pet godina...
Zašto neke žene rađaju blizance, a neke ne? Istraživanja daju odgovore…
U nekim porodicama je skoro uobičajeno rađanje dvojki, a sada su istraživači identifikovali dva gena koja povećavaju šanse da žena rodi dvojajčane blizance. Oba gena koja naučnici navode su povezani...
Nema komentara.