Kako u modu vratiti višedetne porodice

Ispitivanja javnosti pokazuju da se nekada i oni koji bi imali više od dvoje dece odlučuju da ne idu dalje uz odgovor pa „uobičajeno je tako" i „nećemo da štrčimo".

NOVI SAD – Srbija je usvojila opsežan paket materijalnih mera za podršku roditeljima koji žele da imaju više dece. Donekle su povećana i davanja za prvo i drugo dete, mada tu nije učinjen veći prodor. S druge strane drastično su povećani dodaci za treće i četvrto dete.

Cilj je tu višestruk. Prvo, postoji podsticajna komponenta. Većina ljudi, prema istraživanjima, namerava da ima dvoje dece. Stavljanjem akcenta za veću podršku za rađanje trećeg, građani se stimulišu da realizuju svoje želje i idu dalje jer im se stavlja u izgled ozbiljna materijalna potpora kao i niz drugih beneficija za treće dete. To, u kombinaciji sa drugim merama – otvaranjem odeljenja vrtića na poslu (u većim i srednjim firmama), unapređivanjem medicinske logistike za decu i trudnice, omogućavanjem odvođenja i dovođenja dece u vrtić ako roditelji to ne mogu da postignu a nemaju iste na poslu – podstiče se i rađanje prvog i drugog dete.

Uz rečeno, kao drugi bitan faktor, važno je istaći i nameru da se polako oživi „moda“ da se ima više dece. Ispitivanja javnosti pokazuju da se nekada i oni koji bi imali više od dvoje dece odlučuju da ne idu dalje uz odgovor pa „uobičajeno je tako“ i „nećemo da štrčimo“. Kod nas još postoje recidivi duha urbanizacije i industrijalizacije kada se nametalo shvatanje da je poželjno imati dvoje ali ne i više dece. To se gotovo smatralo anahronim. Sada je cilj da se to promeni. A imamo i sjajan primer, iskustvo Francuske.

Ta zemlja je osmislila čitavu akciju kako bi se vratila „moda“ troje ili više dece. Država je nametnula obavezu da u crtanim filmovima dominiraju višedetne porodice. Tako je i kada se radi o reklama. Takođe i čitav školski program je prožet tom idejom. O njoj se govori i u drugim sferama. Kada se na to nadovežu i materijalna davanja, nije izostao rezultat. U Francuskoj je utrostručen broj francuskih (ne govorim sada o doseljenicima i njihovim potomcima) porodica koje imaju troje ili više dece.

Mere koje su usvojene kod nas imaju cilj da se to dogodi i u Srbiji. Jer, budimo realni, ako ne budemo podsticali koncept višedetnih porodica mi možemo samo da usporimo i ublažimo demografski sunovrat, a ne da ga prekinemo. U Srbiji po ženi u fertilnom periodu dolazi 1,43 dece, a da bi nacija uspela da se izbori za prostu reprodukciju, ne više od toga, potrebno je da taj broj bude 2,1.

Zemlje koje su akcenat stavile na materijalna davanja kao što su Nemačka i Rusija uspele su da postignu izvesne rezultate. Od kozmetičkih kao u Nemačkoj gde je broj dece povećan sa 1,4 na 1,55, do respektabilnih rezultata kao što je slučaj u Rusiji gde je skok ostvaren sa 1,3 na 1,78. Ali to je daleko od dovoljnog. Opet, u Francuskoj gde se mnogo više radilo na promeni sistema vrednosti gotovo da je dosegnut potreban broj tj. 2,1.

Srbija je odlučila da krene tim putem. To je jedini put i za nas je pitanje opstanka da li ćemo ići njim. A mere koje su usvojene samo su, kako državni vrh najavljuje, početak onoga što će uslediti u narednom razdoblju. Država je shvatila da ništa nije važnije od borbe protiv bele kuge.

Izvor: RTV

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Rad tokom državnih praznika – kakva su prava radnika

Zakonom je propisano da se državni i verski praznici praznuju neradno ili radno, u zavisnosti od vrste praznika.

Da li je dobro dati oduška besu, ili tako samo pogoršavamo stvar

Dugo vremena, psiholozi su verovali u „teoriju katarze“ ili ideju da je bolje osloboditi negativne emocije nego ih zadržati.

Australija planira zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina

Vlada Australije saopštila je da će uvesti zakon, prvi takvog tipa u svetu, kojim se deci mlađoj od 16 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama.

Izabrana najbolja nova srpska reč, predložila je šestogodišnja devojčica

Prošle godine pobednička reč na takmičenju Najbolja nova srpska reč u organizaciji sajta Mala biblioteka iz Londona je bila "duhoklonuće" kao zamena za depresiju

Kod tebe je sve psihosomatski, do tebe je da li će ovo izaći i na kliničku sliku

Nemoj da je sve ovo bilo džaba" rekla mi je poslednjeg dana. Bez zuba... Bez kose... Bez milimetra tkiva između kostiju i kože. Ličila je na svoj otisak u posteljini...

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img