Klasična muzika kao lek i terapija za brojne zdravstvene probleme

Odavno je poznato da je dobra muzika ljudima jedna od najprijatnijih stvari u životu. Manje ljudi zna da muzika često deluje kao lek.

Melodije pobuđuju naša najdublja osećanja, relaksiraju, vraćaju nam uspomene. Odsvirane not su lek za dušu, ali i telo, jer bude hormon sreće. Pojedine zvučne vibracije deluju na deo mozga koji prima i prerađuje informacije dobijene preko čula. Pod uticajem prijatnih, posebno laganih melodija, smanjuje se lučenje hormona stresa, a povećava se lučenje prirodnih analgetika i hormona sreće – endorfina i dopamina.

Prijatna muzika podstiče snagu imaginacije, delujući često kao sedativ. Daje inicijativu, ublažava bolove, snižava krvni pritisak, jača volju, otklanja napetost, poboljšava raspoloženje i stimuliše pozitivne emocije. Ona smanjuje tahikardiju, ujednačava disanje, poboljšava koncentraciju, piše Health Harvard.

Muzikoterapija otklanja stres, tahikardiju, poboljšava koncentraciju, melodije Čajkovskog snižavaju holesterol, a Baha povišen pritisak

- Advertisement -

Mnogi kažu da ih muzika dovodi do stanja uzvišene meditacije, a naučnici su otkrili da može da pomogne i u razvoju detetovog mozga.

Foto: Canva

Muzikoterapija je moderna metoda lečenja pacijenata. U psihijatriji se primenjuje kao nova metoda lečenja. Stručnjaci usklađuju određenu vrstu muzike sa dijagnozom pacijenta koga usklađeni tonovi izbavljaju iz stanja melanholije, ublažavaju im patnje i relaksiraju ih.

Muzika deluje na najdublja osećanja pacijenata tako što suptilnim i pozitivnim vibracijama uspostavlja psihičku ravnotežu, stvara osećanje zadovoljstva i radosti življenja.


MOCARTOV EFEKAT: Kako KLASIČNA MUZIKA utiče na bebe?


Nije svaka muzika namenjena svima. Osobe koje imaju povišen holesterol i srčanu slabost trebalo bi da slušaju muziku Petra Iliča Čajkovskog. Melodije Đuzepea Verdija pomažu kod migrene, dok Bahova muzika snižava visok krvni pritisak.

Kompozicije Ludviga van Betovena mogu da budu od velike koristi depresivnim i melanholičnim osobama. Kompozicije Mihaila Glinke se preporučuju dijabetičarima, a Antonjina Dvoržaka bi trebalo da slušaju osobe sa niskim pritiskom.

Izvor: magazin.politika.rs

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img