Korinđaške pesmice za devojčice

Božić je najradosniji pravoslavni praznik kom se posebno raduju dece. Uoči Božića, na Badnje veče, deca, po tradiciji, idu od kuće do kuće i pred domaćinima pevaju korinđaške pesmice – kojima domaćinima upućuju dobre želje za zdravlje, sreću i blagostanje.

Korinđaške pesmice za devojčice

 

Ja sam mala Iva

- Advertisement -

trčim preko njiva

njive se zelene

deca se vesele.

Daj gazda ora’

tako biti mora.

Ako nećeš dati

- Advertisement -

ja ću zaplakati….


Ja sam mala Milica

ujela me lisica

za nogu za ruku

daj mi gazda jabuku,

vina i rakije,

- Advertisement -

Božić ispred kapije!


Ja sam mala Nata,

otvor’te mi vrata,

ja vam želim puno sreće

i najlepše Badnje veče!


Ja sam mala Jelica

Ujela me kerica

Ja pretrčim preko šora

Daj mi gazda dva tri ora

I čašicu vina da su deca mirna

I čašicu rakije evo Božić kod kapije!


Ja sam mala princeza

suknja mi je od veza,

a kecelja od krepa

jel da, da sam lepa?!


Ja sam mala Kata,

otvor’te mi vrata

da se popnem na stolicu,

da dohvatim kobasicu.

Kobasica suva,

gazdarica puva.


Ja sam mala Kata

otvor’te mi vrata

da se popnem na stolicu,

da dohvatim kobasicu,

Kobasicu u torbicu,

Krajcaricu u kesicu,

Kolačić na stapić.

Daj, gazda, vina,

Da nazdravim svima,

Čak do Ledina.


Ja sam mala Julka

ujela me ćurka

za nogu za ruku

daj gazda jabuku.


Ja sam mala Julka,

ujela me ćurka,

baš za levu nogu,

pa ići ne mogu.

Daj mi gazda banku,

ako nemaš banku,

daj mi hiljadarku!


Podaj Petru palicu

da dohvati grlicu.

Grlica će nama soli dati,

soli ćemo kravi dati,

krava će nama mleko dati,

mleko ćemo đaku dati,

đak će nama knjigu dati,

knjigu ćemo Bogu dati.

Bog će nama vina i rakije

Eto Božić kod kapije!

spot_img

Najnovije

Počinje letnji raspust za osnovce

Za učenike osnovnih škola u Srbiji danas je poslednji nastavni dan u školskoj 2025/2026. godini. Đaci od prvog do sedmog razreda odlaze na letnji raspust, dok osmake već naredne sedmice očekuje polaganje završnog ispita i upis u srednje škole.

Stanković: Završni ispit polaže više od 64.000 osmaka, ima mesta u srednjim školama

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će završni ispit za upis u srednje škole polagati više od 64.000 učenika i naveo da će biti mesta da se svi upišu, ali da je za pojedine škole veliko interesovanje i da na jedno mesto konkuriše čak 10 učenika.

Koje države u Evropi nude besplatne obroke za svoje učenike i kako ovo utiče na njihovo ponašanje u učionici?

Širom Evrope, trenutno se vode rasprave o kvalitetu obrazovanja, mentalnom zdravlju dece i porastu siromaštva, novo istraživanje pokazuje da jedno jednostavno rešenje ima mnogo bolji efekat nego što se ranije mislilo.

Ne možemo se uvek voditi devizom – Šta je nama falilo. Naša deca ne žive u istim okolnostima i istom svetu u kojem smo...

Deviza – Kako smo mogli mi, pa nam ništa ne fali – ne može se bezuslovno primenjivati, jer su uslovi i stilovi života u periodima koji se upoređuju različiti. Obim, vrsta i složenost izazova sa kojima su se roditelji nekada suočavali tokom podizanja dece bili su drugačiji nego danas.

PROGLAŠENE „IGRAČKE SA SVRHOM 2026“

Šesta godina smotre pokazala da igračke nisu igračke, već alati za učenje, razvoj i uključivanje

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img