Aleksandra Pavlović poznata je kao autorka instagram profila Mama u zemlji lala, koji opisuje njen porodični život u Holandiji. Kao mama troje dece, za Detinjarije govori o svom roditeljskom iskustvu.

O meni
Aleksandra Pavlović iliti Mama u Zemlji lala, drago mi je. Majka sam troje dece, po obrazovanju profesor književnosti, a živim između istorijskih zgrada Delfta i staklenika sa orhidejama.
Krenula sam kao brucoš iz brdovite okoline Čačka, Ibarskom magistralom do Beograda, da bih nakon petnaestak godina neplanirano stigla i do ravne Holandije. Usput sam pronašla jednog saputnika, sa njim rodila još troje, pa je skromni studentski prtljag narastao do punog kamiona pokućstva i uspomena. U Beogradu sam radila kao urednik u izdavačkoj kući, a ovde se trenutno bavim digitalnim marketingom, držim časove srpskog jezika strancima i povremeno radim u biblioteci.
Odnedavno pišem i blog o našem uklapanju u novu sredinu, pod nazivom Mama u Zemlji lala, koji doživljavam kao veliku slagalicu čiji su delići moja iskustva. Mnogima se dopadaju te kratke crtice u kojima se prepliće lično, objektivno i komično, pa auditorijum spontano raste, a divni komentari pratilaca mi daju krila.
Ja mama u 20/30/40-im – kako sam se snašla u novoj ulozi?
Postala sam mama sa nepunih 26, a na 31. rođendanu sam već imala tri mala pomagača za duvanje svećica. Beba je bila Višnja na torti, proizvod naše velike ljubavi i želje da se multipliciramo u najmanje pet primeraka, kako smo tada govorili. Iako sam bila štreberski spremna, veliku zabunu su unosili oprečni saveti koji su dopirali sa interneta, od lekara i od roditelja. Imala sam želju da se povučemo u pećinu i da pratim samo svoj instinkt. I baš kada sam naučila da budem samouverena majka prvom detetu, sa drugim i trećim su stigli drugačiji izazovi.
Po mom iskustvu, koje su prednosti i mane majčinstva u 20/30/40-im?
Odmalena sam želela da budem mlada mama, po ugledu na divne porodice iz familije. U istom maniru, želim da postanem i mlada baba, te ću ovo dati deci da pročitaju kad porastu. 🙂
Dovoljan razlog u prilog dvadesetima je već onaj koji nam daje biologija – mlađe telo je pogodnije za rađanje, otpornije na habanje i lakše ustaje noću. Pored toga, mlad čovek ne zna za baš sve brige ovoga sveta, pa ga neka možda i zaobiđe.
S druge strane, godine zaista nisu bitne, jer svakom detetu su roditelji najbolji baš takvi kakvi jesu.
Da li pamtim neke duhovite situacije u kojima sam se našla kao novopečena mama?
U nekom periodu mi je bilo uobičajeno da jedno dete cupkam u krilu, drugo dojim, dok istovremeno glumim lutku u predstavi koje je osmislilo treće. To mi je sada smešno, a tada baš i nije bilo.
Iz sadašnje pozicije, šta bih savetovala mladim ženama – kada je pravo vreme za decu?
Pravo vreme za decu je baš onda kada vi i vaš partner to poželite.
U vremenu kada se širom sveta pred žene postavljaju previsoki kriterijumi i nezamislive zabrane, poslednje što bi trebalo raditi je određivati im još i prave godine za rađanje.
Usuđujem se samo da posavetujem da razlog odlaganja trudnoće ne bude materijalne prirode, jer ni sto stanova i putovanja ne mogu da zamene sreću i zadovoljstvo koje donosi dete. Mi smo u početku živeli u zajednici sa roditeljima, pa smo kasnije imali i stan, i putovanja, i dete. Bilo bi mi veoma žao da smo tada propustili šansu da postanemo porodica.
Roditeljstvo iz mog ugla – čemu me je iskustvo naučilo i šta smatram najvažnijim u odnosu roditelja i deteta?
Po prirodi sam veoma radoznala i analitična, tako da savete o roditeljstvu sakupljam i od žena sa sela, i od mama sa interneta, jednako kao i iz stručnih knjiga. Učim i kako treba, i kako ne treba raditi, a često i pogrešim. Najviše sam iznenađena time koliko sada dobro razumem svoju majku i njene postupke, iako smo tokom moje adolescencije bile na suprotnim stranama.
Višnja, Vukašin i Đurđa su sjajna deca, ali nisu se sami odgajili. Uvek je tu negde, u pozadini, mama koja čita, crta, vozi, mesi, slika, grdi, umiva, a pre svega grli. Mislim da je jako važno da mama bude tu, svesno prisutna i upućena u detetov unutrašnji svet, a pritom ne mislim na vreme, već na posvećenost.
Odgajanje troje dece je zaista veliki posao, posebno ako želite da ga uradite odlično, tako da poštujete i negujete njihove različitosti. Selidba u drugu zemlju u pretpubertetskom periodu je bio moj najveći izazov do sada, a vreme će pokazati da li je podrška uspela.
Detinjarije već šest godina organizuje kulinarske radionice sa Nenadom Gladićem – Lepim Brkom, na temu đačke užine i doručka, sa ciljem da se deca uključe u spremanje hrane i počnu zdravije da jedu. Kakva je situacija u vašoj porodici po ovom pitanju?
Život u Holandiji je promenio naše navike, jer se ovde jede lagani doručak (voćni jogurt ili pahuljice), zatim u 12h za ručak sendvič, a poslednji obrok je večera u 18h, kada se zapravo prvi put u toku dana jede nešto kuvano. Holanđani su u svemu praktični, pa i u hrani, svi obroci su minimalistički i brzo se spremaju. Ono što je izvanredno, a teško nam je palo u početku, jeste da ovde ne postoje kiosci sa brzom hranom i pekare na svakom ćošku, već svako sam sprema i nosi hranu na posao i u školu.
Mi smo negde između dve kuhinje. Doručak nam je jako važan, za ručak gotovo svakodnevno kuvam domaća jela i brinem da im užina bude što zdravija. Trudimo se da jedemo zdravo, ali otkad su deca porasla u našoj kući ne postoje zabrane, već samo ograničenja.
Ovo me niste pitali
Dodala bih još i to da se smatram srećnom što sam prvu bebu rodila pre ekspanzije društvenih mreža, jer ovolika količina lažne savršenosti nikako nije zdrava za mentalno zdravlje mladih majki. Ne gledajte snimke tuđih života i slatke dece, jer vaše dete je verovatno još slađe, a upravo gleda petnaesti crtani. Gledajte njega. Jer, verujte, strašno brzo porastu.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: MAMA
Od karijere modela do života na farmi sa devetoro dece
Amanda Oven (46) ostavila je karijeru modela kako bi postala pastirka. Sa svojim suprugom Klajvom (67) ima devetoro dece, od dvadesetogodišnjeg Rejvena do četvorogodišnje Nensi. Gradsku vrevu zamenili su mirnim...
Majčinstvo u 20/30/40-im: Jelena Todorović
O meni Ja sam Jelena Todorović, imam 37 godina i medicinski sam tehničar. Završila sam Visoku zdravstvenu školu strukovnih studija. Radila sam 9 godina na Prvoj hirurškoj klinici, zatim sam...
Studija: Majke iz celog sveta svojim bebama govore istom bojom glasa
Jedna studija o maternjem jeziku i načinu na koji ga bebe usvajaju otkrila je da majke imaju potpuno posebnu boju zvuka kada razgovaraju sa svojim bebama. Rezultati studije su iznenadili...
Majčinstvo u 20/30/40-im: Vesna Radak Petrović
O meni Majka dvoje punoletne dece, pružam savetodavne usluge iz finansijsko-računovodstvene oblasti i planiram da nastavim sa svojim poslovnim aktivnostima - ali umereno, i da se usmerim i na druge...
Nema komentara.