Moja kćerka nikad neće ići u školu – i to je moja konačna odluka

Sve se češće sreće mišljenje da je obrazovni sistem zastareo i da ne prati realne potrebe pojedinca, da ne daje priliku za adekvatan razvoj u vremenu u kom živimo. Upravo o tome govori i Džek Delosa, australijski preduzetnik, autor i govornik poznat po nekonvencionalnim stavovima o obrazovanju

„Moja kćerka nikad neće ići u školu. Rođena je 2023. godine. Ako sledi tradicionalni put, završila bi srednju školu 2040. godine, a fakultet oko 2045. godine.“ – započinje svoje izlaganje o tome šta zaista misli o obrazovanju u 21. veku Džek Delosa, australijski preduzetnik, autor i govornik poznat po nekonvencionalnim stavovima o obrazovanju. Osnivač je platforme za poslovno obrazovanje The Entourage, koja pomaže malim biznisima da rastu kroz praktična znanja iz preduzetništva.

„Škole čak ni 2025. ne podučavaju ono što je relevantno, a kamoli 2045. godine. Ceo sistem je osmišljen u 1800-im kako bi proizvodio radnike za fabrike. Ipak, niko se ne zaustavlja da postavi pitanje da li škola zaista priprema decu za stvarni svet? Samo predpostavljamo da da, jer su nas tako učili.“ – dodaje Delosa.

- Advertisement -

On se zalaže za alternativne oblike učenja koji se fokusiraju na stvarne veštine, emocionalnu inteligenciju, kreativnost i finansijsku pismenost – za razliku od tradicionalnog školskog sistema, za koji smatra da ne prati potrebe savremenog društva, guši individualnost i kreativnost i ne priprema decu za stvaran život.

Niko se ne zaustavlja da postavi pitanje da li škola zaista priprema decu za stvarni svet?

Zato otvoreno ističe da njegova ćerka neće pohađati školu, već će se obrazovati kroz praktična iskustva, mentorski rad i slobodno istraživanje sveta oko sebe:

„Činjenica da je reći „moje dete neće ići u školu“ kontroverzno, samo dokazuje koliko smo duboko programirani. Moderni svet nagrađuje nezavisno razmišljanje, rešavanje stvarnih problema i prilagodljivost. Ništa od toga se ne uči pamćenjem udžbenika u sistemu koji je osmišljen pre 200 godina“ – otvoreno iznosi svoje mišljenje i stavove Delosa i dodaje da njegova kćerka „neće ići u školu zato što previše cenimo obrazovanje. Naučiće osnove čitanja, pisanja i matematike uz tutore, ali će zaista rasti kroz rešavanje stvarnih problema, biti okružena izvanrednim ljudima i kroz iskustva izvan učionice.“

Moderni svet nagrađuje nezavisno razmišljanje, rešavanje stvarnih problema i prilagodljivost. Ništa od toga se ne uči pamćenjem udžbenika u sistemu koji je osmišljen pre 200 godina

U Srbiji je osnovno obrazovanje zakonom obavezno i besplatno za svu decu. Zakon o osnovnom obrazovanju i vaspitanju propisuje da svako dete ima pravo na besplatno i kvalitetno osnovno obrazovanje u javnoj školi. Zakon takođe nalaže da je roditelj ili drugi zakonski zastupnik dužan da obezbedi da njegovo dete upiše i redovno pohađa školu.

Ipak, sve se češće sreće mišljenje da je obrazovni sistem zastareo i da ne prati realne potrebe pojedinca, da ne daje priliku za adekvatan razvoj u vremenu u kom živimo. Upravo o tome govori i Džek Delosa:

- Advertisement -

„Da budem jasan – škola nije samo gubljenje vremena, ona je gora od toga. Ona programira decu za svet koji više ne postoji i postavlja ih unazad pre nego što su uošte počeli.“

Video izvor: Facebook/Aya’s Touch

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img