snimanju pesme je prethodilo opsežno istraživanje “muzičkog ukusa” kod beba, tokom kojeg je otkriveno da deca najbolje reaguju na optimističnu melodiju.

Tim istraživača snimio je pesmicu koja bi, kako tvrde, trebalo da umiri i oraspoloži svaku bebu. Iako je reč o veoma jednostavnoj melodiji proces snimanja “Vesele pesme” bio je poprilično komlikovan.
Naime, snimanju pesme je prethodilo opsežno istraživanje “muzičkog ukusa” kod beba, tokom kojeg je otkriveno da deca najbolje reaguju na optimističnu melodiju u durskom ključu koja je jednostavna i vrti se u krug.
Pritom su korišćeni razni instrumenti kao element iznenađenja, objašnjava ekspertkinja za razvoj dece Kaspar Adiman.
Adiman je zajedno sa muzičkom psihološkinjom Lorin Stjuart angažovala dobitnicu Gremija Imogen Hip, koja je i sama majka 18-mesečne devojčice, da napiše četiri test melodije. Dve su bile spore, a dve brze. Kada su ih puštale roditeljima i bebama, najbolje reakcije je izazvala optimistična pesmica.
Hip je potom u melodiju ubacila omiljene zvuke beba koje su izglasali roditelji, poput uzvika “bu”, oglašavanja raznih životinja, smeha, poljupca i jednostavnih slogova “pa” i “ba”, za koje se ispostavilo da ih bebe obožavaju.
Kada je 20 dece čulo konačnu verziju “Vesele pesme”, bili su u zanosu, kaže Adiman. “Iako nije reč o potpuno naučnom metodu, mogu samouvereno i s naučne tačke gledišta, da tvrdim da je bilo efekta”, ističe ona.
Istraživači dalje planiraju da analiziraju psihološke reakcije dece na “Veselu pesmu”.
Izvor: N1
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Prim. dr sc. Vladimir Šparac: Ne odlažite trudnoću za četvrtu deceniju jer može biti prekasno
Još devedesetih godina prošlog veka kasne trudnoće su bile izuzetak. Danas, gotovo četvrtina trudnica su žene starije od 35 godina. Razlozi zbog kojih sve više žena i parova odlaže rađanje...
Vreme je najveći neprijatelj u borbi za potomstvo
Trend u Srbiji, kao i u svetu, jeste da se roditeljstvo odlaže zbog obezbeđivanja egzistencije i napretka u karijeri, ali se zaboravlja na biološki sat, poručuje za RTS Ana Mitrović,...
Zašto niko ne kaže “Prvo, pa žensko!”?
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
Povratak na posao ne mora da znači i prestanak dojenja
Poslednji podaci istraživanja iz 2019. godine koje je sproveo Unicef kažu da 24 odsto majki u Srbiji doji svoju bebu u prvih šest meseci. Gordana Plemić iz Udruženja roditelj govorila...
Nema komentara.