Nova pravila za turiste koji posećuju piramide u Egiptu: Zaštita lokaliteta i životinja

Egipat preduzima korake kako bi uredio dolazak turista do piramida u Gizi, a plan obuhvata i ponašanje prema životinjama.

Milioni posetilaca svake godine putuju u Egipat kako bi videli čuvene piramide u Gizi. Iako je jedno od najpoznatijih drevnih destinacija na svetu, ovo iskustvo mnogim putnicima ostavlja neprijatne uspomene.

Godinama je lokalitet koji se nalazi na UNESCO listi svetske baštine bio pogođen lošim upravljanjem, neregulisanim i agresivnim prodavcima, kao i izveštajima o zlostavljanju životinja. Sada Egipat preduzima korake kako bi očistio i unapredio lokalitet piramida u Gizi – ali obnova je započela prilično traljavo, piše Euronews.

- Advertisement -

Iskustva prenatrpanosti i upornog nametanja turističkih vodiča narušila su utisak mnogih posetilaca visoravni Gize – doma nekoliko piramida i Velike Sfinge.

Novi plan egipatske vlade ima za cilj da revitalizuje lokalitet kroz unapređeno upravljanje i strože regulative. Projekat, kojim rukovodi kompanija Orascom Pyramids Entertainment Services, navodno će koštati 51 milion dolara (45 miliona evra).


Šta će se desiti ako ne uključite avionski režim na telefonu tokom leta? Postoji dobar razlog zašto ovo moramo da radimo


Testirana je nova tačka ulaza u kompleks sa auto-puta Fajum, koja će zameniti istorijski ulaz kod hotela Marriott Mena House, poznat po čestim gužvama i saobraćajnim zastojima.

Međutim, proba je naišla na otpor od strane operatera turističkih vožnji konjima i kamilama, koji su blokirali vozila da uđu u znak protesta zbog svog preseljenja u nove, određene zone za parkiranje.

Oni tvrde da su te zone previše udaljene od ulaza i da će štetiti njihovom poslovanju. Prodavci su dugo bili optuživani za uznemiravanje i navodno iznudu od posetilaca.

Biznismen Naguib Saviris, osnivač Orascom Telecom Holding i Orascom Investment Holding, napisao je na platformi Iks da će prodavci koji odbiju da se presele u novu zonu biti zabranjeni.

- Advertisement -

„Dobrobit javnosti i očuvanje ovog blaga mnogo su važniji od udovoljavanja interesima 2.000 pojedinaca koji su godinama nanosili štetu zemlji“, napisao je on.

Foto: Canva

Piramide u Gizi prihvataju električna vozila

Nove mere takođe zabranjuju ulazak privatnim vozilima i turističkim autobusima na visoravan, a posetioci i njihovi vodiči će koristiti ekološka električna vozila za obilazak lokaliteta.

Iako prelazak na ovu meru ima za cilj da poboljša održivost kompleksa, neki posetioci su se požalili na društvenim mrežama zbog dostupnosti vozila, tvrdeći da su morali da čekaju ili da pešače na vrućini.

Orascom je izdao saopštenje u kojem navodi da je na lokalitetu dostupno 45 električnih autobusa koji će saobraćati na svakih pet minuta.

Obnova će takođe obuhvatiti restauraciju nekoliko grobnica, uvođenje onlajn prodaje ulaznica i izgradnju novog centra za posetioce.

- Advertisement -

Posetioci upozoreni na ture sa životinjama na piramidama u Gizi

Neki se nadaju da će preseljenje turističkih prodavaca biti i korak ka okončanju zlostavljanja životinja koje je prijavljeno na tom lokalitetu.


Ako i vi ovo radite na putovanjima, onda „patite“ od TURISTIČKOG SINDROMA!


Nedavna istraga organizacije People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) otkrila je slučajeve rutinskog zlostavljanja životinja ostavljenih da trunu pored puta.

„PETA je dokumentovala rutinsko udaranje, bičevanje i gladovanje konja i kamila na piramidama. Životinje doslovno umiru pod jahanjem, a zatim su bačene kao otpad ispred kapije. Piramide u Gizi treba da simbolizuju lepotu i istoriju Egipta – a ne nekontrolisano zlostavljanje životinja. Egipatska vlada mora da preduzme akciju i ukloni ove životinje koje pate sa Gize“, kaže potpredsednik PETA Asia Džejson Bejker.

Ova kampanja poziva turiste da ne koriste usluge turističkih agencija koje koriste životinje.

Izvor: 021.rs/Euronews Srbija

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img