Papuče, lift, kuvana hrana: Ovako izgleda osnovna škola u Sloveniji

U Sloveniji deca polaze u prvi razred sa 6. godina. U većim selima (2.000-3.000 stanovnika) skoro svake godine u prvi razred bude upisano oko 60 prvaka. Napomenuću da svako malo veće selo ima svoju osnovnu školu iako je često udaljenost između susednih škola samo 1-2 km. Bez suvišnih komentara, zaključaka i poređenja sa osnovnim školama […]

U Sloveniji deca polaze u prvi razred sa 6. godina. U većim selima (2.000-3.000 stanovnika) skoro svake godine u prvi razred bude upisano oko 60 prvaka. Napomenuću da svako malo veće selo ima svoju osnovnu školu iako je često udaljenost između susednih škola samo 1-2 km. Bez suvišnih komentara, zaključaka i poređenja sa osnovnim školama u Srbiji, evo  za primer kako izgleda i funkcioniše  jedna  državna osnovna škola u Sloveniji u selu koje broji oko 2.800 stanovnika.

 

- Advertisement -

– U školu se ide samo prepodne. Nastava počinje u 08:20h.

 

– Ispred škole je veliki obeležen parking (za roditelje), sa znakom “Zadržavanje do 10 minuta” koji se  poštuje. Za osoblje škole predviđen je parking iza škole.

 

– Stajalište za  autobus je takođe ispred glavnog ulaza u školu.

 

- Advertisement -

– Iz svih pravaca odakle deca dolaze u školu je prohodan trotoar i obeležena biciklistička staza. Ispred škole je i veliki ograđen prostor za ostavljanje bicikla, rolera, trotineta.

 

– Učionice za prvake su u prizemlju, a viši razredi su na spratu.

 

-Škola ima dva sprata i savremen  lift.

 

- Advertisement -

– Učenici svih razreda se po dolasku u školu preobuvaju u  baletanke ili papuče. Patike nisu dozvoljene.

 

– Đaci ne moraju da  nose knjige. Udžbenike mogu ostaviti u školi kao i opremu za fizičko, pribor za likovno…

 

– Izdavači udžbenika i ostalog nastavnog materijala su u obavezi da imaju iste u elektronskom izdanju. Nastavnici preko kompjutera povezanog sa  interaktivnom tablom kao monitorom pristupaju putem interneta e-udžbenicima tako da svi đaci prate sadržaj iz knjige na tabli.

 

– Petkom se učenicima retko daju domaći zadaci.

 

– U školi, i okolini škole, nema nikakvih marketa, automata sa sokovima i grickalicama niti kioska sa  brzom hranom.

 

 

 

– Svi obroci i užine se spremaju u školi, služe se u školskoj kantini ili u učionici i pripremaju  se od visoko kvalitetne i proverene hrane lokalnih (domaćih) proizvođača.

 

– Škola ima svoj med. U krugu škole je školski pčelinjak.

 

– Cena ručka je  2,15 eur, a užine 0,8 eur. Na kraju meseca roditelj dobija račun – uplatnicu za troškove prehrane deteta. Naplaćuju se samo oni obroci koje je dete koristilo.

 

– Učenici imaju obavezan periodičan pregled zuba kod školskog zubara i preventivno im se zalivaju fisure kao dodatna zaštita od karijesa. Ordinacija se nalazi u školi i odlasci kod zubara su u vreme nastave.

 

– Škola u svom programu kroz časove fizičkog, dane sporta ili slične aktivnosti podstiče đake  da nauče ili usavrše plivanje, skijanje, klizanje, biciklizam, planinarenje.

 

 
– Velike fiskulturne sale su potpuno opremljene. Poslepodne, tokom produženog boravka dece, u fiskulturnoj sali se održavaju treninzi košarke, plesa, karatea, hip-hopa…

 

– Toaleti za dečake, devojčice i decu sa invaliditetom, su izuzetno uredni.

 

– Korpe za smeće unutar  škole i na dvorištu su predviđene i obeležene za određen otpad: papir, ambalažu, staklo…Stara obuća i odeća se odlaže u veće posebne kontejnere na kojima piše “Tekstilko”.

 

– Sva obaveštenja o radu škole, od značaja za učenike i roditelje, se nalaze na internet stranici škole koja se besprekorno  ažurira.

 

– Svaki roditelj, majka i otac pojedinačno, po upisu deteta u školu dobijaju svoje korisničko ime i šifru kojom se na internet stranici škole (e-asistent) uloguju kako bi videli sve o svom detetu: ocene, izostanke, primedbe, pohvale, raspored časova, izmene u nastavi, obaveštenja o takmičenjima, izletima…

 

– O svakoj oceni i izostanku deteta se dodatno oba roditelja obaveštavaju putem sms-a.

 

– Preko internet stranice škole (e-asistenta)  roditelj može komunicirati sa bilo kojim od nastavnika, učiteljicom, direktorom i postaviti im pitanje, opravdati detetov izostanak i slično.

 

– Za izostanak deteta iz škole do 5 radnih dana dovoljno je opravdanje koje napiše roditelj.

 

– Školsko dvorište  ima travnatu površinu, trim stazu, teren za basket i mali fudbal, igralište za najmlađe, klupe, česmu…

 

Kada sam najavila da ću napisati kratak tekst o školi osoblje je bilo zatečeno i odreagovalo je sa stavom: “ Ali mi smo obična škola, nismo ni po čemu interesantni za novine.” Nisam se upustila u objašnjavanje po čemu je ovakva škola posebna, ali sam poželela da u školu poput ove jednog dana idu  i naša deca iz sela poput ovog, deca u Žitištu, Gajdobri, Neresnici, Vranovu, Ljigu, Prilužju, Novim Karlovcima…I da to ne bude nikakva senzacija već sasvim normalna i obična stvar.

 Izvor: Blic žena
spot_img

Najnovije

Ne možemo se uvek voditi devizom – Šta je nama falilo. Naša deca ne žive u istim okolnostima i istom svetu u kojem smo...

Deviza – Kako smo mogli mi, pa nam ništa ne fali – ne može se bezuslovno primenjivati, jer su uslovi i stilovi života u periodima koji se upoređuju različiti. Obim, vrsta i složenost izazova sa kojima su se roditelji nekada suočavali tokom podizanja dece bili su drugačiji nego danas.

PROGLAŠENE „IGRAČKE SA SVRHOM 2026“

Šesta godina smotre pokazala da igračke nisu igračke, već alati za učenje, razvoj i uključivanje

Obavezna poseta izložbi „EXPO 2027 BEOGRAD” za sve škole

Škola će godišnjim planom rada predvideti jednodnevnu posetu učenika specijalizovanoj izložbi „EXPO 2027 BEOGRAD” - stoji u pravilniku školskog kalendara za školsku 2026/2027. godinu.

Koje životne veštine svako dete treba da nauči pre škole?

Škola nije samo mesto gde se uči čitanje i pisanje. To je novo okruženje puno pravila, obaveza, odnosa sa vršnjacima i izazova koje dete treba da savlada. Zato su neke životne veštine često važnije od poznavanja slova i brojeva.

Koje su dobre nagrade za dete koje želimo da motivišemo?

Cilj je razviti detetovu unutrašnju motivaciju - piše Jovana Papan, savetnik za roditelje

Pratite nas

KOMENTARI

3 Komentara

  1. Poštovana Tamara,
    najveći deo ovoga što ste napisali kako bi opisali školu imala je jpš 1987. godine Vukova Spomen škola u Tršiću, selu nadomak Loznice (6 km od centra – sve što ste opisali da se nalazi oko škole, prezuvanje, isl arhitektura zgrade je takva da je to jednospratna građevina a učionice su povezane unutrašnjim i spoljašnjim natkrivenim hodnicima). U mojoj školi u Prijepolju (jugozapad Srbije) imali smo zubarsku ambulantu i bez preterivanja, najboljeg stomatologa! Sva deca su sama odlazila dr Ivanu a hrana je Ogledna dobra (vrtovi, povrtnjaci, košnice isl) imale su osnovne i srednje škole u Srbiji još u periodu između dva sv. rata (odličan primer je Gimnazija u Jagodini). Većina škola su objavljivale svoje novine, godišnjake isl. Osnovna škola „Vladimir Perić Valter“ u Prijepolju je izrodila odličan odbojkaški klub, a u školu je bilo: folklor, odbojkaška sekcija, škola plesa, hor, sekcije za sve predmete… tada nije bilo interneta i opravdavanja sms-om ali —- preko 15 Prijepoljaca danas igra odbojku u prvoligaškim klubovima u Evropi. No, Slovenija je imala veći standard u ondašnjoj SFRJ (zapitajmo se kako i zašto), nije pretprela ekonomske sankcije, devastiranje industrije, bombardovanje, prijem milona izbeglica i raseljenih lica, niko im nije oteo ni stopu voljene zemlje!!! Nego, lepi moji, svi koji ste se lepo udomili na nekom i nekakvom Zapadu, pre nego opet napišete neka poređenja sa Srbijom – odgovorite i na pitanja ovog tipa: Kada je ta škola izgrađena? Kolika je plata učiteljice? Kolika je plata spremačice? da li je taj grad zasipan uranijumom? Da li te učiteljeministar prosvete naziva lažovima, balastom za društvo i glavnim smetnjama za napredak nacije – a oni koji u Srbiji danas obrazuju nove generacije treba da budu motivisani Vašim tekstom?!? Ne krivim ja ni Vas ni mnogo drugih koji preko noći postaste Evropljani, jer i dalje iskreno verujem da ovakvim postovima želite samo dobro, ali razmislite dvaput – koliko još ovakvih tekstova mi svakodnevno čitamo? A decu vodimo na lečenja da ublažimo posledice tih njihovih bombi pristiglih iz zemalja odakle nam šaljete lepe razglednice…

  2. Odličan tekst. Podstiče na razmišljanje. Navikli smo se na nenormalne stvari i ne preduzimamo ništa. Ovakvim tekstovima treba nas podsećati i podsticati da budemo bolji. Zahvaljujem se Tamari na tome. Pozdrav.

  3. Sloveniji kapa dole za puno stvari kako funkcionišu. Na stranu politika, nju ne treba mešati sa narodom i kulturom življenja. Ovakva škola trebalo bi da je normalna i u Srbiji. Ali nije, i sami smo krivi za to.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img