Drastično je povećan broj dece koja imaju karijes mlečnih zuba. U tom predškolskom uzrastu umesto da deca imaju sve zdrave zube, mi moramo da ih vadimo.

Da li zbog nepravilne oralne higijene ili uvreženog mišljenja da mlečni zube nisu toliko bitni i da ih ne treba popravljati, došli smo u situaciju da veliki broj dece uzrasta do šest godina kuburi sa pokvarenim zubima.
Prema pokazateljima Instituta za javno zdravlje “Batut” već godinama imamo nepovoljan trend kada je u pitanju odnos svih plombiranih i izvađenih zuba u dečijem uzrastu, pa je računica da na dva plombirana zuba ide jedno vađenje.
Podaci pokazuju da je u 2015 godini kod 118.704 dece rađeno plombiranje zuba, dok je kod 51.399 neki zub bio vađen.
Mlečni zubi puni karijesa
– Drastično je povećan broj dece koja imaju karijes mlečnih zuba. Razlozi za to su različiti, od toga da roditelji decu ne dovode na vreme kod stomatologa, već onda kada zub počne da boli ili misle da mlečni zubi nisu bitni i da ih ne treba popravljati. U tom predškolskom uzrastu umesto da deca imaju sve zdrave zube, mi moramo da ih vadimo, jer je nastupila najčešća komlikacija, gangrenozni karijes – objašnjava dr Svetlsna Popović, dečiji stomatolog u Domu zdravlja Palilula.
U takvim situacijama, nastavlja stomatolog, nije moguće ostaviti pokvaren zub u vilici radi čuvanja prostora za stalni zub, jer po preporukama takvi zubi moraju da se vade da ne bi došlo do zametka stalnog zuba.
Čak 90 odsto dece sa nepravilnostima
– Retko gde se sada radi “čuvar prostora”, pa se često dešava da se zubi pomeraju i zatvore prostor za stalni zub. To je i razlog što 90 odsto dece ima neku ortodontnu nepravilnost – ističe dr Popović.
I kada su u pitanju školska deca, iako raste broj poseta stomatologu, situacija nije dobra. Po podacima Instituta “Batut”, tokom 2015. godine skoro 472.000 školske dece je zbog karijesa plombiran zub, dok je kod njih 214.000 zub morao biti izvađen.
– Posmatrano pojedinačno, sanacija karijesa u jendoj poseti se blago smanjuje, a broj izvađenih zuba kontinuirano opada. Odnos izvađenih i plombiranih zuba u prethodnih pet godina uglavnom je bio ujednačen. Međutim, drastično je smanjen broj plombiranih zuba u 2014. godini, što je dovelo do pogoršanja, ta je tako odnos izvađenih i plombiranih zuba veoma nepovoljan za ovako mladu populaciju i zahteva značajno unapređenje – upozorenja je Instituta “Batut”.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Koncentracija olova u krvi kod dece u Srbiji među najvećima u Evropi: Otkud to i šta su posledice?
M. Radenković Prosečna koncentracija olova u krvi dece u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, i iznosi 2,4 mikrograma po decilitru. Slične vrednosti mogu se naći u još par...
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Upomoć! Dete mi je krenulo u vrtić i stalno je bolesno!
Svima se dešava: Dete počne da ide u vrtić i odjednom mu je nos neprestano slinav i ne prestaje da kašlje. Stručnjaci procenjuju da deca u proseku zakače šest infekcija...
Nema komentara.