Šta je pokazala anketa među članovima Foruma beogradskih gimnazija: U jednoj školi svi nastavnici za potpunu obustavu rada

Iako je anketiranje prosvetnih radnika o tome da li su za predlog da drugo polugodište počne potpunom obustavom rada, krenulo još pre Nove godine, rezultati izjašnjavanja zaposlenih u školama i dalje nisu objavljeni.

Rok za završetak ankete je bio 10. januar.

U međuvremenu, predstavnici četiri reprezentativna sindikata obrazovanja nastavili su pregovore sa premijerom Milošem Vučevićem, najavljujući da će pitati članstvo i o najnovijoj ponudi za povećanje plata, ali ni o tome se čelnici sindikata ne oglašavaju.

- Advertisement -

Za razliku od njihovog upradljivog ćutanja, u virtuelnim zbornicama na društvenim mrežama ne smanjuju se burne reakcije prosvetara i na ponudu države i na ponašanje pregovarača.

Najavljuje se kolektivno iščlanjivanje iz sindikata, iznose tvrdnje da su sindikalni lideri “prodali” zaposlene, da će svi koji 20. januara budu ušli u učionicu “izdati” svoje đake i studente… Nižu se pitanja šta se konkretno dobija ako se prihvati ponuda Vlade, jesu li njom obuhvaćeni i nastavnici sa šestim stepenom stručnosti, šta je sa administrativnim osobljem i sekretarima škola… Odgovora nema.

– Ne očekujem da rezultati ankete o potpunoj obustavi rada budu javno dostupni zato što se stiče utisak da su pregovarači zadovoljni postignutim i u tom smislu anketa im više nije aktuelna. Što se ponude tiče, predočena je u vidu saopštenja koje je stiglo i medijima. Nikakvog zajedničkog dokumenta nije bilo, niti je zaposlenima bliže pojašnjen značaj povećanja koeficijenata – kaže za Danas Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija (FBG), koji je član reprezentativnog Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS).

On dodaje da je ovakav odnos proizveo veliko nezadovoljstvo dela zaposlenih.

– Uzevši u obzir rezultate ankete o potpunoj obustavi, bar na mikronivou kada je reč o gimnazijama, članicama FBG-a, upitno je da li se moglo više postići. Ukupnom analizom odgovora svih zaposlenih koji su želeli da se izjasne, tek nešto preko 50 odsto je bilo za totalnu obustavu. Samo u jednoj gimnaziji su svi zaposleni podržali taj predlog, a u velikom broju škola je bilo dosta onih koji se uopšte nisu izjasnili – navodi Markov.

Sagovornik Danasa prenosi rezultate anketiranja nastavnika u gimnazijama članicama FBG, uz napomenu da su prikupljeni i glasovi onih koji nisu u sindikatu, a hteli su da učestvuju u anketi.

- Advertisement -

Jedina škola kojoj se ceo nastavnički kolektiv izjasnio za potpunu obustavu rada od 20. januara je Gimnazija u Obrenovcu.

U Osmog gimnaziji za ovaj predlog je glasalo 55, od ukupno 89 nastavnika, u Prvoj gimnaziji 47 od 80, u Dvanaestoj 28 od 105, u Matematičkoj 30 od oko 70 nastavnika.

Za prekid nastave u Šestoj gimnaziji je glasao 31 nastavnik od 95 zaposlenih, u Sedmoj 41 od 77, u Trinaestoj 63, od 85, u Devetoj 27 od 94, u Gimnaziji “Sveti Sava“ 41 od 73, u Gimnaziji Lazarevac 30 od 47.

Za pomenutu opciju u Filološkoj gimnaziji je bilo 55 od 108 nastavnika, u Četrnaestoj 45 od 74, u Desetoj 59 od 88, u Gimnaziji “Patrijarh Pavle” 32 od 96, u Sportskoj gimnaziji 39 od 68 zaposlenih, a u Trećoj 79 od 102 nastavnika.

– Ako je zaista među nastavnicima ima dosta nezadovoljnih postavlja se pitanje zašto se odustalo od zakonskog štrajka. Da li su lideri sindikata bili zabrinuti da bi u slučaju zakonskog štrajka ovo što je ponuđeno bilo ostvareno? Pre štrajka je nuđeno povećanje cene rada za 11 odsto, sa štrajkom je dobijena izmena koeficijenata i Posebnog kolektivnog ugovora što nije mnogo, ali izgleda da će biti taman po meri snage nastavnika i sindikata da svoje zahteve ostvare – smatra Markov.

On dodaje da na nivou SRPS-a nije predložena anketa članstva o ponudi Vlade.

- Advertisement -

– Ali će je FBG interno uraditi, s obzirom da ima jednog predstavnika u Predsedništvu SRPS-a, kako bi moglo da glasa o stavu zaposlenih – kaže naš sagovornik.

Podsetimo, Vlada je ponudila da nastavnicima i stručnim saradnicima sa sedmim stepenom stručne spreme u dva navrata – u martu i u oktobru, poveća koeficijente za po pet odsto, a da se cena rada uveća za sedam odsto od 1. januara 2026, što bi, prema računici premijera Vučevića, bilo kumulativno povećanje zarada za 31 odsto, u periodu od 13 meseci.

U toku su pregovori o izmenama i dopunama PKU.

Izvor: Danas.rs

spot_img

Najnovije

Dejan Vuk Stanković: Deca imaju motivaciju da dolaze u školu, nastavnici ih na adekvatan način motivišu

Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković posetio je danas Osnovnu školu „Starina Novak“ u Beogradu gde je obišao učenike osmog razreda koji danas polažu test iz matematike u okviru probnog završnog ispita.

Jedan od modela nadoknade nastave u školama – više nastavnika u učionici tokom časova?

Mnoge osnovne i srednje škole u Srbiji nakon višemesečnih blokada nastavile su svoj rad, a sada je stigao i novi predlog za nadoknadu nastave koji do sada nije bio u opticaju.

Onlajn nastava u 20 visokoškolskih ustanova

Saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, saopštilo je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT).

Zašto je lepo biti prosečan

Biti prosečan postalo je tiho razočaranje u svetu opsednutom izuzetnošću. Od petica u osnovnoj školi, do plaketa za „radnika meseca“, i od pažljivo stilizovanih Instagram objava do jurnjave za tim da postanemo „najbolja verzija sebe"...

Topljenje stotina ledenih figura: umetnički prikaz prolaznosti Néle Azevedo

Prolaznost kao centralna inspiracija za umetnička dela Nele Azevedo

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img