Pre par dana je izgledalo da će epidemija koju izaziva SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje COVID-19 ili jednostavnije rečeno bolest koju izaziva korona virus, prestati. Delovalo je da je Kina zaustavila bolest u svojim granicama.
Neću reći da u našim medijima čak ni zvaničnici ne znaju da COVID-19 nije virus već bolest, ali to im ide na dušu i znanje. Ne uliva mi to poverenje.
Zadnjih par dana stižu vesti iz Italije da je epidemija izbila tamo. Preko 230 obolelih, trenutno 7 mrtvih. Druga vest je da postoji velika verovatnoća da se bolest pojavila u Grčkoj i Rumuniji. Za Hrvatsku svi veruju da nije pitanje da li će biti epidemije već samo kog dana će početi.
Što se tiče sveta, Južna Koreja prednjači ali najčudniji podaci su iz Irana, nije tako visok broj obolelih ali je visok broj umrlih.
Šanse da će se virus a samim tim i bolest pojaviti kod nas.
Šta raditi ako se pojavi bolest?
Prvo i osnovno:
Ne paničite!!!!
Panika je nebrojeno puta izazvala više žrtava nego sama nesreća, događaj, bolest. To je bilo nakon Černobilja, nakon Fukušime i nastavlja se. Znači osnovno: nikako ne paničite.
Ukoliko ste bolesni i imate simptome koji uključuju teškoće sa disanjem, visoku temperaturu, kašalj, malaksalost, bolove u mišićima a znate da ste bili u kontaktu sa nekim ko je imao slične simptome, vi ste osoba koja možda ima COVID-19. Možda imate grip ili nešto treće, to nije siguran znak. Važno je da vaši ukućani budu zaštićeni. Primećeno je da je COVID-19 porodična bolest, lako se prenosi u krugu porodice.
Ukoliko je neko vaš oboleo, zaštita skoro da ne postoji. Ali ne paničite.
Drugo i osnovno:
– ne jurite u ambulantu, siguran način da se brzo raširi zaraza
Šta znamo o virusu?
Suvoparni podaci vas ne zanimaju. One koje zanimaju ti podaci ionako ih već znaju.
Virus se prenosi prvenstveno vazduhom ali i kontaktom. Spada u kapljične infekcije. Ipak, primećeno je da može da preživi čak do 9 dana van čoveka, što u praksi znači da se možete zaraziti vrlo lako. Sam dodir nije opasan ali ako dodirnete usta ili oči onda se stvari drastično menjaju.
Dakle:
– obavezno pranje ruku
– izbegavanje dodirivanja usana i očiju
– dezinfekcija predmeta koje koristite, virus nije otporan na obične dezinficijense
Inkubacija, tj vreme od kontakta do pojave prvih simptoma je različito. Od skoro trenutne pojave do čak 14 dana. Ipak, većina se razboli između četvrtog i sedmog dana.
Lečenje traje kod lakših slučajeva do 3 nedelje a kod težih do 6 nedelja. U Kini oko 10% pacijenata je bilo teško bolesno.
Smrtnost još uvek ne može da se izračuna ali se smatra da ukupno neće biti veća od 1.4%.
DNA analize su pokazale da još uvek nema mutacije virusa.
Bolest
Šta treba uraditi u slučaju bolesti zavisi od odluka vlasti. Razumna odluka bi bila razdvajanje pacijenata sa sumnjom na COVID-19 od ostalih pacijenata. Ne znam planove naših vlasti, oprostiće mi ali u izjavama ne ulivaju poverenje.
I nikako ali nikako ne pravite paniku. Maske nisu dovoljna zaštita ali ih je potrebno imati. Obavezno pranje ruku, dezinfekcija površina. Izbegavanje velikih skupova u zatvorenom prostoru.
Deca u procentima oboljevaju ređe i umiru još ređe. Svi koji imaju neko prethodno hronično oboljenje su ugroženi.
Ono što će obradovati mnoge: najugroženiji su zdravstveni radnici.
Pratite uputstva koja vlast bude davala.
Autor: dr Aleksandar Ivković
Izvor: Ljudi laži