Širom sveta je 27. oktobar dan svih svekrva i tašti. Dan kada se podsećate na to da u svom životu imate još jednu – nečiju – majku.
Neretko je slika o njoj sledeća – to je ona koja nam dođe u kuću pa traži greške, zamera nam kako vaspitavamo decu, kritikuje način na koji vodimo domaćinstvo, mršti se na hranu, a ispod oka gleda prašinu na komodi, neopeglan stolnjak, neoprane prozore…
Ipak, nije svaka ni svekrva ni tašta baš ovakva – iako se o njima manje govori. Još jedna mudra žena puna iskustva i znanja, koja sa ljubavlju gleda na sreću svog deteta u braku, ne odnos koji ima sa svojim partnerom, koja je deo našeg života sa ciljem da nam se nađe, pomogne, da otkrije po koju porodičnu tajnu i svojim primerom postavi standard u ponašanju prema članovima porodice… zar to nije sjajna šansa da omogatimo svoj život još jednim dobrim i odnosom punim međusobnog poštovanja?
Ipak, odnos sa svekrvom/taštom najčešće je pogodan teren za zbijanje šala pogotovo onda kada je disfunkcionalan.
Došla tašta u posetu ćerki i zetu, a on je upita:
– Koliko ćete ostati kod nas?
– Ah, zete moj, dok vam ne dosadim.
– Zašto tako kratko?
Pita sin majku: „Majko što misliš, koja je od ove 3 je moja buduća žena?“. Majka odgovori: „Ova u sredini“. „Kako znaš?“, pita sin. Majka: „Pa ta mi se ne sviđa“.
Kći kaže majci: „Mama, opet sam se posvađala s onim mojim, ne mogu više izdržati, doći ću da živim s tobom“. Majka odgovara: „Ne, draga, on mora platiti za svoje greške! Ja ću doći da živim sa vama!“.
Pročitajte i: Toksična porodica partnera: „Moja svekrva me izluđuje“
A da li imamo razloga da slavimo ovaj dan? Zavisi koga pitate.
Kako ništa u životu nije crno-belo, pa tako ni odnos sa svekrvom/taštom, ipak postoje situacije koje jasno pokazuju kakav je odnos sa njom.
„Ne mogu ovaj vikend, dolazi mi svekrva. Da odradimo i to mesečno viđanje, pa da mi bude lakše…“
„Kad mi tašta spakuje kompliment – ni najveći neprijatelj me tako ne bi ‘počastio'“
„Više volim kad su deca sa mojima, ali šta da radim kad su njegovi bliže…“
„Da sam znao da ću tašti da budem sluga kad god se vidimo – razmislio bih o venčanju…“
Ovo ili:
„Sreća pa smo blizu i ne moram ni da je pozovem, a ona dođe. Zna tačno koliko mi je pomoći potrebno oko kuće i dece, kao druga majka.“
„Drago mi je što možemo i kod njenih da se osećamo kao kod kuće. Bar je meni tako…“
„Ako mi nešto i zasmeta, znam da mogu da joj kažem. Deca kod nje uživaju, ona ih voli, a to mi je najvažnije.“
Odnos u koji ulazimo kada nađemo partnera i zaplovimo bračnim vodama nije samo između nas dvoje. Tada se venčaju i još dva para – po par roditelja sa obe strane. I ti odnosi mogu, ali ne moraju da budu komplikovani (ili nešto još gore).
Pročitajte i: Mešanje porodice u brak kao jedan od glavnih uzorka razvoda
Dan kada se slave svekrve i tašte najčešće predstavlja povod za biranje Mis najgora svekrva/tašta jer se upravo o njima češće govori nego o onim drugim koje predstavljaju zlatni primer majčinstva i zdravog odnosa sa svojim detetom (i njegovom/njenom izabranom drugom polovinom u braku).
A u koju grupu vi spadate – da li slavite ili izbegavate ovaj dan?
Izvedite svekrvu/taštu danas na kafu, kolače, ručak… Možda će baš ovo biti dan kada će se sve promeniti između vas (ili je ipak bolje da ne dirate ništa…).