Tradicija – vrednost koju treba negovati od malih nogu

Od izuzetne je važnosti razvijati kod deteta osećaj za kulturno nasleđe još od najranijeg uzrasta. Teme poput ove mogu se razgranati u lepe aktivnosti.

Od izuzetne je važnosti razvijati kod deteta osećaj za kulturno nasleđe još od najranijeg uzrasta. Nije slučanost što još u vrtiću mališani u okviru vaspitno-obrazovnog rada počinju da se susreću sa tradicionalnim igrama. Teme poput ove mogu se razgranati u lepe aktivnosti. Kroz njih možemo oživeti i neke stare zanate i rukodelja koja su potisnuta modernim vremenom pala u zaborav.

Opanci i nošnja slavna
behu nekad moda glavna,
a danas ih ljudi šiju
da čuvaju tradiciju!

- Advertisement -

Nošnja, protkana šarenilom i elegancijom, iako predstavlja sliku prošlih dana, uvek je moderna i savremena. Kod dece budi interesovanje zbog živopisnih boja i neobičnih reči koje predstavljaju za njih novinu (šajkača, jelek, opanci, čakšire…). Praktična iskustva kao što su poseta muzeju ili kulturno-umetničkom društvu nabolje će deci približiti njenu vrednost i lepotu.

Daje se na znanje – u modi su opet ćilimi i tkanje!

Kako oživeti stari zanat? Najbolji način jeste da organizujete igru gde će dete biti aktivno uključeno. Izrada ćilima bila bi idealna pošto ćilimi svojim živopisnim bojama privlače decu. Za ovu aktivnost ne treba puno sredstava. Možete iseći parče mrežice (idealna bi bila ona za fasadnu izolaciju) i dati detetu raznobojnu vunicu da provlači kroz njene rupice. Ova vrsta aktivnosti pogodna je za školsku decu, ali mogu je praktikovati i predškolci. U praksi se često koristi kao vežba za razvoj fine motorike.

Govorno kulturno nasleđe

Bogatstvo kulturnog nasleđa koje su nam ostavili naši veliki stvaraoci minulih dana svakako je nešto na šta treba da budemo ponosni. Ono što će naročito pospešiti razvoj govora svakog deteta jesu brzalice, pitalice i poslovice. Kroz njih najmlađi bogate rečnik i vežbaju izgovore pojedinih glasova.

Znamo dobro, bez dileme, za kolo je uvek vreme!

- Advertisement -

Ples u formaciji kruga – omiljena igra još od vrtićkih dana. Treba iskoristiti dečiju zainteresovanost da u njoj učestvuju i ponuditi im kolo sa jednostavnijim koracima. Pored toga što će ovakav vid aktivnosti zadovoljiti njihovu potrebu za kretanjem, svaki savladani korak dodatno doprineće razvoju njihovog samopouzdanja. Praksa je pokazala da mališani koji su uzimali učešća u ovakim igrama pokazuju želju da ih iznova ponavljaju. Samim tim, razvijaće ljubav prema tradicionalnoj igri i muzici što kasnije tokom odrastanja može da se nadograđuje kroz folklor i slične aktivnosti.

Zlatanović Sanja
vaspitač i autor bloga

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Zemlja usporava rotaciju, a to bi moglo objasniti nastanak kiseonika

Još od svog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, Zemlja polako usporava svoju rotaciju, što je dovelo do postepenog produžavanja dana.

Sve najbolje lokacije za proslavu – Prvi maj u Beogradu

Prvi maj, ili Međunarodni praznik rada, ne nosi samo istorijsko značenje borbe za radnička prava – u savremenom društvu on predstavlja dan predaha, opuštanja i okupljanja.

IZLETIŠTA NA FRUŠKOJ GORI SPREMNA ZA 1. MAJ „Svi građani praznik da provedu u skladu sa pravilima ponašanja u zaštićenom području“

Nadležne službe Javnog preduzeća „Nacionalni park Fruška gora“ od početka proleća preduzele sve neophodne mere kako bi teritorija Parka bila uređena, bezbedna i spremna za predstojeće prvomajske praznike.

MOCARTOV EFEKAT: Kako KLASIČNA MUZIKA utiče na bebe?

Da li klasična muzika čini bebe pametnijima?

5 izjava dece koje roditelji nikako ne treba da ignorišu

Deca ponekad mogu da imaju neke nepromišljene izjave, ali ima i situacija kada oni kažu nešto sasvim ozbiljno, ali roditelji tome ne pridaju veliku pažnju i prosto ne shvatajući to ozbiljno.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img