Novi zakon propisuje da se, posle godinu dana upotrebe novouvedenog kompleta, škole ponovo izjašnjavaju koje knjige žele u razredima sa reformisanim programima

Autor: Dragana Jokić-Stamenković
Na početku aktuelne školske godine prošlog septembra u svim osmoletkama birani su novi udžbenici za prvake i petake, jer su u ta dva razreda primenjeni novi nastavni planovi i programi. Kada do takvih promena dođe, novi zakon o udžbenicima propisuje da se posle godinu dana upotrebe novouvedenog kompleta knjiga određenog izdavača škole ponovo izjašnjavaju koje udžbenike žele u razredima sa reformisanim programima nastave i da se posle toga nove knjige uobičajeno biraju na četiri godine.
U dopisu koji je Ministarstvo prosvete nedavno prosledilo školama izričito se, međutim, naglašava da „neće biti novog izbora udžbenika, zbog potrebe da se i na ovaj način pruži finansijska podrška roditeljima učenika”. Ovakav potez prosvetnih vlasti neprijatno je iznenadio pojedine izdavače koji su, u nadi da će pridobiti nove škole, već promovisali i pripremili dopunjena ili sasvim nova izdanja školskih knjiga za prvi i peti razred.
U Izdavačkoj kući „Vulkan izdavaštvo” ističu da su zatečeni dopisom koji je Ministarstvo prosvete poslalo direktorima osnovnih škola, gde kažu da neće biti novog izbora udžbenika.
Zamena udžbenika moguća uz dobro obrazloženje
Predstavnici Ministarstva prosvete za naš list i juče su potvrdili da su obaveštenja poslali direktorima škola zbog potrebe da se i na ovaj način pruži finansijska podrška roditeljima učenika. Dopis je, kažu, poslat imajući u vidu će se u narednoj školskoj godini primenjivati novi programi nastave i učenja za drugi i šesti razred osnovnog obrazovanja.
– Ako bi se istovremeno menjali udžbenici i za prvi i za peti razred, to bi predstavljalo veliko finansijsko opterećenje za roditelje. Ukoliko škole odluče da ipak zamene pomenute udžbenike, što im zakon i omogućava, trebalo bi da imaju dobro obrazloženje zašto to čine i da ga dostave Savetu roditelja svoje škole – naglašavaju u Ministarstvu prosvete.
Dodaju da u tom slučaju odgovornost za nedomaćinsko postupanje ne može da bude na ministarstvu, već pojedinačno na svakom direktoru i nastavniku.
– Dopis je suprotnosti sa Zakonom o udžbenicima, koji je donet pre manje od godinu dana. Sa velikim entuzijazmom i ambicijama, u saradnji sa iskusnim timovima autora, ilustratora, grafičkih dizajnera i urednika, pripremili smo kvalitetne, savremene i konceptualno potpuno drugačije udžbenike. U toku novembra i decembra 2018. godine održali smo više od 25 prezentacija širom Srbije i od učitelja i nastavnika dobili izuzetno pozitivne ocene – pojašnjavaju predstavnici ove izdavačke kuće, koji su sa izdanjima za prvi i peti razred u septembru tek planirali da uđu u posao izdavanja udžbenika.
Kažu da su smatrali da im se planovi poklapaju sa strategijom Vlade Srbije da se povećaju domaće investicije i mislili da, kao domaći izdavač, neće imati problema ako zakonito posluju. U „Vulkan izdavaštvu” dodaju da su početkom nedelje od Ministarstva prosvete zatražili objašnjenje ovakve odluke.
Oglasili su se još neki mali izdavači čiji predstavnici ističu da u ovakvoj odluci ministarstva ne vide finansijsku korist za roditelje pošto su udžbenici za prvi i peti razred radni i ne mogu se naslediti, jer ih deca isecaju i ispisuju.
Dobit od ove odluke, pored roditelja, sasvim sigurno imaju izdavači koje su škole odabrale. Kako je „Politika” pisala, po izlasku novog kataloga odobrenih naslova za prvi i peti razred, od 173 ponuđene školske knjige, gotovo trećinu, odnosno 52, štampaju izdavačke kuće „Klet”, „Novi logos” i „Freska”. Sve su deo iste grupacije i prema nezvaničnim procenama zastupljene su na tržištu udžbenika sa bar 50 odsto.
Naime, „Klet” je nemačka kompanija koja je pre nekoliko godina kupila izdavačku kuću „Freska”, dok je „Novi logos” kupio hrvatski „Profil internacional”, koji je u vlasništvu izdavača „Klet Slovenija”. Na tržištu udžbenika, kojim očigledno vladaju strani izdavači, u poslednje četiri godine, otkako je „Politika” među prvima pisala o tome, ništa se nije promenilo.
Izvor: Politika
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Nastavnica koji svojim đacima pravi igračke po njihovim crtežima
Nastavnica jedne autralijske škole obradovala je svoje učenike za Božić tako što im je kao iznenađenje napravila plišane igračke inspirisane njihovim crtežima. Svih 22 đaka šestog razreda dobili su plišane...
Nagrada za najboljeg gimnazijskog profesora nosiće ime Jovana Kneževića
U svečanoj sali Šeste beogradske gimnazije održana je komemoracija profesoru Jovanu Kneževiću koji je preminuo u subotu. Komemoraciji, koja je počela minutom ćutanja, u punoj sali prisustvovali su nekadašnji učenici...
Neću više da crvenim na roditeljskom!
Dan kao i svaki drugi. Razdragana sam napustila kancelariju, svratila do pijace po neki zeleniš i krenula po sina u školu. – Mama, zvala te je učiteljica da sutra dođeš...
Dobrica Erić: Pismo učitelju
Dragi gospodine Učitelju, ne znam Da li si na ovom ili onom svetu Tvoja reč je za mene bila kao sezam Kojim se otvaraju gradine u cvetu. Naučio si me...
Nema komentara.