Na PISA testiranju učenika iz celog sveta iz 2012. godine, koje je obavila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) pored ostalog ocenjuje se uloga i uticaj kompjuterskih tehnologija u obrazovanju.

Ovo su neki izvodi1:
- Široka zastupljenost kompjutera u školi i slobodan pristup učenika savremenim tehnologijama, sami po sebi ne garantuju uspeh u školi i povećanje kvaliteta obrazovanja. Ne uče đake kompjuteri nego učitelji.
- Učenici koji „veoma često“ koriste kompjuter u školi pokazuju lošije rezultate.
- Učenici koji u školi koriste računar umereno često (jednom-dvaput nedeljno) postižu nešto bolje rezultate od onih koji ih koriste retko.
- Učenici iz zemalja koje su ulagale velika sredstva u razvoj i primenu informacionih tehnologija, na testiranju nisu pokazali vidljiva poboljšanja.
- U mnogim državama i gradovima koji su pokazali odlične rezultate na PISA testovima (Južna Koreja, Šangaj), informacione tehnologije se u školama koriste umereno. Umerena upotreba kompjutera u školovanju ne smeta npr. singapurskoj deci da postignu sjajne rezultate na testovima kompjuterske pismenosti.
- Ni u jednoj zemlji u kojoj je interenet u školama u širokoj upotrebi nije zabeleženo povećanje postignuća učenika.
- U Australiji, Švedskoj, na Novom Zelandu – gde se najviše koristi internet u školskom obrazovnom sistemu, rezultati testova čitanja i razumevanja pročitanog su osetno opali. Što se tiče Španije, Norveške i Danske – rezultati su nepromenjeni.
Direktor sektora za obrazovanje pri OECD-u Andreas Šlajher, ističe da iz dobijenih rezultata testiranja ne proizilazi zaključak da ne treba uvoditi informacione tehnologije u školske sisteme. Važno je, međutim, pronaći najefikasniji način primene. On kao primer navodi digitalne udžbenike, koji se prema potrebi mogu dopunjavati informacijama.
Nikolaj Procenko
1 «Students, Computers and Learning: Making the Connection», OECD, Paris, 2015.
Prevela: Vesna Smiljanić Rangelov
izvor: Psychologies.ru
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Dojave o bombama u više od 100 škola u Beogradu
Veliki broj osnovnih škola u Beogradu, njih 97, kao i pojedine srednje škole, jutros je dobilo dojave o bombama, saopštilo je Ministarstvo prosvete. Nakon detaljnih provera većine škola, utvrđeno je...
Kad majka vidi vuka na putu za školu, a ne sme da zakasni na posao
Piše: Vesna Smiljanić Rangelov Možda nije u trendu, ali ja recimo baš želim da ostarim, onako skroz. I tako maštam... Kad ja jednom budem prava baba, ispričaću unučadima ovu priču....
Pronašli smo – rešenje za roditelje koji žele da im deca ekrane koriste umereno i uz kvalitetan sadržaj
Ako pitate prosečnog, zaposlenog roditelja jednog ili više školaraca šta mu je najveći izazov u odgoju dece, on će vam, bez sumnje, reći – ekrani. Televizija, mobilni telefon, računar. A...
Dvanaestogodišnji drvodelja nakon zadirkivanja vršnjaka dobio masovnu podršku na internetu
Gabrijel Klark iz Kambrije u Engleskoj još sa četiri godine počeo je da pravi predmete od drveta. Sada dvanaestogodišnjak, poželeo je mauntin bajk i njegov otac, filmski režiser Ričard Klark,...
Nema komentara.