Prekid trudnoće najgore rešenje. Većina anomalija, osim ako su vezane za hromozomske anomalije, praktično su izlečive i imaju dobru prognozu.

Anomalije sa kojima se deca rađaju, a zahtevaju neposredno hirurško lečenje, obično su veoma složene, čak i kada se radi o najjednostavnijim preponskim kilama, koje se u tom uzrastu najčešće pojavljuju u vidu komplikacija sa uklještenjem creva.
Naravno, ima i onih anomalija koje su značajno složene i teške, kao što su poremećaji u razvoju mozga, kičmene moždine, poremećaji u razvoju jednjaka sa, vrlo često, nedostatkom gotovo čitavog grudnog dela jednjaka, zatim sa prekidima u kontinuitetu creva, nedostatkom dijafragme i razvojem abdominalnih organa u grudnom košu tokom devet meseci prenatalnog fetalnog razvoja.
Najupečatljivije slike porođaja iz 2015
Takođe su to veoma kompleksne anomalije nedostatka prednjeg trbušnog zida sa svim organima koji se razvijaju u plodovoj vodi, odnosno koji su po rođenju deteta izloženi u potpunosti spoljašnjoj sredini.
Postoji i vrlo širok dijapazon anomalija koje su vezane za nedostatak analnog otvora i brojni urođeni tumori, koji veoma često daju neobične deformitete novorođenog deteta.
Koje hirurške intervencije izvodite i koliko su ti zahvati uspešni?
Postoje procedure koje treba da se poštuju neposredno po rođenju da bi se prevenirale komplikacije koje su za život opasne, a time edukujemo brojne generacije neonatologa pedijatara koji rade u porodilištima.
Zahvaljujući tome, danas dobijamo spremnu decu za hirurško lečenje, tako da se i u najtežim slučajevima hirurško lečenje uspešno obavlja i ima veoma dobar ishod.
Kako operisati bebu tešku manje od kilograma
„Ukupan procenat urođenih anomalija je oko 2-2,5 odsto u odnosu na svu živo rođenu decu. Međutim, 80 procenata te dece se rodi živo i možda je samo dva do dva i po odsto spremno za dalji život. S druge strane, trećina tih malih bolesnika koji se rode sa neonatalnim hirurškim problemom zahteva neposredno, po rođenju, složenu hiruršku operaciju. To su, u odnosu na ta sićušna tela koja su često samo 500 grama teška, izuzetno veliki i složeni zahvati, ali trudimo se da u svakom pogledu to tehnički izvedemo bez ikakvih komplikacija i zato mislim da imamo i dobre rezultate“, ističe doc. dr Sanja Sinđić Antunović.
Posebno smo ponosni na uspešno reševanje veoma retkih i veoma teških anomalija nedostatka grudnog dela jednjaka. Operisali smo sedam bolesnika – kod troje smo morali jednjak da nadoknadimo želucem, a kod četvoro njih smo savremenom metodologijom putem produžavanja slepih okrajaka uspeli da uspostavimo kontinuitet jednjaka.
Sa druge strane, postoje veoma teške i kompleksne anomalije koje su vezane za nedostatak analnog otvora. Umesto sva tri normalna otvora kod ženskog deteta, mokraćnih puteva, unutrašnjih genitalija i crevnog puta, sva ta tri puta se ulivaju u jedan kanal. To je veoma retka anomalija koju ne prepoznaju čak ni dečji hirurzi. Mi smo ovde učili od vrhunskih autoriteta i sada uspešno izvodimo te operacije.
Šta sve novorođenče zna?
Danas primenjujemo modernu operativnu tehniku i u operacijama megakolona – funkcionalnog poremećaja creva, što smatramo velikim uspehom. To je oboljenje koje se nekad lečilo sa nekoliko operacija -–do druge godine života dete je obično imalo stomu i kesu, gde je išla stolica dok se ne završi lečenje. Danas se radi operacija kojom u jednom aktu kroz analni otvor, bez ožiljka na prednjem trbušnom zidu, bez ikakvih posledica i komlikacija, dete je zdravo a hospitalizacija vrlo kratko traje, dok se operativni zahvat završava već u prva dva meseca života.
Da li sarađujete sa kolegama iz inostranstva, u smislu razmene iskustava i daljeg usavršavanja?
Da, mi stručnu saradnju održavamo u kontunuitetu i to su zaista vrhunski autoriteti u dečjoj hirurgiji iz Velike Britanije, Francuske i SAD.
Sa druge strane, naša satisfakcija je velika i zato što, za razliku od drugih grana hirurgije uopšte, pa čak i dečje medicine, neonatalna hirurgija omogućava da potpuno izlečimo dete i da mu omogućimo normalan rast i razvoj, da od njega sutradan postane zdrav odrastao čovek. U tome je naše veliko zadovoljstvo i naš veliki entuzijazam.
Izvor: RTS
Prvih sat vremena jednog novorođenčeta
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto majke celog sveta nose decu na levoj strani?
Kada majka podigne dete, u velikoj većini slučajeva, drži ga na levoj strani tela. Ovo ponašanje zajedno je ljudima i drugim primatima, a nova istraživanja pokazuju da je tipično i...
Rođeni blizanci iz embriona zamrznutog pre 30 godina
U američkoj državi Tenesi rođeni su blizanci iz embriona zamrznutog pre više 30 godina. Ovo je verovatno novi rekord za najduže zamrznute embrione iz kojih su uspešno rođene bebe. Čuvani su na...
Ženama mozak naraste nakon porođaja
Popularno verovanje da se ženski um pretvori u kašu tokom trudnoće i porođaja je totalno pogrešno – mozgovi žena, u stvari, narastu u tom periodu, tvrde naučnici, prenosi Telegraf. Istraživači...
Danas je Svetski dan prevremeno rođene dece
U Srbiji svake godine pre vremena na svet dođe oko 4.000 beba. Prim. dr Radmila Mileusnić Milenović, direktorka Instituta za neonatologiju, kaže za RTS da je u tom institutu prosečno...
Nema komentara.