Uticaj plave svetlosti na dečiji san

U današnje vreme, ekrani nisu samo stalno okruženje odraslih, već su postali i svakodnevnica dece.

U današnje vreme, ekrani nisu samo stalno okruženje odraslih, već su postali i svakodnevnica dece.

U današnje vreme, ekrani nisu samo stalno okruženje odraslih, već su postali i svakodnevnica dece. Deca koriste ekrane tokom dana za školu, zabavu, komunikaciju i druge aktivnosti. Uprkos prednostima, tehnologija ima i nedostatke, uključujući uticaj tehnologije na kvalitet sna.

- Advertisement -

Vidljivi spektar svetlosti sastoji se od različitih talasnih dužina svetlosti. Ljubičasta svetlost ima najkraću talasnu dužinu, dok crvena ima najdužu. Plava svetlost je kratkotalasni oblik svetlosti koji promoviše budnost i produktivnost. Takođe je ključni regulator spavanja i budnosti, poznatog kao cirkadijalni ritam, piše „Sleep Foundation“.

Uobičajeni izvori plave svetlosti

Ekrani televizora, pametnih telefona, tableta, računara, konzola za igre i određenih e-čitača su uobičajeni izvori plave svetlosti. Ali plava svetlost ne dolazi samo iz elektronike.

Najveći deo naše izloženosti plavoj svetlosti dolazi od sunca, kao i od LED i fluorescentnih sijalica.

Plava svetlost i melatonin

Plava svetlost smanjuje proizvodnju melatonina, hormona koji izaziva san. Telo prirodno reguliše melatonin u skladu sa ciklusom izlaska i zalaska sunca.

Nivo melatonina je nizak tokom dana i raste nakon zalaska sunca, dostižući vrhunac noću.

Izlaganje plavoj svetlosti tokom dana poboljšava energiju i san. Međutim, korišćenje uređaja sa plavim svetlom uveče remeti prirodni ciklus spavanja, smanjujući melatonin i otežavajući uspavljivanje.

- Advertisement -

Uticaj plave svetlosti na decu

Deca su osetljivija na svetlost od odraslih zbog većih zenica i osetljivijih struktura oka. Istraživanja pokazuju da večernje svetlo potiskuje melatonin duplo više kod dece nego kod odraslih, a deca pre puberteta pokazuju veću supresiju melatonina od adolescenata.

Veza između plave svetlosti i problema sa spavanjem

Studije ukazuju na vezu između korišćenja ekrana kod dece i kasnog odlaska na spavanje i nedostatka sna. Plava svetlost može da ometa proizvodnju melatonina, što negativno utiče na san, prenosi Index.hr.

Međutim, potrebno je uraditi više istraživanja kako bi se utvrdilo da li plavo svetlo uzrokuje probleme sa spavanjem ili deca sa problemima sa spavanjem češće koriste ekrane

Kako smanjiti izloženost plavoj svetlosti?

Spavanje je ključno za zdravlje deteta, a smanjenje izlaganja plavoj svetlosti može pomoći.

To možete uraditi na nekoliko načina:

Ograničite tehnologiju pre spavanja: Prestanite da koristite uređaje sat vremena pre spavanja i planirajte umirujuće aktivnosti poput čitanja ili crtanja.

- Advertisement -

Zone bez tehnologije: Uklonite uređaje iz spavaće sobe da biste izbegli ometanje sna.

Koristite filtere i prilagodite podešavanja: Deca mogu da nose naočare sa filterima plavog svetla ili da aktiviraju „noćni režim“ na uređajima.

Koristite crvena svetla: Zamenite lampe crvenim, žutim ili narandžastim svetlom koje ne ometa melatonin.
Povećajte dnevnu svetlost: Osigurajte dovoljno izlaganja prirodnom svetlu tokom dana.

Izvor: N1

spot_img

Najnovije

Neurolozi ističu koje dve svakodnevne navike štete zdravlju mozga

Zdravlje mozga ključno je za očuvanje kognitivnih funkcija, emocionalne stabilnosti i opšteg kvaliteta života, jer nam omogućava da učimo, pamtimo i donosimo odluke. Međutim, određene svakodnevne aktivnosti mogu negativno uticati na neurološko zdravlje.

Kako odgajiti ljude koji priznaju greške: Saveti za roditelje

Kao roditelji, imamo dužnost da budemo taj spoljni nadzor koji pomaže našoj deci da ne izgube moralni kompas i razviju odgovoran odnos prema svojim greškama.

Zagrljaj ima najveću snagu ako je autentičan i iskren – proslavite Međunarodni dan zagrljaja

Danas je Međunarodni dan zagrljaja. Ovaj praznik ozvaničen je 21. januara 1986. godine, a o njegovoj popularnosti govori činjenica da se proslavlja širom sveta verovatno zato što smo svesni koliko nam zagrljaj utiče na kvalitet života.

Prosvetne inspektorke iz Zrenjanina odbile da izvrše vanredni nadzor, uputile pismo javnosti

Prosvetne inspektorke iz Zrenjanina odbile su da sprovedu vanredni nadzor u školama, a javnosti su uputile otvoreno pismo.

Predsednik reprezentativnog Sindikata prosvetnih radnika Srbije podneo ostavku

„Mislim da je najpoštenije od mene da podnesem ostavku, kako ne bih ugrozio za prosvetare veoma važne pregovore oko Posebnog kolektivnog ugovora“, kazao je Gligorić.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img