Najviše promena, ali i najviše problema u novoj školskoj godini nastavnici i direktori škola bi mogli da imaju sa časovima – fizičkog vaspitanja! Razlog nije teško dokučiti, pošto će đaci biti mnogo bliži jedni drugima nego dok sede u klupama.
Već na prvi pogled je jasno da će ove godine biti mnogo više teorije, a manje prakse.
– Fizičko, kao što znate, obuhvata i zdravstveno vaspitanje, a plan je da se govori mnogo o epidemiji – rekao je juče ministar prosvete Mladen Šarčević.
Dok vreme bude dozvoljavalo rad napolju manje će biti problema, ali kada zima natera đake i nastavnike u sale…
– Kolektivni sportovi ne mogu da se tolerišu, isključivo vežbanje na distanci. Sada je virus prisutan, možda će se i pravila menjati zavisno od situacije – objasnio je dr Predrag Kon, član Kriznog štaba i definitivno neko ko se najviše zauzeo oko donošenja epidemioloških mera u školama i vrtićima.
Kako je dodao, nema kolektivnih sportova, ali ni skandiranja, navijanja…
– Baš kao i kod pevanja i ovde može da se poveća izlučivanje virusa ako je neko zaražen – rekao je dr Kon.
– Na fizičkom nema kolektivnog sporta, a za individualne sportove (gimnastika i sl.) treba proveriti uslove (veličina sale, mogućnost prirodne ventilacije i sl). Nastavu fizičkog vaspitanja treba organizovati na otvorenom kada god je to moguće i realizaciju nastavnog programa tako da se izbegne bliski kontakt odnosno održi fizička distanca od najmanje dva metra u svim pravcima – navodi se u Uputstvu o merama zaštite zdravlja učenika i zaposlenih, za osnovne i srednje škole.
Ukoliko se časovi organizuju u sali za fizičko treba obezbediti nastavni program koji će omogućiti održavanje fizičke distance. Ukoliko sala ima dva ulaza iskoristiti ih za podelu učenika u grupe u cilju smanjenja gužve. Pre i posle svakog časa neophodno je dezinfikovati zajedničke predmete (sprave, lopte i sl.), očistiti/oprati salu i provetriti je.
Dakle, oni đaci koji se budu odlučili da dolaze redovno u školu moraće da se zadovolje gimnastikom, eventualno trčanjem, vežbama, na fudbal ili košarku do daljnjeg mogu da zaborave! Što im svakako neće biti po volji.
A oni koji se budu opredelili za onlajn nastavu, e njima će tek fizičke aktivnosti biti ravne nuli.
Izvor: Blic