U pripremi propisi koji će uneti novine u dobijanju prava na dečji dodatak. Dobijaće 50 odsto novca više nego ostali mališani

DECA sa invaliditetom u Srbiji ubuduće će primati dečji dodatak uvećan za 50 odsto u odnosu na ostale korisnike, i to je još jedan vid podrške njihovim porodicama koji predviđa Nacrt zakona o finansijskoj podršci porodicama s decom!
Tvorci propisa, kako za “Novosti” kaže ministar za rad Aleksandar Vulin, uprkos mnogobrojnim kritikama javnosti, nisu odustali od zahteva da dete, ukoliko ne ide redovno u školu, neće biti na listi primalaca dodatka. Osnovna škola je obavezna, a dečji dodatak nije mera socijalne politike.
– Broj dece od sedam do 15 godina koja primaju novac je 183.000, a srednjoškolaca od 15 do 19 godina imamo svega 83.000 – kaže Vulin. – To znači da je “otpalo” već 100.000 njih za samo nekoliko godina, pa se postavlja pitanje koliko ih je išlo i u osnovnu školu. Želimo samo da ih nateramo da idu na nastavu da ne bi sutra bili opet na teretu države kao socijalni slučajevi.
On otkriva da je povećan i broj godina za primanje novca za najmlađe. Ovo pravo može da ostvari četvoro dece iz porodice, a novina je to što, kada jedno dete “izađe” iz prava, može da ga dobije sledeće.
– U 2015. godini za dečju zaštitu ukupno je izdvojeno 49,5 milijardi dinara – kaže ministar. – Iz budžeta je za dečje dodatke otišlo oko 12,3 milijarde dinara. Zakon o finansijskoj podršci porodicama s decom kontroliše ogromnu količinu novca, oko 29 milijardi dinara. Novim pravilima ćemo izbeći zloupotrebe, a zbog toga smo uveli i novo pravilo da porodilje direktno dobijaju novac, a ne da ga, kao do sada, država uplati tek kada poslodavac zatraži refundaciju.
Vulin naglašava da je ovaj zakon naišao na kritike, slično kao i Zakon o radu, ali je činjenica da će on trajno ukinuti zloupotrebe i olakšati, pre svega, porodiljama.
– Uveli smo dve nove kategorije porodilja kojima će biti isplaćivana nadoknada – vlasnice poljoprivrednih gazdinstava i zaposlene na privremenim i povremenim poslovima, što je bio zahtev poslednjih deset godina – objašnjava ministar. – Za svakog ko je ušao u pravo važiće stari zakon, a problem će imati žene koje su radile manje od godinu dana, jer će naknadu dobiti samo one koje su radile minimum 18 meseci.
Novim zakonom o finansijskoj podršci porodicama s decom nisu obuhvaćene pripadnice lepšeg pola koje rade po ugovoru o delu ili autorskom pravu. Ministar Vulin naglašava da je to “veoma klizav teren”.
– To obuhvata veliki broj žena, a nema se ni toliko para – kaže on. – Na primer, autorski honorar može da bude 10.000 ili 100.000 dinara. Proširili smo pravo najviše što smo mogli, a najvažnije je što ga nismo smanjili nikome.
FIRME ZAPOŠLjAVAJU PORODILjE
U SRBIJI postoje firme koje zapošljavaju samo porodilje i “pumpaju” po 200.000 dinara primanja, a deo uzimaju sebi. Prosek primanja porodilja u Srbiji je 62.000 dinara bruto, što znači da nijedna žena nikada nije radila “na minimalcu”. Činjenice su, ipak, malo drugačije. Mali procenat žena prima enormne sume, i to su one koje su se “snašle”, dok ostale dobijaju koliko im i pripada.
J. Ž. SKENDERIJA
Izvor: Novosti
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Italijanski fotograf pokazuje kako izgleda detinstvo u različitim krajevima sveta
Italijanski fotograf Masimo Bieti putuje svetom fotografišući ljude sa raznih meridijana. Među njegovim modelima posebno mesto zauzimaju deca, čije fotografije pričaju priču o detinjstvu u svim krajevima sveta - od...
Dečaci lekari, devojčice sestre? Slika koja je izazvala debatu na društvenim mrežama
Fotografija devojčice i dečaka u uniformama sestre i lekara nedavno je izazvala žestoke reakcije na društvenim mrežama nakon što ju je podelio Tviter nalog Medical Shots. Mnogi su sliku okarakterisali...
Praistorijski Evropljani hranili su bebe na flašicu životinjskim mlekom
Na arheoliškim nalazištima u Evropi pronađene su male keramičke posude, ponekad u obliku životinja, sa izlivom kroz koji je mogla da se sipa tečnost. U njima su pronađeni ostaci životinjskog...
Majka poslala “rađajući roditelj”: Porodilište u Britaniji uvodi rodno neutralne termine
U bolnici u britanskom Brajtonu, osoblje u porodilištu je...
Nema komentara.