Želja za privatnošću je prirodan deo odrastanja. Zapravo, privatnost je ključna za tinejdžere kako bi stekli samostalnost i individualnost. Roditeljima može biti teško da prestanu da nadgledaju svaki aspekta života svog deteta. Međutim, davanje veće slobode ključno je za njihov razvoj i sticanje veština potrebnih za funkcionisanje u svetu odraslih.
Naravno, bitno je da napravite razliku između ekstremne tajnovitosti vašeg tinejdžera, koja može ukazivati na problem, i prirodne potrebe za privatnošću. Razvoj zdravog, pouzdanog i nezavisnog tinejdžera zahteva poštovanje njihove rastuće potrebe za privatnošću.
Veza između privatnosti i poverenja
Uobičajeno je da tinejdžeri žele da im se veruje i da im se omogući više odgovornosti. Oni žele da ih posmatrate kao zrele ličnosti i da se njihovo mišljenje i želje poštuju.
Međutim, osnove za privatnost tokom tinejdžerskih godina treba da se izgrade mnogo pre adolescencije. Izgradnja poverenja počinje stvaranjem čvrste veze između roditelja i deteta koja poštuje dete kao pojedinca, kaže Angela Lamson, PhD, LMFT, porodični terapeut i profesor ljudskog razvoja i porodičnih nauka na Univerzitetu Istočna Karolina.
„Privatnost i poverenje su ukorenjeni u povezanost,“ kaže dr Lamson. Ako ste izgradili otvoren dijalog i odnos zasnovan na poverenju, bićete u mogućnosti da detetu pružite sve više slobode kako odrasta. To ujedno znači i veću privatnost koja ide uz slobodu.
Davanje prostora i privatnosti tinejdžerima omogućava im da se osećaju povereni, sposobni, nezavisni i sigurni u sebe. Omogućavanje odgovarajućih nivoa privatnosti pokazuje im da verujete u njihov sud, namere, donošenje odluka i sposobnost da se pridržavaju vaših pravila.
„Veoma je važno razgovarati sa svojom decom o tome šta privatnost znači,“ kaže dr Lamson. Privatnost se ne odnosi samo na njihove prijatelje, stvari, online prisustvo, sobu, razgovore i društvene ili romantične interakcije. Takođe se odnosi na njihovo telo, objašnjava dr Lamson.
Zašto je važno dati tinejdžerima privatnost?
Kroz proces sticanja samostalnosti i prelaska u odraslo doba, povećanje nivoa privatnosti omogućava tinejdžeru da razvije nekoliko veština i nauči važne lekcije.
Razvoj interesovanja
Kako tinejdžeri odrastaju, suočavaju se sa velikim izazovima, poput otkrivanja kakva osoba žele da budu, gde se uklapaju i šta žele da rade u životu. Počinju kritički da promišljaju svet oko sebe i razvijaju nova socijalna, romantična, praktična i profesionalna interesovanja.
Važno je prepoznati da želja za većom privatnošću ne znači nužno da vaše dete nešto skriva. Umesto toga, to je zdrav i uobičajen deo procesa razvoja individue.
Fizički razvoj
Takođe, treba imati na umu da tinejdžeri prolaze kroz brze fizičke promene koje čine privatnost u ovom uzrastu još važnijom. Dete koje je nekada bilo potpuno opušteno menjajući odeću pred roditeljem možda više neće želeti da se svlači dok je roditelj u prostoriji.
Tinejdžeri takođe mogu zaključati vrata svoje sobe ili kupatila kako bi osigurali da im privatnost bude poštovana. Ovo ponašanje je tipično za tinejdžere i nije nužno razlog za brigu.
Samopouzdanje
Kada tinejdžerima pružite potrebnu privatnost, to im pomaže da postanu nezavisniji i gradi njihovo samopouzdanje. Pružanje privatnosti vašoj deci pokazuje im da verujete u njih i da imate poverenja da će donositi dobre odluke. Na kraju, što više veruju da vi verujete u njih, veća je verovatnoća da će ispuniti očekivanja.
Ipak, ne ignorišite znakove da je to poverenje možda narušeno, kaže dr Lamson. Budite spremni da reagujete ako se ispostavi da im je potreban nadzor. Kao roditelj, trudite se da pronađete balans između toga da znate šta vaš tinejdžer radi, da im verujete, ali i da prepoznate kada je potrebno da reagujete.
Manje sukoba
Kada tinejdžeri veruju da su im roditelji narušili privatnost, često se ljute, što dovodi do konflikata. Tinejdžeri mogu osećati da im roditelji ne veruju ili da ih i dalje vide kao „decu.“
Tada bi trebalo da napravite korak unazad i procenite gde možete pružiti svom tinejdžeru više prostora i privatnosti, a da ne ugrozite njihovu potrebu za sigurnošću i vođenjem sa vaše strane. Ako sumnjate da vaš tinejdžer skriva nešto zabrinjavajuće, poput alkohola, pušenja, problema sa okolinom ili nezdravih životnih navika, trebalo bi da istražite o čemu je reč i postavite odgovarajuće granice.
Kako izbalansirati privatnost tinejdžera i nadzor
Sa jedne strane je važno pružiti tinejdžerima prostor koji žele, a sa druge bitno je da imate na umu da tinejdžeri još nisu uvek spremni da se nose sa svim odraslim odlukama i odgovornostima. I dalje im je potrebna vaša pomoć i pažljivo praćenje.
Nije neuobičajeno da tinejdžeri donose odluke brzopleto i ne razmišljaju o posledicama svojih izbora. Tinejdžeri su skloni impulsivnosti i često im nedostaju veštine kritičkog odlučivanja. Tinejdžerima i dalje treba vaš savet i podrška, a ponekad čak i nadzor. Bitno je da deca i dalje redovno komuniciraju sa vama i da svoju privatnost odgovorno.
Pružanje privatnosti tinejdžerima nije isto što i davanje potpune slobode, kaže dr Lamson.
Svaki tinejdžer je jedinstven i njihove potrebe su različite, stoga imajte na umu ko je vaš tinejdžer i pronađite način da izbalansirate njihovu potrebu za privatnošću sa vašom potrebom da osigurate njihovu sigurnost i bezbednost.