Kada nam je nešto nepoznato raste osećaj tenzije, straha, a samim tim i nivo stresa. Stres uključuje emocije, a isključuje racionalno razmišljanje. Slično se dešava i na porođaju, a reakcije žena imaju raspon od burnih, neočekivanih, do nepromišljenih.
Za svaki tip ličnosti, pored osnovnih karakteristika, specifično je i ponašanje pod stresom.U toku dana mi doživimo „blagi“ stres nekoliko desetina puta, ali on traje kratko, svega par sekundi i sa njim možemo da se „izborimo“, tj. da se brzo vratimo u balans. Međutim, ukoliko se izlaganje stresnim situacijama produži, tolerancija na tenziju se smanjuje i tada se povećava šansa za ulazak u drugi, ozbiljniji nivo stresa. Za trudnice koje su provele nekoliko nedelja ili meseci strahujući od porođaja (od toga da li će prepoznati znake za polazak u porodilište, da li će sve biti u redu, do straha od bolnog iskustva), sam ulazak u porodilište može da bude okidač za pokretanje stresa. Da bi žena umela da vlada sobom važno je da prođe kroz mentalnu pripremu za porođaj, a prepoznavanje specifičnih ponašanja na porođaju prema tipu ličnosti, može da bude dovoljan razlog da se već sad pridružite nekoj školici za trudnice.
Pročitajte i: Tri naučno dokazana načina da se olakša i ubrza porođaj
Na ponašanje u nekoj specifičnoj situaciji utiče mnogo faktora, a što je stres veći to ono postaje izraženije. Ima mnogo kombinacija i varijacija, a ovo je šest najčešćih ponašanja na porođaju (koja se mogu već sad prepoznati i u nekim svakodnevnim situacijama). Navedeni primeri su ekstremnije opisani da bi se lakše uočile razlike u ponašanju koje nije korisno. Ovakvo ponašanje ograničava prostor za saradnju sa osobljem porodilišta, što je važno da bi žena mogla da prati njihova uputstva i zahteve i prebacila pažnju na prvom mestu na bebu, a onda i na sebe.
Porodilja-kontrolor
Ima sve informacije o porođaju, informativno je veoma dobro pripremljena. Ulazi u stanje stresa jer ne može da kontroliše sve što se oko nje dešava – čekanje na prijemnom šalteru, pažnja osoblja, brzina kojom se odvija porođaj… Počinje brže da priča, postavlja mnogo pitanja, ali ne čeka odgovor, ukoliko je partner prisutan na porođaju preuzima od njega sve ono što je ranije očekivala da će on da radi (da joj nešto doda, da pozove babicu, lekara…), prebacuje fokus na sve što „ne valja, nije kako treba, ne radi se to tako…“, na kraju postaje frustrirana.
Preporuka: Uvežbavanje prebacivanja fokusa sa negativnog na pozitvno kroz mentalne tehnike, još u toku trudnoće.
Evo citam ovo prelepo teorijsko stivo koje nema veza sa emorijskim i egzaktnim cinjenicama, pa se bas pitam da li se ovaj sveznajuci lefe couch poradjala i ako jeste kom tipu ona pripada? Na osnovu cega je pisam tekst, na osnovu iskustva ili cinjenica, navedite izvor? I koji je cilj istog? Da se popune strane i kritikuju zene? Posto vidim nijedno ponasanje nije adekvatno.