Šta je Baby-led Weaning (BLW)?

Baby-led Weaning – termin koji bi na srpskom mogao da se prevede kao tranzitorna šema hranjenja – samostalno hranjenje odojčadi, ali ćemo u nastavku teksta koristiti engleski termin.

Kao terapeut hranjenja smatram da je informisanost roditelja jedini način da donesu pravu odluku vezanu za stimulaciju svog deteta. Upravo zbog toga moram izneti svoj stav u vezi BLW,  jer praksa me inspiriše da podelim drugačije mišljenje u vezi ove tehnike, od onog uvreženog, koja po rečima mnogih stimuliše orofacijalni razvoj odojčadi. Da li je upravo tako ili je to iluzija ljudi koji dovoljno ne poznaju neuroanatomske postulate razvoja orofacijalne regije, saznaćemo u nastavku teksta.

Moram priznati da sve navedeno u vezi ovog načina hranjenja zvuči veoma primamljivo, izuzev informacija da ukoliko se odlučite za ovu vrstu hranjenja vaše bebe, morate imati završen kurs prve pomoći – u slučaju davljenja i reanimacije. Rečenica koja se nekako ne izgovara, jer to se NIKAKO neće desiti baš vama i zato što su baš SVE bebe koje poznajete u okruženju, žvakale čim su im dali komadnu hranu.

- Advertisement -

Baby-led Weaning – termin koji bi na srpskom mogao da se prevede kao tranzitorna šema hranjenja – samostalno hranjenje odojčadi, ali ćemo u nastavku teksta koristiti engleski termin.

BLW uključuje nuđenje hrane pogodne za manipulaciju prstima, koje šestomesečno dete može uzeti – obično u obliku štapića ili tračice. Hrana treba da bude meka i pogodna za žvakanje desnima. Da li se neko od roditelja zapita zašto se baš nude tračice? Oblik hrane, ponuđen ovim načinom hranjenja, uslovljen je činjenicom da odojče u tom uzrastu nema pincet hvat, on se javlja tek u 9. mesecu. I gle čuda, tada se javlja i pravi refleks žvakanja. Odojče u 6. mesecu ima refleks nipinga – to je buduća forma vertikalnog žvakanja i refleks koji ne može sažvakati čvrstu hranu, nego je može samo zgnječiti i refleksom sisanja prebaciti dalje, na koren jezika, da bi se hrana gutala. Zamislite sada roditelja koji ovaj BLW shvata kao stimulaciju orofacijalne regije. To je bukvalno isto kao da preskočite fazu puzanja i kažete svojoj bebi – Ne, ljubavi. Ne moraš puzati. Ti ćeš od sutra samo hodati.

Znam da će se sada javiti gomila roditelja koja će reći – ali ja sam uspeo da moja beba odmah koristi komadnu hranu. Naravno da ste uspeli, jer ste mozak Vaše bebe izložili diskonforu. Iskustvo preživljavanja. Da se to odojče ne bi udavilo od komadne hrane, vrši adaptaciju orala na izazov koji ste mu (iz najbolje moguće namere) nametnuli, jer samo želite stimulaciju, a ta stimulacija podrazumeva fazu za koju ne postoji neuroanatomska zrelost moždanog stabla. Moram priznati da se kao terapeut hranjenja, sa iskustvom više od jedne decenije, nikad nisam susrela sa detetom koje posle navršene treće godine života, superiornije žvaće od svojih vršnjaka, jer su ga roditelji izložili komadnoj hrani sa 6 meseci. Zašto treća godina? Jer tada refleks žvakanja doživljava kompletnu zrelost. Zamislite koliko je to kompleksna motorna radnja, kada je detetu potrebno 3 godine da je usavrši. Nije racionalno misliti da možete da je unapredite preranim izlaganjem Vaše bebe komadnoj hrani, jer za to nemate podršku kranijalnih nerava.

U nastavku, želim da pojasnimo pristup BLW-u. Ovo su glavne tačke o kojima ću diskutovati:

  • BLW je pristup uvođenju čvrste hrane, gde se bebe samostalno hrane od početka, počevši oko 6. meseca starosti.
  • Roditelji ne moraju da pasiraju hranu za bebe ili kupuju gotove kašice ukoliko to ne žele; umesto toga, mogu bebi ponuditi meke tračice ili štapiće hrane za žvakanje.
  • BLW promoviše nezavisnost, konzumiranje hrane koju jede ostatak porodice, i može donekle sprečiti probirljivost u ishrani. Mnoge porodice uživaju u ovome jer ne moraju da pripremaju posebne obroke za svoju bebu i uživaju gledajući bebu dok istražuje nove ukuse i teksture.
  • BLW ne uvećava rizik od gušenja, dokle god se problematične namirnice izbegavaju ili prilagođavaju.
  • Bebama nisu potrebni zubi da bi jele čvrstu hranu. One koriste svoje meke, zadnje desni za žvakanje.
  • BLW ne zahteva upotrebu kašičice pri hranjenju. Beba samostalno stavlja hranu u svoja usta. Međutim, neki roditelji se odlučuju da svoju bebu i dalje hrane kašičicom, i to je takođe u redu.
  • Bebama nisu potrebni zubi da bi jele meku hranu, pogodnu za držanje u rukama.
  • Bebe su spremne za BLW onog momenta kad mogu samostalno da sede, uz minimalnu asistenciju, kada pokažu interesovanje za hranom i kada su u stanju da ustima prinesu igračke za žvakanje. Savetujemo da počnete oko 6. meseca starosti i kad beba pokaže pomenute razvojne veštine.
  • Počnite sa mekom hranom kao što je kuvani brokoli, tračica avokada, banane, kuvana piletina, filet lososa u tračicama, tost sa maslacem ili meka kruška.
  • Važno je da hrana bude u obliku tračica, jer šestomesečne bebe ne mogu da prihvate male komade hrane.
  • Počnite sa jednim obrokom dnevno, kada je beba stara 6 meseci i napredujte ka tri obroka dnevno, do devetog meseca.
  • Aktivnost gaga je normalna pojava u početku – osluškujte i pažljivo promatrajte vašu bebu.
  • Završen kurs reanimacije u slučaju davljenja

BLW je pristup koji podrazumeva uvođenjenje čvrste hrane, gde se bebe samostalno hrane. Izvorno je definisan u knjizi „Baby-led Weaning“ koju je napisao Gill Rapley, 2008. i od tada je postao popularan širom sveta.

Pristalice ovog pristupa vole što isti promoviše nezavisnost tokom obroka, dozvoljava bebama da jedu isto što i ostatak porodice i čini obroke praktičnijim jer roditelji spremaju istu vrstu obroka za sve.

BLW, takođe poznat pod nazivom samostalno hranjenje odojčadi, dopušta bebama da se samostalno hrane hranom za odrasle, oko 6. meseca starosti. Umesto davanja isključivo pasirane hrane, na kašičicu, roditelji nude meke namirnice, u obliku štapića, koje bebe mogu uzeti i prineti ustima. Bebe uče da jedu sve vrste bezbednih tekstura (od piletine, do prženog brokolija, do tosta namazanog maslacem), tako što se samostalno hrane.

- Advertisement -

Pristalice ovog pristupa vole što isti promoviše nezavisnost tokom obroka, dozvoljava bebama da jedu isto što i ostatak porodice i čini obroke praktičnijim jer roditelji spremaju istu vrstu obroka za sve. Pomaže bebama da prepoznaju znake sitosti i može biti blagotvorniji za razvoj govora, nego u situaciji kada hranjenje obavljaju roditelji. Takođe, može pomoći u razvoju finih motornih i oralno-motornih (žvakanje, gutanje) veština i jednostavniji je za mnoge porodice, jer ne zahteva pripremu posebne hrane za odojčad.

Ovde ću se zaustaviti u definisanju ovog načina hranjenja, jer je samostalnost i interocepcija, koja se očekuje od bebe na ovom uzrastu opet imaginacija. Odojče staro 6 meseci još uvek nema razvijenu interocepciju, da može da prepozna svoje senzacije u odnosu na svet koji ga okružuje, a isto tako, retko koja je beba na ovom uzrastu motorno spretna, da stabilno sedi i istovremeno se hrani. Zato vrlo često dolazi do aktivnosti gaga. Aktiviranje gaga dovodi do aktiviranja hipokampusa, hipotalamusa i amigdala, koji svojim aktivnostima utiču na rad štitne žlezde, jetre i želudca. Česta aktivnost refleksa gaga, dovodi do vagusne simpatičke reakcije.

Jedan od razloga zašto toliko volimo BLW?

Autor navodi da uspostavlja pozitivnu dinamiku hranjenja između beba i njihovih staratelja, koja dozvoljava bebama da kontrolišu koja vrsta i količina hrane ulazi u njihova usta. Prilikom hranjenja dece svih uzrasta, preporučujemo model „Vi obezbeđujete, dete odlučuje“, što znači da vi obezbeđujete hranu, a dete odlučuje koliko će pojesti. Kod BLW pristupa, sa „Vi obezbeđujete, dete odlučuje“ modelom počinjete u samom startu. Opet iluzija koja nije neuroanatomski potkrepljena. Koliko će beba jesti, definisano je nivoom leptina i grelina i ponašanjem roditelja na ovom uzrastu. A kako se ponaša roditelj – očekuje od bebe nešto za šta mozak nije spreman. Ovim načinom hranjenja, hrana vrlo često postaje igra, a da ne pričamo o bihemijskim procesima te bebe, kojima je roditelj izlaže da bi je stimulisao.

Pročitajte i: Heljda za bebe – super zdrava namirnica koju će mališani obožavati

Zato, dragi roditelji, budite informisani kada donosite neku odluku, zarad boljeg sutra Vašeg deteta. Želim Vam puno  magičnih momenata sa Vašom šestomesečnom bebom i zdrave navike koje se tiču oralnog unosa hrane.

Izvor: https://sopprotokol.com/

spot_img

Najnovije

Španija: Jasna ograničenja za decu – evo koliko dugo smeju da koriste ekrane

Nastavnicima će biti zabranjeno da zadaju domaće zadatke koji uključuju korišćenje ekrana, kako bi se smanjili "rizici" intenzivne upotrebe informacionih tehnologija u ranom uzrastu.

Istraživanje potvrdilo da zdrav način života može da spreči depresiju

Vođenje zdravog načina života dugo je povezivano sa fizičkim zdravljem, a nedavno istraživanje je potvrdilo da utiče i na mentalno, navodi agencija Sinhua.

Stručni saveti defektologa koji mogu olakšati roditeljstvo

Biti roditelj znači svakodnevno tražiti najbolje načine da podržite svoje dete. Ali šta kada naiđete na izazove u razvoju, ponašanju ili učenju?

Ivan Petković, TK „Haron“: Tenis gradi karakter i snažan osećaj za pravdu i pravičnost

Ivan Petković, trener u teniskom klubu i školi tenisa „Haron“, osnivač turnira "TENISKE NADE" i predsednik stručnog odbora Teniskog saveza Beograda, govorio je za Detinjarije o tome šta znači profesionalno bavljenje sportom iz svog dugogodišnjeg iskustva kao trenera.

Umetnost življenja leži u 7 jednostavnih Dalaj Laminih saveta za sreću

Kao što nam dalaj lama pokazuje, sreća nije u velikim kućama, fensi automobilima ili na vrhu Forbsove liste.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img