Američki sajt Parents.com objavio je listu stvari koje pedijatri mole da prestanete, jer im njihovim činjenjem otežavate posao
1. Prestanite da se konsultujete sa dr Guglom
Kada se uplaše za zdravlje svog deteta, roditelji odmah odu na internet. Naravno da postoje ozbiljne i relevantne veb strane, poput zvaničnih sajtova pedijatrijskih udruženja, ali nemoguće je detetu postaviti dijagnozu tek tako. Pedijatri kažu da roditelji koji prvo konsultuju internet u ordinaciju dolaze sa predubeđenjem da njihovo dete ima ovu ili onu bolest, te da ih je teško razuveriti.
2. Prestanite da za svaku sitnicu trčite u hitnu službu
Osim kad su baš hitni slučajevi u pitanju, mnogo je bolje prvo pozvati telefonom, zamoliti za savet i porazgovarati sa lekarom. Tako ćete se umiriti i dobiti procenu da li zaista treba doći u hitnu službu ili otići kod pedijatra sledećeg jutra.
3. Prestanite da zahtevate antibiotike
Prirodno je da želite da vam dete što brže ozdravi, ali antibiotici najlešće nisu put ka izlečenju, već ka slabijem zdravlju. Oni su lek za bakterijske infekcije, ali deca uglavnom oboljevaju od virusnih. A viruse ne leče antibiotici već mirovanje i strpljenje. Antibiotici u tom slučaju mogu samo stvoriti kod vašeg deteta bakterijske sojeve otporne na lekove.
4. Ne odbijajte vakcine i ne zahtevajte promene rasporeda vakcinacije
Ironično je da roditelji toliko vole antibiotike a toliko se istovremeno plaše vakcina. Čak i kada nemaju ništa protiv vakcinacije, žele da ih njihovo dete prima po drugačijem rasporedu. A što se vakcinacija više odlaže, to je dete duže nezaštićeno.
5. Prestanite da ostavljate decu pred ekranima koliko žele
Što su vaša deca više pred ekranima, to se manje igraju napolju, manje su fizički aktivna i sporije se razvijaju njihove društvene veštine.
6. Prestanite da mislite da prehlade imaju veze sa hladnim vremenom
Vaše dete neće se prehladiti ako izađe bez jakne i nema smisla da stalno bijete takve bitke sa njim. Prehlade su virusne infekcije koje deca dobijaju zato što diraju zaražene površine a onda ruke stavljaju u nos, oči i usta. Zimi se deca više razboljevaju zato što su više unutra, a u zatvorenom i slabo provetrenom prostoru virusi se lakše prenose.
7. Nemojte preskakati sistematske preglede
Svi roditelji su preopterećeni obavezama i lako je preskočiti posetu lekaru onda kada detetu ništa ne fali. Ali pedijatri upozoravaju da time gube priliku da spreče nastanak i razvoj određenih bolesti i poremećaja. Umesto da samo leče onda kada je dete već bolesno, pedijatri treba i da na vreme primete probleme sa vidom, krvnim pritiskom, usporenim rastom, krivom kičmom, srčanim šumom… Istovremeno, ovakve posete omogućavaju detetu da se navikne na svog pedijatra.
8. Ne čistite uči deteta štapićima
Time samo nabijate ušni vosak dublje u ušni kanal, zbog čega vremenom dete počinje slabije da čuje i oseća bol. Umesto toga, dozvolite vodi da uđe u uši tokom kupanja pa će vosak sam izaći.
9. Prestanite da paničite zbog visoke temperature
Osim ako je u pitanju novorođenče, kada treba biti oprezan, visoka temperatura je samo jedan od simptoma koje treba prijaviti pedijatru. Visoka temperatura skoro nikad nije nešto što će zabrinuti lekara, već je, poput zapušenog nosa, bola, kašlja – deo kliničke slike koji će lekaru pomoći da donese dijagnozu.
Srpski pacijenti mole srpske doktore da prestanu da daju antibiotike svaki put kad kada dete kaslje ili mu curi nos ili mu je crveno grlo! Bez krvne slike, bez briseva!