Mnogi domaći stručnjaci kažu da postoji veliki broj biljaka na otvorenom koje mogu da prezime u zatvorenom prostoru, ali morate da birate mudro jer neke biljke mnogo teže podnose zimske uslove.
Biljke koje treba držati u kući tokom zime
Za Real Simple, stručnjaci su podelili šest vrsta biljaka koje su pogodne za unutrašnje prostore.
Začinsko bilje
Začinsko bilje uključuje bosiljak, ruzmarin, vlašac i mentu. Ako je vaše bilje već u saksiji, možete uneti. Ako ne, obavezno presadite biljku u posudu dovoljno veliku da primi korenov sistem i dodatno zemljište, kaže botaničar Brandi Eide.
Većini biljaka treba mnogo svetlosti, pa bi prozor okrenut prema jugu ili zapadu bio idealan za njih. Ako to nije moguće, možda ćete morati da obezbedite dodatno osvetljenje biljaka, kaže Eide.
Što se zalivanja tiče, najbolje je to raditi svaka tri do četiri dana ili kada se gornja trećina zemlje osuši.
Begonije, geranijumi i koleusi
Jednogodišnje biljke u saksiji, kao što su begonije, geranijumi i koleusi, imaju tendenciju da se dobro snalaze u zatvorenom prostoru, kaže stručnjakinja Dona Lajtner.
„Obavezno ih postepeno prebacite u unutrašnje uslove kako biste izbegli šok“, kaže Lajtner. Na primer, možete početi tako što ćete uneti biljke na nekoliko sati i povećavati vreme provedeno u zatvorenom prostoru iz dana u dan. I obavezno ih postavite na sunčana mesta kako bi oponašali njihovo spoljašnje okruženje, savetuje Lajtner.
Proverite da li ima štetočina (poput insekata, grinja i lisnih vaši), tretirajte sve infestacije, a zatim postavite biljke blizu prozora da biste održali zdrav rast.
Takođe ih držite dalje od direktnog izvora toplote i uverite se da imaju dobar protok vazduha. Za gomoljaste begonije, lukovice ćete morati da iskopate nakon prvog mraza i odsečete izdanke, kaže botaničar Julija Omelčenko. Zatim stavite biljke na papir na toplo i suvo mesto.
Paparat
Tropskim biljkama, poput hibiskusa i paprati, potrebna je toplota i vlaga da bi uspele, tako da se obično dobro snalaze u zatvorenom prostoru, kaže Lajtner.
Iako ne postoje posebna uputstva za premeštanje paprati, Lajtner kaže da uvek orezuje svoje biljke i osvežava njihovu zemlju pre nego što ih unese u zatvoreno.
Pošto paprati vole vlagu, razmislite o dodavanju ovlaživača u prostoriju, kaže Lajtner, i zapamtite da smanjite raspored zalivanja. „Biljkama je prirodno potrebno manje hidratacije kada su u zatvorenom prostoru“, kaže ona.
Citrusi u posudama
Stabla citrusa u posudama, poput limuna, limete, pomorandže i mandarine, veoma su osetljiva na niske temperature. Ne samo da mraz može da ošteti njihove plodove i cvetove, već može da ubije i celo drvo, kaže Omelčenko.
Premeštanje ovih biljaka u zatvorenom prostoru pomoći će im da održe zdrav rast.
Proverite drveće na štetočine i tretirajte sve infekcije pre nego što ih unesete u kuću. Ako je vaše drvo prilično veliko, koristite kolica za siguran transport.
Ovim drvećem je potrebno osam do 12 sati direktne sunčeve svetlosti dnevno, kaže Omelčenko, i potrebna im je prostorija sa prilično toplom temperaturom.
Zalivajte ih samo kada je gornji sloj zemlje suv i razmislite o upotrebi ovlaživača.
Kaktusi i sukulenti
Ove biljke su poznate po tome što preživljavaju u teškim uslovima, ali imaju jednu slabost: mraz. Unošenje unutra omogućava im da uđu u period mirovanja dok se ne zagreje.
Prilikom rukovanja pazite da ne oštetite stabljike i iglice kaktusa i koristite debele rukavice ili specijalne alate, poput pincete, kada radite sa bodljikavim vrstama da biste zaštitili ruke, kaže Omelčenko.
Pre nego što premestite kaktuse i sukulente u zatvorenom prostoru, takođe treba da proverite da li ima insekata ili brašnastih buba.
Kaktusima je potrebno mnogo sunčeve svetlosti, pa je najbolje da ih postavite na prozorsku dasku okrenutu prema jugu da bi dobili nekoliko sati direktnog sunca. Zimi, ove biljke miruju i treba ih vrlo malo zalivati. Pustite da se njihova zemlja osuši dve trećine ili čak potpuno pre zalivanja.
Prekomerno zalivanje će izazvati trulež korena, što je najčešći problem kod sukulenata, posebno zimi.
„Ove biljke mnogo bolje tolerišu isušivanje od viška vlage“, kaže Omelčenko.
Canna ljiljan
To je vrsta ljiljana koji preferira zatvorenije uslove tokom zime, ali je njihovo izmeštanje najkomplikovanije od ovde navedenih biljaka.
Razlog zašto ove ljiljane treba premestiti je taj što mraz može uništiti njihov korenov sistem, što će ih trajno uništiti, prenosi N1 Zagreb.
Nakon prvog mraza, odrežite stabljike, ostavljajući oko centimetar iznad zemlje. Zatim pažljivo iskopajte jamu i uklonite višak zemlje bez pranja. Ostavite biljke na suvom, hladnom, dobro provetrenom mestu nekoliko dana pre skladištenja, kaže Omelčenko.
Postavite korenje u kartonske kutije, pazeći da se ne dodiruju, i napunite kutije suvim vermikulitom, tresetom ili peskom kako se biljke ne bi osuše. S vremena na vreme bacite trulo korenje. Neke biljke možda neće preživeti zimu“, kaže Omelčenko, „ali kada mrazevi prestanu, preživele možete ponovo posaditi napolju“.
Izvor: N1