Bolje je znanje za 3 ili 4 – nego poklonjena petica

Kada se približi kraj školske godine - na scenu stupa drama oko zaključivanja ocena. Poklonjena, zaslužena - svejedno će se naći u knjižici

Zaključivanje ocena na kraju polugodišta predstavlja logičan sled dešavanja. Učenici već znaju svoje prosečne ocene iz svakog predmeta i mogu pretpostaviti koju će im ocenu nastavnik zaključiti. Takođe, nastavnik, na osnovu svoje evidencije donosi tu zaključnu ocenu i upisuje je u dnevnik.

Međutim, kraj školske godine predstavlja potpuno novu situaciju – pa se zaključivanje na kraju drugog polugodišta često pretvara u dramu koja ne uključuje samo nastavnika predmeta i učenika čija se ocena zaključuje – već i opšte mišljenje, komentar roditelja, drugih nastavnika, a po potrebi i mišljenje kolektiva, kao i krajnju presudu Nastavničkog veća.

- Advertisement -

Koje vrste zaključenih ocena postoje?

Popravljene ocene za prosek

Ovde je situacija sledeća: učeniku je potrebna jedna viša ocena kako bi imao bolji prosek, na primer – kako bi iz vrlodobrog prešao u odličan prosek. Tada se gleda ko bi mogao i hteo da da tu ocenu, kod koga je najrealnija ili ko je inače sklon da „poklanja“. Ukoliko je potrebno stiže se i do nastavničkog veća koje će doneti krajnju odluku – da li će ocena biti poklonjena ili ne.

Ostavljanje niže ocene – za nauk. 

Situacija gde se kalkulacijom ne dolazi do veće ocene, iako bi ona mogla biti i viša, već se „za nauk“ ostavlja niža ocena kako bi se u budućnosti učenik o kome je reč više potrudio.

Poklanjanje ocena – jer žive teško.

Procena nastavnika da na uspeh u školi i na ocenu iz nekog predmeta u najvećoj meri utiče kvalitet života učenika, situacija u kući ili neki događaj može uticati na to da nastavnik odluči da da višu ocenu đaku kako bi učinio da se on bolje oseća. Pedagoški ili ne – ne dovodi se u pitanje.

Preventivne više ocene.

Postoje čak i ocene koje se bez nekog posebnog razloga daju sa nižim kriterijumima – posebnim učenicima kako bi se prevenirale situacije kao što su razgovor sa roditeljima, isticanje problema ili pravdanje nastavnika što je dao ocenu koju je dao, a koja možda nije u skladu sa očekivanjima učenika ili okoline.

Ocene – čiste kao suza.

Trojka. Kao kuća. Prosek bez greške. O tim ocenama retko kad ima nešto da se kaže više od – čista kao suza.

Zarađene ocene – od početka do kraja.

Svaki plus, svaki domaći, svaki test, ocenjivanje, odgovaranje – po potrebi popravljanje na vreme. Ocene koje učenici zarade svojim trudom i znanjem, bez obzira da li su to najviše ocene ili neke niže – to je zarađeno baš njihovim znanjem i zalaganjem.

- Advertisement -

„Ocena nije merilo znanja niti može odrediti ko će biti uspešan u životu, a ko ne“ – komentar je koji se često čuje, pogotovo od strane onih koji „brane“ vrlodobre.

Ipak – ne uči se za ocenu, niti se ocenjuje samo znanje.

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Direktor Jovine gimnazije: Ne podržavam deklarisanje ljudi koje vodi ka podeli i razdoru

Direktor novosadske gimnazije “Jovan Jovanović Zmaj” Radivoje Stojković demantovao...

Deo zaposlenih u Jovinoj gimnaziji ostaje u štrajku i pored dogovora sindikata sa Vladom Srbije o nastavku nastave

Reprezentativni sindikati prosvetnih radnika odlučili su danas nakon pregovora sa predstavnicima Vlade Srbije da obustave štrajk od 20. januara. U međuvremenu je stigla vest da članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine (NSPRV), zaposleni u Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“u Novom Sadu, neće držati nastavu od naznačenog datuma.

Prosvetari OBUSTAVLJAJU štrajk, škola počinje 20. januara

Reprezentativni sindikati Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS „Nezavisnost“ i Sindikat radnika u prosveti Srbije saopštili su da su doneli odluku o moratorijumu na štrajkačke aktivnosti od 20. januara 2025. godine, te da nastavljaju pregovore sa Vladom.

Da li je perfekcionizam nešto čemu treba težiti?

Da li ste često preplavljeni strahom od neuspeha? Strah se može maskirati kao perfekcionizam, bes ili opsesija, a to uskraćuje priliku i parališe lične i profesionalne izazove.

Forum beogradskih gimnazija odbio ponudu Vlade

Glavni odbor Foruma beogradskih gimnazija(FBG) nije prihvato ponudu Vlade Srbije za povećanja zarada zaposlenih u obrazovanju, potvrdila je Danasu Ana Dimitrijević, potpredsednica tog sindikata.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img