Carski rez je ozbiljna operacija koja se ne sme raditi na zahtev

Najčešće komplikacije zahvata su infekcija, gubitak krvi, teško zarastanje rane i povećana intraoperativna i postoperativna opasnost od tromboze. Kod beba je povezan s većom mogućnošću astme, alergija i hroničnih upalnih bolesti creva

Planirani carski oštećuje crevnu floru

Zašto vaginalno rođena deca imaju manju učestalost alergijskih i metaboličkih bolesti još uvek nije do kraja poznato. O tome govori dosta studija i radova objavljenih zadnjih nekoliko godina. Velike nacionalne studije u Švedskoj i Danskoj unazad tridesetak godina ustanovile su značajno češću ppojavu hroničnih upalnih bolesti creva kod dece koja su rođena planiranim carskim rezom.

- Advertisement -

Te rezultate potkrepljuje i nedavno objavljeno američko istraživanje, koje ističe da porođaj carskim rezom na zahtev oštećuje novorođenačku crevnu floru (intestinalni mikrobiom). Istraživači su proučavali četiri meseca staru novorođenčad i ustanovili značajno smanjenje normalnog crevnog mikrobioma iz reda Ešerihije, Šigele i Bacteroides. Iako su tokom dojenja ustanovili značajni oporavak crevne flore, oni predlažu drugačiju ishranu novorođenčadi rođene elektivnim carskim rezom zbog smanjenog imunološkog odgovora ovako rođene dece.

Ozbiljan zahvat samo kada je neophodan

Nadalje, primjena kortikosteroida (dexamethason) koji se danas uglavnom u svim porodilištima rutinski primjenjuju pre planiranog carskog reza, a da bi se sprečio respiratorni distres novorođenčeta neposredno po porođaju, prema istraživanjima nekih autora (Stutchfielda i sur iz 2013.) ne smanjuje rizik od alergijskih i metaboličkih poremećaja ovako rođene dece. Stoga, treba naglasiti još jednom da je carski rez ozbiljan zahvat, povezan s mogućim nepovoljnim ishodima kako za majku tako i za dete, koji treba i mora da se izvede samo kada je to neophodno. Zato je i stav struke  da nije dozvoljeno, niti opravdano, činiti carski rez na zahtev.

Izvor: Klokanica

spot_img

Najnovije

Kada naše „normalno“ postane tuđe „neprihvatljivo“: O susretima sa tuđim ranama i sopstvenim uverenjima

Sve što znamo o obrascima iz detinjstva ne treba da bude beg od odgovornosti. Naprotiv. Piše: Snežana Golić, pedagog

Zašto uopšte čitati knjige u vremenu skrolovanja?

Kako nas čitanje može učiniti srećnijima, pametnijima i smirenijima – i kako tu naviku pretvoriti u svakodnevnu oazu mira.

Udružena prosveta Srbije pozvala na beli štrajk, apeluju na zaključivanje najviših ocena

Udružena prosveta Srbije, neformalna grupa prosvetnih radnika, pozvala je sve zaposlene u obrazovanju da se ujedine i učestvuju u belom štrajku, kao izrazu „profesionalne, pedagoške i građanske odgovrnosti“.

Ovaj grad je proglašen za Zelenu prestonicu Evrope: Po čemu je tako magičan?

"To je više od nagrade, ovo priznanje predstavlja i podsticaj da idemo još dalje u svojim zelenim ambicijama i inspirišemo druge gradove Evrope"

Kada potreba za pripadanjem preuzme identitet

Čovek je biće odnosa. Još kao deca, kroz pogled roditelja i reakcije okoline, počinjemo da shvatamo ko smo.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img