Poslednjih decenija, naučna istraživanja su konzumiranje svinjske masti, odnosno nezasićenih masnoća, najčešće povezivala sa srčanim oboljenjima. Novija, međutim, sugerišu da su nezasićene masti, zapravo, dobre za zdravlje.

Britanska nutricionistkinja Džo Travers ističe da svinjska mast sadrži takozvane “dobre” mononezasićene masnoće, koje su ranije smatrane štetnima. Ona smatra da bi ove masnoće mogle da budu zdravije od putera.
“Svinjska mast sadrži veoma mnogo mononezasićenih masnoća, koje su veoma zdrave za srce”, kaže ona.
“To su masnoće koje su nam potrebne u ishrani i koje su značajnije od putera. Zato, nema ništa pogrešno u upotrebi svinjske masti u ishrani.”
Čista svinjska mast ne sadrži trans masti, što se za većinu ostalih masnoća, koje možemo naći u prodavnicama, ne može reći. Uprkos činjenici da se ovakve tvrdnje o svinjskoj masti sve češće mogu čuti, zvanične zdravstvene službe u Velikoj Britaniji radije preporučuju “zdravije” alternative, piše Indipendent.
Te preoruke se uglavnom zasnivaju na izbacivanju namirnica koje sadrže zasićene masti iz upotrebe i konzmiranju namirnica koje sadrže nezasićene masti, ali u manjim količinama.
“I puter i svinjska mast sadrže visok procenat masnoća. Razlika između njih je u tome što se svinjska mast sastoji od 50 odsto mononezasićenih masnoća, kojih u puteru ima oko 32 odsto. Dakle, organizam dobija nešto više esencijalnih masnoća iz svinjske masti, ali ako ipak uživate u puteru – samo izvolite”, smatra nutricionista Rianon Lambert.
On, ipak, ističe da, kada su masnoće i pitanju, treba misliti na veličinu porcija i energetsku vrednost obroka.
Izvor: B92
Zbog čega je svinjska mast zdrava?
Naravno, kao i sa svim ostalim, s mašću ne treba preterivati, ali svakako zaslužuje da bude delom svakog domaćinstva baš kao u vremenima naših baka i deka.
Vanja Bulić: Lebamasti za poneti
Iako su svi imali masti i pekmeza, izlazak pred kuću s namazanim hlebom izazivao je euforiju. Oko nosioca namazane štafete okupe se drugari i viču uglas: „prvi bezec”, „drugi bezec”, „treći bezec” i tako redom.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KULTURA ISHRANE
Četiri saveta kako da vaše dete sa uživanjem počne da jede ribu
Bez obzira na to koliko godina ima vaše dete, nikada nije prerano ili prekasno da ga ohrabrite da proba novu hranu, a riba je svakako namirnica koju ne bi trebalo,...
Studija: Deca će pojesti više povrća ako vide da roditelji uživaju u njemu
Istraživanje je pokazalo da će deca jesti dvostruko više povrća ako prvo vide kako roditelj uživa jedući tu istu hranu. Otkriće bi moglo ukazati na metodu za poboljšanje dečje ishrane...
Mandarine za bebe i decu: Kada ih uvesti i zašto su idealna zimska namirnica?
Mandarine za bebe i decu predstavljaju pravu zimsku vitaminsku bombu, a pritom ih deca vole pa možete da ih ponudite u brojnim kombinacijama koje će obogatiti njihov jelovnik. Znate li...
Koje namirnice i jela ne smemo podgrevati
Podgrevanje jela napravljenih od nekih namirnica nosi rizik po zdravlje. Inženjer biotehnologije Marija Rakić Ljubomirović otkriva koje namirnice nakon termičke obrade nikako ne treba grejati i kako se jela poput...
Nema komentara.