Stručnjaci preporučuju isključivo dojenje prvih 6 meseci bebinog života, praćeno kontinuiranim dojenjem zajedno sa dohranom tokom 1 godine života ili duže.

Dojenje bebe po mesecima: šta sve treba da znate? Foto: Freepik
Ekskluzivno dojenje pruža bebi sve hranljive sastojke koji su joj potrebni tokom prvih nekoliko meseci života.
Zapravo, stručnjaci preporučuju isključivo dojenje prvih 6 meseci bebinog života, praćeno kontinuiranim dojenjem zajedno sa dohranom tokom 1 godine života ili duže.
Tokom prvih 6 meseci ne morate bebi davati vodu, žitarice ili bilo šta drugo, osim ako ne odlučite da im dodate adaptirano mleko pored ili umesto majčinog mleka.
Što se tiče druge hrane osim majčinog mleka i adaptiranog mleka za odojčad, ne bi trebalo da unosite čvrste materije, uključujući žitarice i pasiranu hranu za bebe, sve dok beba ne napuni oko 6 meseci.
Koliko dugo treba dojiti, lična je odluka svake žene. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje ekskluzivno dojenje (tj. nikakvu drugu tečnost ili čvrstu supstancu) tokom šest meseci, a zatim nastaviti sa dojenjem u kombinaciji sa čvrstom hranom tokom 2 godine ili onoliko koliko to žele mama i beba.
Neke studije pokazuju da čekanje da se krene sa čvrstom hranom može sprečiti razvoj ekcema u prve 2 godine života kada se beba isključivo doji tokom prva 4 meseca. Isto tako, isključivo dojenje prva 4 meseca štiti od astme čak i nakon 5 godina starosti.
Dojenje bebe po mesecima: 6 do 12 meseci
Dojenje je i dalje veoma važno kako vaša beba napreduje, jer je to neophodno za njen razvoj. Ali, nakon 6. meseca starosti biće im potrebno više kalorija i hranljivih sastojaka nego što ih vaše majčino mleko može pružiti samostalno. Dakle, od 6 meseci je vreme da započnete sa uvođenjem čvrste hrane.
Sa dodavanjem čvrste hrane bi trebalo početi polako i strpljivo. Čvrsta hrana ima takvu raznolikost tekstura i ukusa – da će vašoj bebi trebati vremena da se navikne na nju. Dok dodajete novu hranu, nastavite da dojite normalno, kao i uvek, bez nekih većih promena.
Na samom početku, kada uvodite bebi prvu čvrstu hranu, preporučuje se dojenje pre nove hrane, umesto posle.
Takođe je najbolje da neko vreme držite rutinu dojenja nepromenjenom. Na ovaj način ćete moći da održavate zalihe majčinog mleka.
Počnite s novom hranom uvođenjem jedne po jedne namirnice i sačekajte 3 do 4 dana između svake nove namirnice pre nego što dodate sledeću, pa će vam biti lakše da primetite da li vaša beba ima negativnu reakciju na određenu hranu. I ne brinite ako vaša beba ne krene odmah sa određenom hranom. Samo pokušajte ponovo nekoliko dana kasnije. To je proces učenja i vaše dete će se ”uhvatiti” svojim tempom.
Dodavanje nove hrane u kombinaciji sa dojenjem
Evo nekoliko preporuka za uvođenje čvrste hrane na osnovu starosti vaše bebe. Kako je svako dete različito, ovo su samo smernice; obavezno razgovarajte pedijatrom radi individualnijeg plana.
- Rođenje do 6 meseci: Majčino mleko i/ili adaptirano mleko za bebe su sve što je potrebno vašoj bebi tokom prvih 6 meseci.
- 6 do 7 meseci: Treba da nastavite da dojite kao i obično i polako započinjite sa uvođenjem hrane bogate gvožđem. Mnogi stručnjaci preporučuju da se krene sa dečijim žitaricama obogaćenim gvožđem napravljenim od pojedinačnih žitarica poput pirinča, ovsene kaše i ječma, jer je manje verovatno da će izazvati alergijsku reakciju. U ovu hranu možete da umešate majčino mleko ili adaptirano mleko za bebu, jer ćete prvo želeti da bude pomalo tečnija.
- 6 do 8 meseci: Možete dodati proceđeno ili pasirano voće i povrće i mekano meso između 6 i 8 meseci. Majčino mleko i dalje treba da bude glavni izvor ishrane i hidratacije. Dakle, nastavite da dojite bebu tokom dana.
- 7 do 9 meseci: Između 7 i 9 meseci dojenje je i dalje važno i trebalo bi da čini najmanje polovinu dnevnih kalorija vaše bebe. Takođe u ovoj fazi možete dodati hranu ”za prste” poput suvih žitarica, krekera, kuvanog povrća i mekog voća.
- 9 do 12 meseci: Tokom ove faze vaša beba može da jede istu hranu koju jede i ostatak porodice, poput mesa i ribe – sve dok je u obliku pirea, pasirana ili sitno iseckana. I dalje bi trebalo da dojite svoje dete, jer ono svakodnevno dobija približno 700 ml majčinog mleka ili adaptiranog mleka. Kravlje mleko se može ponuditi samo kao sastojak neke hrane pre 12 meseci, ali ne i kao napitak sam po sebi!
- Posle 1 godine: Kada beba napuni 1 godinu, trebalo bi da jede široku paletu hrane, uključujući hranu za koju je veća verovatnoća da izaziva alergije, kao što su jaja, riba i puter od kikirikija. Vaša beba takođe može imati kravlje mleko kao napitak nakon prvog rođendana. Dojenje je i dalje korisno nakon godinu dana. Možete da nastavite da dojite, uz obezbeđivanje zdrave ishrane.
Svi tekstovi na temu DOJENJE
Piše: Tamara Nikoličić
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Što više grlite svoju bebu, to će njen mozak imati više koristi, kaže studija
Mi roditelji se često osećamo kao da nam srce poraste svaki put kada zagrlimo svoju decu, ali istina je da njihov mozak raste još brže od naših dodira. Istraživanje koje...
Opet devojčica? Sad moraš i treće…
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
5 korisnih saveta za brigu o bebama
Ako ste nedavno postali roditelj, sigurno ste svesni da postoje mnoge stvari o odgajanju dece koje je potrebno da naučite za vrlo kratko vreme. Vaša beba se rapidno menja prvih...
VIDEO: Beba spava u vodenjaku, doktori je bude
Bebe se mogu roditi u celoj amnionskoj kesi. Amnionska kesa je membrana koja je ispunjena providnom tečnošću unutar koje se nerođena beba razvija i raste. Rođenje trojki je vrlo retko,...
Nema komentara.